Թբիլիսիում բողոքի ցույցերի ընթացքում տասնյակ մարդիկ են ձերբակալվել, այդ թվում՝ հայտնի քաղաքական գործիչներ։ Ընդհանուր առմամբ, ձերբակալվել է ավելի քան 30 մարդ:
«Ախալի» ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Նիկա Մելիային, ով ձերբակալվել էր Թբիլիսիի ցույցերի ժամանակ, ազատ են արձակել, հայտնում է Eurointegration–ը։
Մելիան ազատ արձակվելուց հետո հայտարարել է ոստիկանության կողմից աննախադեպ ագրեսիայի մասին։
«Ինձ շատ անգամ են ձերբակալել, բայց ձերբակալությունից հետո ոստիկանության բաժանմունքում երբեք ֆիզիկական առճակատման մեջ չեմ եղել։ Այսօր դա տեղի ունեցավ»,– ասել է Մելիան։
Նրա պնդմամբ՝ այն ոստիկանության բաժանմունքում, որտեղ իրեն տարել էին, տեղակալը հարվածել է իրեն այն պահին, երբ ձեռնաշղթաներով նստած է եղել աթոռին։
Ինչպես հաղորդում է «Էխո Կավկազան», ամբողջ երեկոյի ընթացքում ավելի քան 30 մարդ է ձերբակալվել՝ Tbilisi Mall առևտրի կենտրոնի և գետափնյա տարածքի մոտ։
Մելիայից բացի, ձերբակալվածների թվում են Թբիլիսիի նախկին քաղաքապետ Գիգի Ուգուլավան և Ազգային բանկի նախկին ղեկավար Գեորգի Կադագիձեն։
Ոստիկանության և ցուցարարների միջև բախումների նկարահանումների ընթացքում վիրավորվել է Pirveli հեռուստաընկերության օպերատորը։ Մամուլում հայտնվել են կադրեր, որտեղ երևում է, թե ինչպես են բերման ենթարկվածներին դաժան ծեծի ենթարկում։
Հունվարի 29-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) սահմանափակումներ է մտցրել Վրաստանի պատվիրակության համար՝ երկրում ժողովրդավարական իրավիճակի վատթարացման պատճառով։ Կազմակերպությունը պահանջում է նոր ընտրությունների անցկացում և քաղաքական բանտարկյալների ազատ արձակում։ Վրաստանի իշխող կուսակցության խորհրդարանականները հայտարարել են ԵԽԽՎ-ից դուրս գալու մասին՝ նշելով, որ կվերադառնան միայն այն ժամանակ, երբ «շանտաժը դադարի»։

Во время протестов в Тбилиси задержаны десятки человек, среди них известные политики. Один из лидеров оппозиции заявил о применении силы полицией.
Лидера оппозиционной партии «Ахали» Нику Мелию, задержанного в ходе акций протеста в Тбилиси, освободили. Всего задержанных – более 30 человек.
Об этом передает «Interpressnews» со ссылкой на «Европейскую правду».
Мелию арестовали в вечернее время вместе с другими участниками демонстраций, однако позднее его освободили. После выхода он заявил о беспрецедентной агрессии со стороны полиции. «Меня задерживали много раз, но у меня никогда не было физической конфронтации с правоохранителями в отделении полиции после задержания. Сегодня была», – сказал Мелия.
По его утверждению, заместитель начальника полицейского отделения, куда его доставили, нанес ему удар, когда он находился в наручниках и сидел на стуле.
Как сообщает «Эхо Кавказа», всего за вечер возле торгового центра Tbilisi Mall и на набережной задержали более 30 человек.
Кроме Мелии, среди задержанных оказались бывший мэр Тбилиси Гиги Угулава и экс-глава Нацбанка Георгий Кадагидзе.
В ходе съемок столкновений между полицией и протестующими получил травмы оператор телеканала Pirveli. В СМИ появились кадры, где видно жестокое избиение задержанных.
Напомним, 29 января Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) ввела ограничения в отношении грузинской делегации из-за ухудшения демократической ситуации в стране. Организация требует проведения новых выборов и освобождения политзаключенных.
Тем не менее даже временное признание полномочий грузинской делегации подтвердило легитимность нового парламента Грузии, в котором отсутствует оппозиция.
Парламентарии правящей партии Грузии объявили о выходе страны из состава ПАСЕ, заявив, что вернутся, когда «шантаж прекратится».