ՌԴ Պետդումայի մի խումբ պատգամավոներ Լեոնիդ Սլուցկու գլխավորությամբ օրինագիծ են ներկայացրել, որով առաջարկվում է միգրանտների անօրինական ներկայությունը Ռուսաստանում համարել ծանրացուցիչ հանգամանք վարչական խախտումների դեպքում:
Ավելի վաղ ՌԴ կառավարությունը աջակցել էր այս նախաձեռնությանը, պայմանով, որ այն կլրամշակվի, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Օրինագծով առաջարկվում է փոփոխություններ կատարել Ռուսաստանի Դաշնության Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքի 4.3-րդ հոդվածում՝ ավելացնելով նոր կետ, համաձայն որի՝ անձի կողմից վարչական իրավախախտման կատարումը, երբ նա գտնվում է երկրում անօրինական հիմունքներով, պետք է դիտարկվի որպես ծանրացուցիչ հանգամանք։ Սա, անկասկած, հնարավորություն կտա կիրառելու ավելի խիստ պատժամիջոցներ վարչական պատասխանատվության ենթարկելիս», – նշված է բացատրական գրությունում։
Փաստաթղթում նշվում է, որ իրավապահ մարմինների տվյալներով՝ ներկայումս Ռուսաստանում կա մոտ 739 հազար անօրինական միգրանտ։ Ըստ գործող կարգի՝ նրանց նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները չեն տարբերվում Ռուսաստանի քաղաքացիների կամ օրինական կարգավիճակ ունեցող օտարերկրացիների համար նախատեսված պատժից։
Սլուցկին ընդգծել է, որ անօրինական միգրացիան պետք է դիտարկվի որպես ծանրացուցիչ հանգամանք ոչ միայն քրեական հանցագործությունների, այլև ցանկացած խախտման դեպքում։ Նրա խոսքով՝ եթե մարդը մուտք է գործել Ռուսաստան առանց անհրաժեշտ փաստաթղթերի, «արհամարհելով օրենքը», ապա նա արդեն վտանգ է ներկայացնում։
«Անօրինական միգրանտները հանցագործություններ են կատարում տարբեր ոլորտներում՝ ստեղծելով ստվերային շուկաներ, խուսափելով հարկերից, զբաղվելով անօրինական առևտրով, կեղծելով փաստաթղթեր, թմրանյութերի առևտրով։ Ի վերջո, նրանք հարձակվում են մեր քաղաքացիների վրա՝ առանց տարբերություն դնելու սեռի կամ տարիքի։ Մենք պետք է արմատախիլ անենք անօրինական միգրացիան։ Ցանկացած անօրինական միգրանտ պոտենցիալ հանցագործ է, քանի որ նա ինչ-որ պատճառով հրաժարվել է մուտք գործել Ռուսաստան օրինական ճանապարհով։ Նման անձինք չպետք է ապրեն բարեպաշտ քաղաքացիների կողքին», – նշել է պատգամավորը։
Օրինագծի հեղինակները կարծում են, որ այս միջոցը կնպաստի օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից կատարվող հանցագործությունների նվազեցմանը, կբարձրացնի քաղաքացիների անվտանգությունը և կարևոր քայլ կլինի անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարում։

Группа депутатов от ЛДПР во главе с Леонидом Слуцким внесет на рассмотрение Госдумы законопроект, который предлагает считать незаконное пребывание мигрантов в России отягчающим обстоятельством при совершении административных правонарушений, сообщает РИА Новости, ссылаясь на документ, который оказался в распоряжении агентства.
Ранее правительство РФ выразило поддержку данной инициативе, но при условии доработки.
«Законопроектом предлагается внести изменения в статью 4.3 КоАП РФ, дополнив ее новым пунктом. В нем указывается, что совершение административного правонарушения лицом, находящимся в стране незаконно, должно рассматриваться как отягчающее обстоятельство. Это, безусловно, позволит применять более строгие меры наказания при вынесении решений о привлечении к ответственности», — говорится в пояснительной записке.
В документе отмечается, что, согласно данным правоохранительных органов, в России в настоящее время насчитывается около 739 тысяч нелегальных мигрантов. В настоящий момент наказание для таких лиц за административные нарушения не отличается от того, что применяется к гражданам России и иностранцам, проживающим на законных основаниях.
В беседе с РИА Новости Слуцкий подчеркнул, что нелегальное пребывание в России должно расцениваться как отягчающее обстоятельство не только при уголовных преступлениях, но и при любых правонарушениях. По его словам, если человек въехал в страну без оформления необходимых документов, «игнорируя закон», то он уже представляет потенциальную опасность.
«Нелегальные мигранты совершают преступления в самых разных сферах: создают теневой рынок товаров и услуг, уклоняются от налогов, ведут незаконную торговлю, подделывают документы, занимаются сбытом наркотиков. В конечном счете, они нападают на граждан нашей страны, не делая различий ни по возрасту, ни по полу. Мы обязаны ликвидировать незаконную миграцию как явление. Любой нелегал — потенциальный преступник, потому что он сознательно отказался от легального въезда в страну. Такие люди не должны жить бок о бок с добропорядочными гражданами», — заявил парламентарий.
Авторы законопроекта считают, что эта мера позволит снизить уровень преступности среди иностранных граждан, повысит безопасность населения и станет важным шагом в борьбе с незаконной миграцией.