Կրիպտոարժույթների շուկան կտրուկ անկում է գրանցել․ Bitcoin-ը նվազել է մինչև վերջին երեք շաբաթների նվազագույնը, Ethereum-ը հասել է 2024 թվականի սեպտեմբերից ի վեր ամենացածր մակարդակին, իսկ Toncoin-ը՝ մարտ ամսվա նվազագույնին։ Ֆինանսական վերլուծաբաններն անկումը կապում են ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ երեք երկրի նկատմամբ մաքսատուրքեր սահմանելու որոշման հետ, հաղորդում է Reuters-ը։
CoinMarketCap-ի տվյալներով՝ Երևանի ժամանակով 09:46-ի դրությամբ Bitcoin-ը կորցրել է 6.12% արժեք՝ հասնելով $94.1 հազարի, Ethereum-ը նվազել է 19.71%-ով՝ $2.5 հազարի, իսկ Toncoin-ը անկում է ապրել 20.37%-ով՝ հասնելով $3.7 հազարի։
Վերջին 24 ժամում կրիպտոշուկայի ընդհանուր կապիտալիզացիան նվազել է 10%-ով։ Շատ խոշոր կրիպտոակտիվներ մեկ օրում կորցրել են իրենց արժեքի ավելի քան 20%-ը։
Շաբաթավերջին Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է մի հրամանագիր, որով մաքսատուրքեր են սահմանվում Կանադայից, Չինաստանից և Մեքսիկայից ներմուծվող ապրանքների վրա։ Չինաստանի համար նախատեսված է 10% մաքսատուրք, Մեքսիկայի համար՝ 25%, իսկ Կանադայի համար՝ 10% էներգառեսուրսների և 25%՝ մնացած ներմուծման համար։
Վաշինգտոնը զգուշացրել է, որ եթե այս երկրները պատասխան քայլեր ձեռնարկեն, մաքսատուրքերը կբարձրացվեն։ Կանադան և Մեքսիկան արդեն հայտարարել են պատասխան մաքսատուրքերի սահմանման մասին և չեն բացառել հավելյալ միջոցառումները։ Չինաստանը, իր հերթին, հայտարարել է, որ պատրաստվում է դիմել Առևտրի համաշխարհային կազմակերպություն։

Криптовалютный рынок столкнулся с резким снижением: биткойн упал до минимального уровня за последние три недели, Ethereum достиг самой низкой отметки с начала сентября 2024 года, а Toncoin опустился до мартовского минимума. Финансовые аналитики связывают обвал с объявленным президентом США Дональдом Трампом введением тарифов на товары из трех стран, сообщает Reuters.
Согласно данным CoinMarketCap, зафиксированным в 9:46 мск, биткойн потерял 6,12%, опустившись до $94,1 тыс., стоимость Ethereum снизилась на 19,71%, достигнув $2,5 тыс., а Toncoin подешевел на 20,37%, торгуясь на уровне $3,7 тыс.
За последние 24 часа совокупная капитализация крипторынка сократилась на 10%. Некоторые из ведущих криптовалют подешевели более чем на 20% за сутки.
На выходных Дональд Трамп подписал указ, вводящий пошлины на импорт из Канады, Китая и Мексики. В отношении Китая установлен тариф в 10%, для Мексики он составляет 25%, а для Канады — 10% на энергоресурсы и 25% на другие товары. Вашингтон предупредил, что в случае ответных мер со стороны этих стран пошлины могут быть увеличены. Канада и Мексика уже объявили о введении зеркальных тарифов и не исключили дополнительных шагов. Китай, в свою очередь, сообщил о намерении подать иск во Всемирную торговую организацию.