5 Փետրվար 2025 - 09:04 AMT
Եվրոպայի խորհուրդը հայտարարել է Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիայի հարցով հատուկ տրիբունալ ստեղծելու ծրագրերի մասին։ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն փետրվարի 4-ին Բրյուսելում հայտնել է, որ հատուկ տրիբունալը կստեղծվի Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում:
«Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում ագրեսիայի հանցագործության հարցով հատուկ տրիբունալի ստեղծումը թույլ կտա մեր միջազգային գործընկերներին, մասնավորապես Ուկրաինային և Եվրոպական միությանը, լիովին օգտագործել մեր փորձն ու գիտելիքները ամբողջ մայրցամաքում մարդու իրավունքների պաշտպանության և իրավունքի գերակայության ոլորտում», – հայտարարել է Բերսեն Բրյուսելում կայացած ճեպազրույցում, հայտնում է «Էխո Կավկազա»–ն։
Ագրեսիայի հանցագործության հարցով տրիբունալի ստեղծման հիմնական խմբում ընդգրկված է 41 պետություն, Եվրահանձնաժողովը, Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայությունը և հենց Եվրոպայի խորհուրդը:
Deutsche Welle պարբերականի աղբյուրների համաձայն՝ տրիբունալի նախաձեռնողների ներկայիս հանդիպումը կարող է լինել նախավերջինը, իսկ հաջորդը կարող է տեղի ունենալ գարնանը: Հավանաբար, այդ ժամանակ կստորագրվի հատուկ տրիբունալի ստեղծման մասին փաստաթուղթը:
Ագրեսիայի հանցագործության համար, որը համարվում է ամենածանր հանցագործություններից մեկը, պատժի են ենթարկվում ագրեսոր պետության ղեկավարներն ու նրա ռազմական ղեկավարությունը: DW-ի այն հարցին, թե ինչպես կարող է միջազգային տրիբունալի ստեղծումը ազդել հնարավոր բանակցությունների վրա, որոնք ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է վարել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Կայա Կալասը պատասխանել է, որ . կասկած չկա, որ Պուտինը կատարել է ագրեսիայի հանցագործություն։
«Այսինքն՝ որոշել է հարձակվել այլ երկրի վրա, ոտնձգություն կատարել Ուկրաինայի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ»,–ասել է նա։
Կալասը նաև ասել է, որ տրիբունալի աշխատանքն անհրաժեշտ է «մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու և Ուկրաինայում արդար խաղաղություն հաստատելու համար»:
Ռուսաստանը 2014 թվականին բռնակցել է Ղրիմը։ 2022 թվականին Մոսկվան սկսել է Ուկրաինայի դեմ լայնածավալ ներխուժումը, որը Կիևը, Արևմուտքը և ՄԱԿ-ի երկրների մեծամասնությունը բնութագրել են որպես չհրահրված ագրեսիա։ Ռուսաստանի իշխանությունները պատերազմի հիմնական նպատակների թվում նշել են «դենացիֆիկացիան» և «ապառազմականացումը»։

5 Февраль 2025 - 08:25 AMT
Генеральный секретарь Совета Европы Ален Берсе сообщил 4 февраля в Брюсселе, что специальный трибунал по преступлению агрессии будет создан в рамках Совета Европы.
«Создание Специального трибунала по преступлению агрессии в рамках Совета Европы позволит нашим международным партнерам, в частности, Украине и Европейскому Союзу, в полной мере использовать наш опыт и знания в области защиты прав человека и верховенства права на всём континенте», — заявил Берсе на брифинге в Брюсселе. В основную группу по созданию трибунала по преступлению агрессии против Украины входит 41 государство, Еврокомиссия, Европейская внешнеполитическая служба и сам Совет Европы, сообщает «Радио Свобода».
По данным источников DW, нынешняя встреча инициаторов трибунала может стать предпоследней, а следующая может состояться весной. На ней, вероятно, будет подписан документ о создании спецтрибунала.
За преступление агрессии, считающееся одним из самых тяжких преступлений, подлежат наказанию руководители государства-агрессора и его военное руководство. В ответ на вопрос DW о том, как учреждение международного трибунала может повлиять на потенциальные переговоры, которые президент США Дональд Трамп намерен провести с президентом России Владимиром Путиным, глава внешнеполитической службы ЕС Кая Каллас ответила: «Нет никаких сомнений, что Путин совершил преступление агрессии, то есть решил напасть на другую страну, посягнуть на суверенитет и территориальную целостность Украины».
В интервью DW Каллас также сказала, что работа трибунала необходима «для привлечения виновных к ответственности и для установления справедливого мира в Украине».