4 Փետրվար 2025 - 08:33 AMT
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը` ԶՊՄԿ-ի, աշխատակիցների կեսից ավելին կողմ է քվեարկել գործադուլի պահանջներին։ Գործադուլի մասնակիցները կազմակերպել են փակ, գաղտնի քվեարկություն՝ ցույց տալու, որ տնօրինության պնդումները, թե աշխատակիցների միայն 7-8 տոկոսն է պահանջում աշխատավարձի բարձրացում և աշխատանքային պայմանների բարելավում, չեն համապատասխանում իրականությանը։
Կոմբինատի 2448 աշխատակից «այո» է ասել աշխատավարձերի բարձրացման և աշխատանքային պայմանների բարելավման պահանջին։ Ընկերության պաշտոնական տվյալներով՝ կոմբինատում աշխատում է ավելի քան 4600 մարդ, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Արդեն մոտենում է 2000-ին, որը մեզ համար բավական է, որ ցույց տանք, որ մեծամասնություն է», – փետրվարի 3–ի կեսօրին մոտ ասել էր կոմբինատի աշխատակից Շավարշ Մարգարյանը։
Գործադուլավորները քվեատուփեր էին տեղադրել Քաջարան քաղաքի կենտրոնում և կոմբինատի տարածքում։ Գործընթացի թափանցիկությունն ապահովելու համար աշխատակիցներն իրենց ուժերով տեսանկարահանել են քվեարկությունը։
Պղնձամոլիբդենային կոմբինատի ղեկավարությունն ավելի վաղ հայտարարել էր, թե գործադուլի մասնակիցները աշխատավարձի անիրատեսական բարձրացում են պահանջում՝ սպառնալով իրավական պատասխանատվության ենթարկել խախտումներ կատարողներին։
Հայաստանի թիվ մեկ հարկատուն նաև հրապարակել էր որոշ աշխատավարձերի չափեր՝ ֆլոտատոր՝ 399 – 594 հազար դրամ, փականագործ՝ 329 – 580 հազար դրամ, կոնվեյերավար՝ 450-480 հազար դրամ (հարկերը ներառյալ)։ Սա չհարկված աշխատավարձերի չափն է, իրականում աշխատավարձերը շատ ավելի քիչ են, ինչը, գործադուլի դուրս եկած աշխատակիցների համոզմամբ, հատուկ է արվել, որպեսզի մոլորեցնեն հանրությանը, իսկ ավելի ցածր աշխատավարձերի մասին ընդհանրապես որևէ խոսք չկա:
Աշխատակիցները, սակայն, նշում են, որ իրենց պահանջները հիմնավորված են, և պատրաստ են շարունակել գործադուլը մինչև դրանց բավարարվելը։
«Այդ գումարի 30 տոկոսը չի ստանում մարդը, փաստացի ինքը քիչ է ստանալու, իսկ իրենք ուզում են ուղղակի մանիպուլյացիա անել, մարդկանց մոտ տպավորություն ստեղծեն, որ տեսեք՝ այս քաջարանցիները ինչ կարգի հղփացած մարդիկ են՝ այդքան ստանում են, էլի պահանջում են», – նշել է Շավարշ Մարգարյանը։
Գործադուլի դուրս եկած կոմբինատի աշխատակիցները աշխատավարձի բարձրացումից բացի, մատնանշում են աշխատանքային վատ պայմանները, ասում են՝ 50-ականների հին տեխնիկան այդպես էլ չի փոխվում, փոխարենը իրենց ամեն շարժը հսկում են նորագույն տեսախցիկների միջոցով։
Հակադարձելով կոմբինատի այն պնդմանը, թե բոլոր աշխատակիցները, ներառյալ բանվորները և նրանց ընտանիքի անդամները, այդ թվում՝ նրանց ծնողները, ապահովված են առողջապահական ապահովագրությամբ, Հովհաննես Վարդանյանն իր օրինակով հերքել է։ «Իմ մայրը ուռուցքով հիվանդ էր անցած տարի, մահացավ: Ես դիմեցի, լիքը բաներ էին ուզում: Էն որ արդեն զզվում ես, որ իրենցից ինչ-որ մի կոպեկի աջակցություն ստանաս: Էդ համակարգը՝ ապպա-ն էլ, սաղ սուտ են», – պնդել է նա:
Երրորդ գիշերն է՝ գործադուլի դուրս աշխատակիցների մի մասը գիշերում է հենց կոմբինատի մուտքի մոտ՝ բաց երկնքի տակ։ Նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել գործադուլի դուրս եկած մի քանի աշխատակիցների հետ միասին հանդիպել կոմբինատի տնօրեն Անդրեյ Սինիկովի հետ:
