31 Հունվար 2025 - 11:05 AMT
Վարչապետ․ Առաջին անգամ պետբյուջեն Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատից 33 մլրդ դրամ շահաբաժին է ստացել
ՀՀ պետական բյուջեն առաջին անգամ ստացել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի շահաբաժինը, որը գնահատվում է 33 միլիարդ դրամ։ Այդ մասին ասուլիսում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ 2021 թվականից մինչ օրս Հայաստանի կառավարությունն, այսինքն՝ ժողովուրդը, հանդիսանում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի սեփականատեր, իսկ այդ բաժնեմասի արժեքը հասնում է մի քանի տասնյակ միլիարդ դրամի, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Ես 2023 թվականին մի վիճակագրություն ներկայացրի, ասացի, որ 2022 թվականին Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը ավելի շատ հարկ է վճարել, քան 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 թվականներին իրար հետ վերցրած. դրանից 7 մլրդ ավելի հարկ է վճարել: Խոսքը 124 մլրդ դրամի մասին է»,- նշել է վարչապետը։
Վարչապետը հայտնել է, որ 2023 թվականին ԶՊՄԿ-ն դարձել է Հայաստանի ամենամեծ հարկատուն՝ վճարելով 94 միլիարդ դրամ հարկ, և առաջին անգամ պետական բյուջեն, որպես սեփականատեր, ստացել է 33 միլիարդ դրամ շահաբաժին։
«Տեղի ունեցավ շատ ավելի կարևոր մի բան, ստեղծվեց օրենսդրական իրավական լեգիտիմ համակարգ, որը դեռ աշխատելու է այնքան, մինչև բոլոր այդ հարցերը փակվեն: Այդ համակարգը գործելու է միշտ: Ցանկացած մեկը ցանկացած պահի, եթե ժողովրդից գողանա, պետք է իմանա, որ առնվազն գալու է այդ օրը, որ իրենից հետ են վերցնելու»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

31 Январь 2025 - 11:31 AMT
Государственный бюджет Армении впервые получил 33 миллиарда драмов дивидендов от Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗПМК), заявил премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции.
Он отметил, что с 2021 года правительство Армении, а значит, и народ, является акционером ЗПМК, а стоимость этой доли оценивается в десятки миллиардов драмов, передает 1lurer.am .
«В 2023 году я представил статистику, согласно которой в 2022 году ЗПМК уплатил больше налогов, чем за 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 и 2017 годы вместе взятые — на 7 миллиардов драмов больше. Общая сумма составила 124 миллиарда драмов», — отметил премьер.
Пашинян также сообщил, что в 2023 году ЗПМК стал крупнейшим налогоплательщиком Армении, заплатив 94 миллиарда драмов налогов. Впервые государственный бюджет получил 33 миллиарда драмов дивидендов в качестве акционера.
«Но произошло нечто более важное: была создана законодательная система, которая будет работать до полного урегулирования всех вопросов. Эта система останется навсегда. Любой, кто украдет у народа, должен понимать, что рано или поздно наступит день, когда украденное будет возвращено», — заявил Пашинян.