5 Փետրվար 2025 - 11:52 AMT
Տնտեսվարողները կրկին հավաքվել են կառավարության շենքի մոտ՝ արտահայտելով իրենց դժգոհությունը հարկային նոր քաղաքականության դեմ, որի համաձայն շրջանառության հարկը 5%-ից դարձել է 10%։
«Ազգի դեմ հարկային տեռոր է, ու սա տանում է թալանի։ Մենք հարկերից չենք հրաժարվում, թող ուղղակի փոփոխությունները պարզեցնեն։ Մաքսատներում մեր ապրանքները հարկվում են, թող 1.5 տոկոս դնեն, հետո էլ 2-3 ձեռքով էլ է անցնում, դա էլ հարկեն ու դառնա 4.5 տոկոս, ու ով էլ ՀԴՄ չտա, դրա տուգանքը բարձրացնեն»,– ասել է առևտրականներից մեկը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նրանք վստահ են իրենց 40-50 տարվա աշխատանքն ու ձեռք բերածը 1 օրում զրոյացվելու է, և բոլորը սնանկանալու են։ Նշում են, որ շուտով գույքագրում է արվելու, ու բոլորով կանգնելու են դատարանի դիմաց։
Երևանի առևտրի կետերից մեկի այլ աշխատակից նշել է, որ խնդրել են հետաձգել հարկային փոփոխությունները, որպեսզի իրավիճակը կարողանան հասկանալ, բայց մերժում են ստացել։
Առևտրականները դժգոհ են նաև համատարած գույքագրման և հայտարարագրման պահանջից։
Առևտրականներն ակցիա էին անցկացվել նաև հունվարի 23-ին։ Այս ընթացքում հանդիպումներ են եղել կառավարությունում, սակայն առևտրականները դժգոհ են արդյունքներից։

Торговцы снова вышли на протест у здания правительства, выражая недовольство новой налоговой политикой, согласно которой налог с оборота повышается с 5% до 10%.
«Это налоговый террор против нации, ведущий к ограблению. Мы не отказываемся платить налоги, но пусть изменения будут понятными. Наш товар уже облагается налогом на таможне. Пусть установят 1,5%, затем добавят налоги при передаче через другие руки до 4,5%, а штрафы за отсутствие чеков увеличат», — сказал один из участников протеста, сообщает Sputnik Армения.
Протестующие опасаются, что их 40-50-летний труд обесценится в один день, а все предприниматели окажутся на грани банкротства. Они также выражают обеспокоенность по поводу предстоящей инвентаризации, после которой, по их мнению, все столкнутся с судебными разбирательствами.
Сотрудник одного из торговых объектов Еревана сообщил, что бизнесмены просили отсрочить налоговые изменения, чтобы разобраться в ситуации, но получили отказ.
Торговцы также недовольны обязательной инвентаризацией и требованиями декларирования доходов.
Акция протеста также прошла 23 января. С тех пор состоялись встречи с представителями правительства, но предприниматели остались недовольны их результатами.