Կառավարությունը, որը Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց հետո կոմբինատի 22 տոկոսի սեփականատերն է, առայժմ չի արձագանքել արդեն 4 օր շարունակվող գործադուլին և աշխատողների պահանջներին։

4 Февраль 2025 - 08:58 AMT
Более половины сотрудников Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗПМК) проголосовали за поддержку требований забастовки. Участники провели закрытое тайное голосование, чтобы доказать несоответствие заявлений руководства о том, что лишь 7-8% работников требуют повышения зарплаты и улучшения условий труда.
В голосовании 2448 сотрудников сказали "да" требованиям о повышении зарплат и улучшении условий работы. Согласно официальным данным компании, на комбинате работают более 4600 человек, сообщает «Азатутюн».
"Уже близко к 2000 голосам, а для нас этого достаточно, чтобы показать, что большинство поддерживает забастовку", — заявил работник комбината Шаварш Маргарян около полудня 3 февраля.
Забастовщики установили урны для голосования в центре Каджарана и на территории комбината. Для обеспечения прозрачности сотрудники самостоятельно снимали процесс голосования на видео.
Ранее руководство комбината заявило, что забастовщики требуют нереалистичного повышения зарплат, и пригрозило привлечь к ответственности нарушителей.
ЗПМК, крупнейший налогоплательщик Армении, также опубликовал данные о зарплатах некоторых должностей:
-Флотатор: 399 000 – 594 000 драмов
-Слесарь: 329 000 – 580 000 драмов
-Оператор конвейера: 450 000 – 480 000 драмов
Однако эти цифры указаны до вычета налогов, а фактические выплаты значительно ниже. По мнению забастовщиков, данные были завышены намеренно, чтобы ввести общественность в заблуждение, а информация о более низких зарплатах вовсе не была опубликована.
Рабочие настаивают, что их требования обоснованны, и готовы продолжать забастовку до их выполнения.
"30% от этой суммы человек не получает, фактически зарплата выходит намного ниже. А руководство хочет манипулировать данными, чтобы создать впечатление, будто каджаранцы избалованы высокими доходами и требуют еще больше", — отметил Маргарян.
Кроме повышения зарплат, забастовщики также указывают на тяжелые условия труда. Они заявляют, что на комбинате до сих пор используется техника 1950-х годов, тогда как за каждым их движением следят современные камеры наблюдения.
Отвечая на заявление руководства о том, что все сотрудники, включая рабочих и их семьи, обеспечены медицинской страховкой, Ованнес Варданян опроверг это личным примером: «Моя мать болела раком в прошлом году и умерла. Я обратился за помощью, но они требовали кучу бумаг. В какой-то момент просто опускаются руки, чтобы выбить у них хотя бы копейку. Вся эта система – ложь».
Третью ночь подряд часть сотрудников продолжает ночевать у входа на комбинат под открытым небом. Достигнута предварительная договоренность о встрече нескольких бастующих с директором комбината Андреем Синиковым.
Правительство, владеющее 22% акций комбината после прихода к власти Никола Пашиняна, пока не отреагировало на продолжающуюся уже четыре дня забастовку и требования рабочих.