29 Հունվար 2025 - 09:54 AMT
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին արձագանքել է Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարություններին, որոնք վերաբերում էին խաղաղ բանակցությունների հնարավորությանը։ Այս մասին նա հայտնել է իր Telegram-ալիքում։
Պուտինի խոսքերին արձագանքելով՝ Զելենսկին ընդգծել է Ռուսաստանի վրա ճնշումը մեծացնելու անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ խաղաղությունը հնարավոր է միայն ուժի միջոցով։ Նա մերժել է ռուսաստանյան նախագահի առաջարկը, գրում է Lenta.ru-ն։
Ավելի վաղ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ Մոսկվան պատրաստ է Ուկրաինայի վերաբերյալ բանակցությունների, սակայն պատրաստ չէ ստորագրել խաղաղության պայմանագիր Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։ Նա կրկնել է իր դիրքորոշումը՝ պնդելով, որ Ուկրաինայում միակ լեգիտիմ իշխանությունը Գերագույն Ռադան է։ Նրա խոսքով՝ քննարկման պայմանները պետք է հիմնված լինեն ճակատում ստեղծված ներկայիս իրավիճակի վրա։
«Մենք պետք է գործենք համահունչ իրավճռական՝ բոլորը, ովքեր բավականաչափ քաջություն ունեն հավատալու խաղաղությանը և այն մոտեցնելու ուժի շնորհիվ», — նշել է նա։

29 Январь 2025 - 09:54 AMT
Президент Украины Владимир Зеленский прокомментировал высказывания российского лидера Владимира Путина, касающиеся возможных мирных переговоров. Об этом он сообщил в своем Telegram-канале.
В ответ на заявления Путина Зеленский подчеркнул необходимость усиленного давления на Россию, заявив, что мир можно достичь только силой. Он отверг инициативу российского президента, сообщает Lenta.ru.
«Мы должны действовать слаженно и решительно — все, у кого достаточно смелости, чтобы верить в мир и приближать его благодаря силе», — отметил он.
Ранее Владимир Путин выразил готовность Москвы к переговорам по Украине. По его словам, обсуждение условий возможно, но должно учитывать текущие реалии на фронте.