Հունվարի 31-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ առաջիկայում ինքն ու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կարող են խոսել և կարևոր բան հայտարարել Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելու համար։
«Մենք կխոսենք, և ես կարծում եմ, որ գուցե ինչ-որ նշանակալի բան կանենք։ Մենք ցանկանում ենք ավարտել այդ պատերազմը», – ասել է Թրամփը Սպիտակ տանը լրագրողներին, հայտնում է RFE/RL–ն։
Նա նշել է, որ իր վարչակազմը արդեն ներգրավված է «շատ լուրջ քննարկումներում այդ պատերազմի վերաբերյալ»՝ փորձելով այն ավարտել։
«Դա պարզապես անիմաստ իրավիճակ է, և այն պետք է դադարեցվի»,–ասել է նա։
Թրամփը չի նշել, թե իր վարչակազմի որ պաշտոնյաներն են շփվել ռուս գործընկերների հետ, սակայն ընդգծել է, որ երկու կողմերն էլ «արդեն խոսում են»։ Նա հրաժարվել է հաստատել իր անձնական մասնակցությունը այդ քննարկումներին։
Անցյալ շաբաթ Թրամփը հայտնել էր, որ ցանկանում է շուտափույթ հանդիպել Պուտինի հետ՝ բանակցելու Ռուսաստանի լայնածավալ ներխուժման ավարտի շուրջ։ Ըստ իր ըմբռնման, Պուտինն էլ է հետաքրքրված նման հանդիպմամբ։
Պաշտոնաթող լեյտենանտ գեներալ Քիթ Քելլոգը, որը նշանակվել է պատերազմի ավարտի բանակցությունների ղեկավար, հունվարի 7-ին մամուլի ասուլիսում նշել է, որ նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում Թրամփի և Պուտինի բանակցությունների համար։
Նա ասել է, որ պայմանները կսահմանվեն, և «նա ի վերջո կհասնի այն դիրքին, որտեղ կխոսի Պուտինի» և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։
Վերջերս ռուսական պետական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում Պուտինը Թրամփին նկարագրել է որպես «խելացի և պրագմատիկ մարդ», որը կենտրոնացած է ԱՄՆ-ի շահերի վրա:
«Մենք միշտ ունեցել ենք գործնական, պրագմատիկ, բայց նաև վստահելի հարաբերություններ ներկայիս ԱՄՆ նախագահի հետ», – ասել է Պուտինը:
Հունվարի 29-ին Պուտինը բացառել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ ուղիղ խաղաղ բանակցությունների հնարավորությունը՝ հայտարարելով, որ նա չի ճանաչում Զելենսկուն որպես Ուկրաինայի օրինական առաջնորդ:
Ընտրարշավի ընթացքում Թրամփը պնդում էր, որ կարող է ավարտել Ուկրաինայի հակամարտությունը պաշտոնը ստանձնելուց հետո 24 ժամվա ընթացքում։ Այժմ նա նպատակ ունի ավարտել մարտերը վեց ամսվա ընթացքում։ Նա նաև կրկնել է իր նախընտրական պնդումը, որ եթե ինքը լիներ նախագահ, Ռուսաստանը չէր ներխուժի Ուկրաինա՝ կրկին ընդգծելով այս պնդումը հունվարի 31-ի իր հայտարարություններում:
Թրամփը կտրուկ քննադատել է այն ֆինանսական և ռազմական աջակցությունը, որը Վաշինգտոնը տրամադրել է Կիևին՝ պնդելով, որ Ուկրաինան պետք է զիջումներ աներ Պուտինին՝ մինչև Ռուսաստանի ներխուժումը գրեթե երեք տարի առաջ:

1 Февраль 2025 - 08:10 AMT
Президент США Дональд Трамп заявил 31 января, что он и президент России Владимир Путин планируют провести переговоры, чтобы объявить о значимых шагах по прекращению войны в Украине.
«Мы будем говорить, и я думаю, что, возможно, сделаем что-то значимое», — сказал Трамп журналистам в Белом доме. «Мы хотим закончить эту войну». Он добавил, что его администрация уже провела «очень серьезные обсуждения по поводу этой войны» в попытке ее завершить. «Это просто бессмысленная ситуация, и ее нужно остановить».
Трамп не уточнил, какие именно представители его администрации контактировали с российскими коллегами, но подчеркнул, что обе стороны «уже разговаривают». Он отказался подтвердить свое личное участие в этих обсуждениях.
На прошлой неделе Трамп выразил желание немедленно встретиться с Путиным, чтобы договориться о прекращении полномасштабного вторжения России в Украину, отметив, что, по его пониманию, Путин также заинтересован в такой встрече.
Отставной генерал-лейтенант Кит Келлог, назначенный руководить переговорами по прекращению войны, сообщил 7 января, что ведется подготовка к переговорам между Трампом и Путиным. Он указал, что будут установлены условия для того, чтобы Трамп в конечном итоге смог провести переговоры как с Путиным, так и с президентом Украины Владимиром Зеленским.
Во время своей избирательной кампании Трамп утверждал, что сможет завершить конфликт в Украине в течение 24 часов после вступления в должность. Теперь он ставит цель завершить боевые действия в течение шести месяцев. Он также повторил свое прежнее утверждение, что Россия не вторглась бы в Украину, если бы он был президентом, подчеркнув этот момент в своих заявлениях 31 января.
Трамп резко критиковал финансовую и военную помощь, которую Вашингтон предоставил Киеву, утверждая, что Украина должна была пойти на уступки Путину в месяцы, предшествовавшие вторжению России почти три года назад.
В недавнем интервью российскому государственному телевидению Путин охарактеризовал Трампа как «умного и прагматичного человека», сосредоточенного на интересах США. «У нас всегда были деловые, прагматичные, но также доверительные отношения с нынешним президентом США», — сказал Путин.
29 января Путин исключил возможность прямых мирных переговоров с президентом Украины Владимиром Зеленским, заявив, что не признает Зеленского законным лидером Украины.