3 Փետրվար 2025 - 10:55 AMT
Բաքուն Ռուսաստանի հետ սահմանակից ադրբեջանական շրջաններում հանցավոր խմբերի հայտնաբերման և անօրինական գործունեության կանխարգելման գործողություն է իրականացնում։ Նշվում է, որ այդ գործողությունները իրականացվում են Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարարների միջև ձեռք բերված համաձայնության շրջանակում։
Մեկնարկած «Սահման-Վահան» գործողությունը, որը ներառում է օպերատիվ-հետախուզական և կանխարգելիչ միջոցառումներ, հայտնում է Minval.az-ը։
Ոստիկանության հենակետեր են տեղակայվել Գուբայի, Գուսարի, Խաչմազի, Բալաքենի, Զաքաթալայի, Գախի, Շեքիի, Օղուզի և Գաբալայի շրջաններում։
Նշվում է, որ գործողության հիմնական նպատակն է՝ «բացահայտել և վնասազերծել միջազգային կազմակերպված հանցավոր խմբավորումների և ահաբեկչական կազմակերպությունների անդամներին, ինչպես նաև կանխել զենքի, պայթուցիկ նյութերի, թմրանյութերի և այլ ապօրինի բեռների ֆինանսավորման ու մատակարարման ուղիները»։
Գործողությունները կտևեն մինչև փետրվարի 10–ը։
Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունն ու ՆԳՆ-ն հայտարարել են ծայրահեղական ահաբեկչական խմբավորումների գործունեությունը բացահայտելու և կանխելու մասին, հայտնում է APA-ն։
Ըստ հայտարարության, պարզվել է, որ «Անտառային եղբայրներ» ահաբեկչական խմբավորման նախկին դատապարտյալ Գադիր Հաջիևը հանցավոր կապ է հաստատել Գուսարի շրջանի բնակիչների՝ Քյամրան Քերիմխանովի, Ումուդ Գյուլալիևի, Վալերիկ Ադիլովի, Ռիյադ Սաֆարալիևի, Ռովշան Լաչինովի, Նազիմ Զաքիևի և այլոց հետ։
«Նրանք պատրաստվել են ահաբեկչական գործողությունների՝ սարքելով թաքստոցներ Հիլ, Ջիբիր և Յասաբ գյուղերի անտառներում ու ապահովելով դրանք ռազմամթերքով ու տեխնիկական միջոցներով»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ գործողության սկզբում, երբ հատուկ ջոկատայինները հայտնաբերել են խմբավորման անդամ Ալիպաշա Քյամիլովին, վերջինս զինված դիմադրություն է ցուցաբերել Գուսար քաղաքում՝ նետելով երկու «ՌԳՕ-78» ձեռնաշարժ նռնակ։ Արդյունքում հատուկջոկատայիններից մեկը վիրավորվել է։ Ալիպաշա Քյամիլովը վնասազերծվել է։
Գործողության ընթացքում Ջիբիր գյուղի մոտակայքում հայտնաբերվել են ապօրինի զինված խմբավորման թաքստոցները, որտեղ զինված դիմադրություն ցուցաբերած Գադիր Հաջիևը, Ռիյադ Սաֆարալիևը, Վալերիկ Ադիլովը և Ումուդ Գյուլալիևը սպանվել են։
Հայտնաբերված թաքստոցներում առգրավվել են պայթուցիկ սարքերի բաղադրիչներ, «Կալաշնիկով» ինքնաձիգեր, որսորդական հրացաններ, փամփուշտներ և ահաբեկչական հայտնի կազմակերպության դրոշ։
Խմբավորման մեկ այլ անդամ՝ Նազիմ Զաքիևը, թաքնվել էր Հիլ գյուղի մոտակայքում գտնվող ֆերմայում, իսկ Քյամրան Քերիմխանովն ու Ռովշան Լաչինովը՝ նույն գյուղում։ Նրանք վնասազերծվել են զինված դիմադրություն ցուցաբերելիս։ Մյուսները կալանավորվել են։

Азербайджан начал операцию по выявлению и нейтрализации преступных группировок, действующих в районах, граничащих с Россией, с целью предотвращения незаконной деятельности. Инициатива реализуется в рамках соглашения между министерствами внутренних дел Азербайджана и России.
Операция «Граница-Щит», включающая оперативно-розыскные и превентивные меры, проводится в настоящее время, сообщает Minval.az .
Полицейские посты размещены в районах Губа, Гусар, Хачмаз, Балакен, Закатала, Гах, Шеки, Огуз и Габала.
Власти заявляют, что основная цель – «выявление и нейтрализация членов международных организованных преступных группировок и террористических организаций, а также предотвращение финансирования и поставок оружия, взрывчатых веществ, наркотиков и других незаконных грузов».
Операция продлится до 10 февраля.
Государственная служба безопасности и МВД Азербайджана сообщили о мерах по выявлению и ликвидации экстремистских террористических группировок, передает APA.
Согласно заявлению, бывший осужденный Гадир Гаджиев, связанный с террористической группировкой «Лесные братья», установил преступные контакты с жителями Гусарского района – Камраном Керимхановым, Умудом Гюлалиевым, Валериком Адиловым, Риядом Сафаралиевым, Ровшаном Лачиновым, Назимом Закиевым и другими.
«Они готовили террористические акции, оборудуя схроны в лесах близ сел Хил, Джибир и Ясаб, снабжая их боеприпасами и техническими средствами», – говорится в сообщении.
В начале операции спецназовцы обнаружили члена группировки Алипашу Кямилова в Гусаре. Он оказал вооруженное сопротивление, бросив две ручные гранаты РГО-78, в результате чего один из бойцов спецназа получил ранение. Алипаша Кямилов был ликвидирован.
В ходе операции вблизи села Джибир были обнаружены схроны незаконного вооруженного формирования. В ходе перестрелки были ликвидированы Гадир Гаджиев, Рияд Сафаралиев, Валерик Адилов и Умуд Гюлалиев.
Изъяты компоненты для изготовления взрывных устройств, автоматы «Калашников», охотничьи ружья, боеприпасы и флаг одной из известных террористических организаций.
Еще один участник группировки, Назим Закиев, скрывался на ферме у села Хил, а Камран Керимханов и Ровшан Лачинов – в этом же селе. Они были ликвидированы при попытке вооруженного сопротивления. Остальные задержаны.