31 Հունվար 2025 - 13:17 AMT
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի ղեկավարած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով Ղազախստանում է, որտեղ հունվարի 30-ին Ալմաթիում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նեղ կազմով նիստին։
Նիստը կազմակերպվել էր Ալմաթիում՝ Եվրասիական տնտեսական համագործակցության շրջանակում, հայտնում է ՀՀ կառավարությունը։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ԵԱՏՄ տնտեսական զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև համատեղ ջանքերի անհրաժեշտությունը՝ մինչև 2030 թվականը միության տնտեսական զարգացման նպատակներին հասնելու համար։ Այդ մասին հայտնել է Ղազախստանի կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Գագաթնաժողովի ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել ագրոարդյունաբերական ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, տեխնոլոգիական զարգացումներին, սելեկցիայի, սերմնաբուծության և գյուղատնտեսական արտադրության առաջմղման միջոցառումներին։
Նիստի ընթացքում նաև հավանության է արժանացել Հայաստանի և Ղազախստանի միջև բեռնափոխադրումների մասին համաձայնագիրը, որը նպատակ ունի խթանել տրանսպորտային համագործակցությունն ու առևտրային կապերի խորացումը։

31 Январь 2025 - 14:45 AMT
Делегация во главе с вице-премьером Армении Мгером Григоряном посетила Казахстан, где 30 января в Алматы он принял участие в заседании Евразийского межправительственного совета в узком формате.
Как сообщает правительство Армении, заседание было организовано в рамках евразийского экономического сотрудничества.
В ходе обсуждений особое внимание уделялось перспективам экономического развития Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и совместным усилиям, необходимым для достижения экономических целей союза к 2030 году, сообщает пресс-служба правительства Казахстана.
На саммите особое внимание было уделено совместным проектам в агропромышленном секторе, технологическим разработкам, селекции, семеноводству и мерам по развитию сельскохозяйственного производства.
Кроме того, в ходе заседания был одобрен договор между Арменией и Казахстаном о грузоперевозках, направленный на укрепление транспортного сотрудничества и углубление торговых связей.