2009-ի վերջում Հայաստանում կսկսվի տնտեսության առողջացման գործընթաց, մամլո ասուլիսի ժամանակ լրագրողների հայտնել է ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերով խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքերով, տնտեսության մեջ շատ հետաքրքիր իրադրություն է տիրում, եւ դա վերաբերվում է ոչ միայն Հայաստանին, այլեւ ողջ աշխարհին: «Ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը կարծես մոտենում է իր նվազման բարձրակետին եւ սպասվում է, որ մոտ ժամանակները մենք կհաղթահարենք այն»,- ասել է Մինասյանը: Ինչպես հայտնել է ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նախագահը, միջազգային կառույցների կանխատեսումներով համաշխարհային տնտեսության կայունացումը տեղի կունենա 2009-ի չորրորդ եռամսյակի սկզբում, իսկ հայկական ենթատեքստով` չորրորդ եռամսյակի վերջում: Մինասյանը պարզաբանեց, որ քանի որ Հայաստանը համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությունն իր վրա այլ երկրներից ավելի ուշ է զգացել, ապա տնտեսության վերականգնումը, համապատասխանաբար, ուշ կսկսվի: «Հայկական իրականության մեջ մենք մի քայլ ետ ենք մնում համաշխարհային հանրությունից եւ այդ պատճառով մի քայլ ետ էլ տեղի կունենա մեր տնտեսության առողջացումը»,- ասել է նա:
Դրա հետ կապված նա նշեց, որ առաջին չորս ամիսների արդյունքները կարծես հաստատում են այս միտքը. ՆՀԱ-ն առաջին չորս ամիսների ընթացքում 9.8 տոկոսով նվազել է, միաժամանակ, Մինասյանի կարծիքով, արձանագրվել է միջին ամսական աշխատավարձի աճ ավելի քան 13 տոկոսով, սակայն գյություն ունի նաեւ 3.9 տոկոսանոց գնաճ, ինչը դրամի արժեզրկման հետեւանք է: «Այդ իրավիճակը համահունչ է այն բանի հետ, ինչը եռամսյա կտրվածքով գոյություն ունի Եվրոպայի երկրներում, որտեղ տնտեսական անկումը միջինում կազմել է 5 տոկոս, իսկ մերձբալթյան երկրներում տնտեսական անկումը հաշվվում է երկնիշ թվերով»,- ասել է նա:
Այդ ենթատեքստում Մինասյանն ավելացրեց, որ ինչպես բոլոր երկրնեում, Հայաստանի կառավարությունը ԱԺ հետ միասին հակաճգնաժամային միջոցներ է ձեռնարկում, որոնք կօգնեն հաղթահարել ճգնաժամի հետեւանքները:

К концу 2009 года в Армении начнется процесс стабилизации экономики, сообщил журналистам на пресс-конференции председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам РПА Гагик Минасян.
По его словам, очень интересная ситуация сложилась в экономике, и это касается не только Армении, но всего мира. «Финансово-экономический кризис как будто бы подходит к пику своего спада и ожидается, что в ближайшее время мы преодолеем его», – сказал Минасян. Как сообщил председатель постоянной комиссии НС, по прогнозам международных структур стабилизация мировой экономики начнется в начале четвертого квартала 2009 года, а в армянском контексте – в конце четвертого квартала. Минасян пояснил, что поскольку Армения ощутила на себе воздействие мирового кризиса позже других стран, то и восстановление экономики, соответственно, начнется позже. «В армянской реальности мы на шаг отстаем от мировой общественности и поэтому на шаг назад и будет оздоровление нашей экономики», – сказал он.
В связи с этим он отметил, что результаты первых четырех месяцев как будто бы подтверждают это предположение: ВВП за первые четыре месяца уменьшился порядка на 9.8%, при этом спад зафиксирован во всех сферах экономики, в частности, в сфере строительства. Вместе с тем, по словам Минасяна, зафиксирован рост среднемесячной зарплаты чуть более 13%, однако имеется и 3,9%-ая инфляция, что является результатом девальвации драма. «Эта ситуация как бы созвучна с той, которая имеется в странах Европы в трехмесячном разрезе, где экономический спад в среднем составил 5%, а в прибалтийских странах экономический спад исчисляется в двухзначных цифрах», – сказал он.
В этом контексте Минасян добавил, что, как и во всех странах, правительство Армении совместно с Национальным собранием предпринимает ряд антикризисных мер, которые помогут преодолеть последствия кризиса.