29 Հունվար 2025 - 08:00 AMT
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ պատրաստ չէ ստորագրել խաղաղության պայմանագիր Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։ Նա կրկնել է իր դիրքորոշումը՝ պնդելով, որ Ուկրաինայում միակ լեգիտիմ իշխանությունը Գերագույն Ռադան է։
«Կարելի է բանակցել ցանկացածի հետ, սակայն իր լեգիտիմության բացակայության պատճառով Զելենսկին իրավունք չունի ոչինչ ստորագրելու։ Եթե նա ցանկանում է մասնակցել բանակցություններին, ես կնշանակեմ մարդկանց, ովքեր այդ բանակցությունները կվարեն», – ասել է Պուտինը «Ռոսիա 1» ալիքին տված հարցազրույցում հունվարի 28-ին, գրում է «Էխո Կավկազա»–ն։
Ռուսաստանի ղեկավարը կրկին ընդգծել է, որ, իր կարծիքով, Զելենսկու պաշտոնավարման ժամկետը ավարտվել է, քանի որ Ուկրաինայում ընտրություններ չեն անցկացվել սահմանված ժամկետներում։
2024 թվականի ապրիլին Եվրախորհրդարանը կոչ էր արել Եվրամիությանը չճանաչել Ռուսաստանի նախագահական ընտրությունների արդյունքները։
Պուտինը նաև հայտարարել է, որ եթե արևմտյան երկրները դադարեցնեն Ուկրաինային ֆինանսական և ռազմական աջակցությունը, պատերազմը կավարտվի երկու ամսվա ընթացքում։ Բացի այդ, նա նշել է, որ Մոսկվան պատերազմից առաջ առաջարկել էր Ուկրաինայի զինված ուժերին լքել ինքնահռչակ «ԴԺՀ» և «ԼԺՀ» տարածքները։ Նրա խոսքով՝ եթե Կիևը համաձայնվեր, ռազմական գործողություններ չէին սկսվի։
Պուտինը հայտնել է նաև, որ 2022 թվականի գարնանը պատրաստ էր անձամբ հանդիպել Զելենսկու հետ և այդ մասին «հատուկ ազդակներ» էր ուղարկել ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենին։
Զելենսկու պաշտոնավարման ժամկետը լրացել է 2023 թվականի մայիսին։ Սակայն նա շարունակում է պաշտոնավարել, քանի որ ընտրություններ անցկացնելը պատերազմական պայմաններում անհնար է։ Ռուսաստանը պարբերաբար օգտագործում է այս փաստը՝ հայտարարելով Զելենսկու լեգիտիմության բացակայության մասին։
2022 թվականի հոկտեմբերին Զելենսկին հրամանագիր էր ստորագրել, որով արգելվում էր բանակցել Պուտինի հետ՝ Ռուսաստանի կողմից չորս ուկրաինական տարածքների անեքսիայից հետո։ Սակայն հունվարի 26-ին նա պարզաբանել էր, որ այդ արգելքը վերաբերում է բոլորին, բացի իրենից։ Զելենսկին նաև հայտարարել է, որ պատերազմի ամենաարագ դադարեցումը կարող է ապահովել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
Նա նաև ընդգծել է, որ արդար խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ է բոլոր կողմերի ցանկությունը, սակայն, իր կարծիքով, Պուտինը դեռևս չի ցուցաբերել նման պատրաստակամություն։ Զելենսկին հավելել է, որ Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքները պետք է ապահովեն Եվրոպան և ԱՄՆ-ը։

29 Январь 2025 - 08:01 AMT
Президент России Владимир Путин заявил, что не готов заключать мирный договор с украинским лидером Владимиром Зеленским. Он повторил свою позицию, утверждая, что считает Верховную раду единственным законным органом власти в Украине.
«Вести переговоры можно с кем угодно, только в силу своей нелегитимности он [Зеленский] не имеет права ничего подписывать. Если он хочет принимать участие в переговорах, я выделю людей, которые эти переговоры будут вести», — сказал Путин в интервью каналу «Россия 1» 28 января.
Таким образом, российский президент вновь подчеркнул, что, по его мнению, срок полномочий Зеленского истек, поскольку в стране не состоялись выборы в установленный срок, сообщает «Эхо Кавказа».
Между тем, легитимность самого Путина также ставится под сомнение российской оппозицией. В апреле Европарламент призвал ЕС не признавать результаты президентских выборов в России.
Путин также заявил, что если бы западные страны прекратили финансовую и военную поддержку Украины, конфликт завершился бы в течение двух месяцев.
Кроме того, он рассказал, что перед началом войны Москва якобы предлагала украинским военным покинуть территории самопровозглашенных ДНР и ЛНР. По словам Путина, если бы Киев согласился, боевые действия не начались бы.
Он также сообщил, что весной 2022 года был готов встретиться с Зеленским лично и даже передавал соответствующие сигналы тогдашнему президенту США Джо Байдену.
Срок полномочий Зеленского истек в мае прошлого года. Однако в Киеве заявляют, что во время войны он продолжает исполнять обязанности главы государства, так как проведение выборов в условиях конфликта невозможно. Российская сторона регулярно использует этот факт, утверждая, что президент Украины нелегитимен.
В октябре 2022 года Зеленский подписал указ, запрещающий переговоры с Путиным после аннексии Россией четырех украинских регионов. Однако 26 января он уточнил, что этот запрет касается всех, кроме него самого. «Я президент Украины, я лидер тех или иных переговоров, и всем остальным я запретил», — пояснил он.
Ранее Зеленский заявил, что быстрее всех завершить войну может бывший президент США Дональд Трамп.
Он также подчеркнул, что достижение справедливого мира требует желания всех сторон, однако Путин пока не продемонстрировал готовности к таким переговорам. Кроме того, Зеленский отметил важность предоставления Украине гарантий безопасности, которые, по его мнению, должны обеспечить Европа и США.