ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն դատապարտել է Ռուսաստանի ռազմական գործողությունները Ուկրաինայում, սակայն նշել, որ «անազնիվ» էր պնդել, թե Կիևը կարող է լիակատար հաղթանակ տանել մարտի դաշտում ՌԴ նկատմամբ և վերականգնել 2014-ից առաջ եղած իրավիճակը։ Այդ մասին ասվում է նրա հունվարի 30-ի հայտարարության մեջ։
Թեև Ռուբիոն ընդունել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «հանցագործություններ» և «սարսափելի բաներ» է կատարել Ուկրաինա ներխուժման ընթացքում, նա կասկածելի է համարել Ուկրաինայի լիակատար ռազմական հաղթանակի հեռանկարը, գրում է The Kyiv independent-ը։
«Անազնիվ էր ինչ-որ կերպ մարդկանց հավատացնել, թե Ուկրաինան կկարողանա ոչ միայն հաղթել Ռուսաստանին, այլև ոչնչացնել (Պուտինին), դրդել նրան հետ վերադառնալ այն իրավիճակին, որը կար 2012 կամ 2014 թվականներին, նախքան ռուսները կգրավեին Ղրիմը»,- ասել է Ռուբիոն Megyn Kelly Show-ի ընթացքում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բազմիցս քննադատել է Բայդենի վարչակազմի կողմից Ուկրաինային տրամադրված հսկայական աջակցությունը և խոստացել է բանակցել պատերազմի ավարտին արագ հասնելու համար։
Նույն կարծիքին է նաև Թրամփի պետքարտուղարը, որը նշել է, որ Վաշինգտոնը «ֆինանսավորել է մի պատերազմ, որն Ուկրաինային 100 տարով հետ է գցել» և կոչ է արել շուտափույթ կարգավորման։
«Էներգետիկ ցանցը ոչնչացվում է։ Ինչ-որ մեկը պետք է վճարի վերականգնման համար։ Եվ քանի ուկրաինացի է լքել Ուկրաինան (և) այժմ ապրում է այլ երկրներում։ Նրանք գուցե երբեք չվերադառնան: Երկրի ապագան այս առումով մնում է անորոշ»,- նշել է Ռուբիոն։
Նա վերահաստատել է իր դիրքորոշումը, որ «հակամարտության երկու կողմերն էլ ստիպված կլինեն փոխզիջումների գնալ»՝ հաջող բանակցությունների համար։
Հունվարին Ռուբիոն կասեցրել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) գրեթե ամբողջ օտարերկրյա օգնությունը, ինչը լուրջ մարտահրավեր է դարձել Ուկրաինայում ամերիկյան աջակցությամբ գործող բազմաթիվ քաղաքացիական ծրագրերի համար, այդ թվում՝ էներգետիկ ոլորտում։ Կիևը և Պենտագոնը պարզաբանել են, որ այս որոշումը չի ազդել ԱՄՆ-ի ռազմական օգնության վրա։
Լայնածավալ պատերազմի ընթացքում Ռուսաստանն անընդհատ թիրախավորել է Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքը՝ հրթիռային և անօդաչու հարձակումներով, ինչը հանգեցրել է էլեկտրականության պակասի։ Պատերազմի մեկնարկից ի վեր ավելի քան 6 միլիոն ուկրաինացի լքել է երկիրը։

31 Январь 2025 - 15:07 AMT
Госсекретарь США Марко Рубио осудил военные действия России в Украине, однако отметил, что «нечестно» было утверждать, будто Киев способен одержать полную победу над Москвой и вернуть ситуацию к состоянию до 2014 года. Об этом говорится в его заявлении от 30 января.
Хотя Рубио признал, что президент России Владимир Путин совершил «преступления» и «ужасающие вещи» во время вторжения, он выразил сомнение в возможности Украины достичь полного военного триумфа, сообщает The Kyiv Independent.
«Нечестно было внушать людям, что Украина сможет не только победить Россию, но и свергнуть Путина, заставив его вернуться к ситуации 2012 или 2014 года, до того как русские захватили Крым», — заявил Рубио в эфире The Megyn Kelly Show.
Президент США Дональд Трамп неоднократно критиковал администрацию Байдена за масштабную поддержку Украины и обещал добиться быстрого завершения войны через переговоры.
Рубио поддержал эту точку зрения, заявив, что Вашингтон «финансировал войну, которая отбросила Украину на 100 лет назад», и призвал к скорейшему урегулированию.
«Энергетическая инфраструктура разрушается. Кто-то должен будет заплатить за ее восстановление. И сколько украинцев покинули страну и теперь живут в других государствах? Они могут никогда не вернуться. Будущее страны остается неопределенным», — отметил он.
Он повторил свою позицию, что «обе стороны конфликта вынуждены будут идти на компромиссы» для успешных переговоров.
В январе Рубио приостановил практически всю зарубежную помощь, выделяемую через USAID, что создало серьезные проблемы для поддерживаемых США гражданских программ в Украине, в том числе в сфере энергетики. Киев и Пентагон уточнили, что это решение не затронуло военную помощь США.
С начала полномасштабной войны Россия регулярно наносит удары по энергетической инфраструктуре Украины ракетами и беспилотниками, что привело к нехватке электроэнергии. С момента вторжения страну покинули более 6 миллионов украинцев.