5 Փետրվար 2025 - 12:35 AMT
Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանն առաջարկում է բարձրացնել շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի, վիճակախաղերի ոլորտի կազմակերպությունների հարկային բեռը:Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը նա ներկայացրել է ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նիստում:
Նա ասել է, որ վերջին 13 տարում ահագնացող տեմպերով աճում է վերոնշյալ կազմակերպությունների շրջանառության ծավալը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Եթե 2010թ ինտերնետ շահումով խաղերում կատարված խաղադրույքների ծավալը կազմում էր մոտ 14 մլրդ դրամ, ապա 2023թ այն ավելացել է ավելի քան 440 անգամ՝ հասնելով 6.3 տրիլիոն դրամի (խմբ.–միայն քաղաքացիների կողմից մուտքագրված գումարը չէ, ընդհանուր շրջանառության ծավալն է): Մինչդեռ հավաքագրվող հարկերն ու տուրքերն աճել են ընդամենը 26 անգամ: 2010թ 14 մլրդ դրամի շրջանառությունից հավաքագրվել է մոտ 1 մլրդ դրամի հարկ կամ ծավալի 7.2 տոկոսը: 2023-ին 6.3 տրլն դրամ շրջանառությունից հավաքագրվել է 33 մլրդ դրամ հարկ կամ ծավալի 0.5 տոկոսը: Շրջանառության ծավալի և վճարած հարկերի հարաբերակցությունը նվազել է ավելի քան 14 անգամ»,–ասել է Սարգսյանը:
Պատգամավորը հիշեցրել է, որ վերջին 5 տարիներին կատարվել են մի շարք փոփոխություններ՝ նպատակ ունենալով խաղային ոլորտը սահմանափակելուն ու հարկային բեռը բարձրացնելուն: Սակայն վիճակագրությունը, ըստ Սարգսյանի, ցույց է տալիս, որ ձեռնարկված քայլերը բավարար չեն։
«Նախագծով առաջարկվում է առկա հարկերից ու տուրքերից բացի ոլորտի համար նախատեսել 10 տոկոս շրջանառության հարկ»,–ասել է Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ միջազգային փորձը ևս ցույց է տալիս, որ բազմաթիվ երկրներում ոլորտի համար նախատեսված է 10 տոկոս և ավելի շրջանառության հարկ: Օրինակ՝ Վրաստանում՝ 10 տոկոս, Ավստրիայում՝ 15 տոկոս, Գերմանիայում՝ 5–20 տոկոս, Իտալիայում՝ 20–22 տոկոս, Լեհաստանում՝ 12 տոկոս, Ֆրանսիայում՝ 8–10 տոկոս և այլն:
Այս տեսքով նախագծի ընդունման պարագայում մոտ 100 մլրդ դրամ տարեկան ավել եկամուտ է ապահովվելու պետական բյուջե:
Պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի կարծիքով՝ շրջանառության հարկը ոլորտի կազմակերպությունների համար պետք է լինի առնվազն 20 տոկոս:
Հայկ Սարգսյանն ասաց, որ հրավիրում է ոլորտի 4 ընկերություններին տնտեսական հարցերի հանձնաժողով, որ ներկայացնեն իրենց շահույթը, ծախսերն ու հիմնավորեն դա: Եթե քննարկումների ընթացքում հասկանան, որ կարող են բեռը դարձնել 20 տոկոս, ապա պատգամավորը պատրաստ է ընդունել առաջարկն ու շրջանառության հարկը դարձնել 20 տոկոս ոլորտի կազմակերպությունների համար:Կառավարությունը նախագծին կողմ է: Սակայն պատգամավորի խոսքով՝ քննարկումների ժամանակ Ֆինանսների նախարարությունը նպատակահարմար չի համարել հարկերը բարձրացնելը, քանի որ վերջին տարիներին մշտապես բարձրացրել են հարկերը:

Депутат фракции «Гражданский договор» в Национальном Собрании Армении Айк Саргсян предложил увеличить налоговую нагрузку на компании, работающие в сфере азартных игр, онлайн-гемблинга и лотерей. Он представил пакет поправок в Налоговый кодекс и сопутствующие законы на заседании парламентской комиссии по экономическим вопросам.
По его словам, за последние 13 лет обороты игорных компаний росли беспрецедентными темпами, передает «Арменпресс».
«Если в 2010 году объем ставок в онлайн-гемблинге составлял около 14 млрд драмов, то к 2023 году он увеличился более чем в 440 раз и достиг 6,3 трлн драмов (примечание: речь идет об общем обороте, а не только о депозитах игроков). Однако сбор налогов и пошлин вырос лишь в 26 раз. В 2010 году с оборота в 14 млрд драмов поступило около 1 млрд драмов налогов, что составляло 7,2% от общей суммы. В 2023 году с оборота в 6,3 трлн драмов было собрано всего 33 млрд драмов налогов, что составляет лишь 0,5%. Таким образом, соотношение между оборотом и уплаченными налогами снизилось более чем в 14 раз», — отметил Саргсян.
Он напомнил, что за последние пять лет власти предпринимали шаги для ограничения игорной индустрии и увеличения налоговой нагрузки. Однако, по его словам, статистика показывает, что принятых мер оказалось недостаточно.
«Законопроектом предлагается ввести 10%-ный налог с оборота игорных компаний в дополнение к существующим налогам и пошлинам», — заявил депутат.
Саргсян отметил, что международный опыт подтверждает необходимость таких мер. Во многих странах введен аналогичный налог на оборот в игорной сфере: в Грузии — 10%, в Австрии — 15%, в Германии — 5–20%, в Италии — 20–22%, в Польше — 12%, во Франции — 8–10% и т. д.
Если закон примут в текущей редакции, это обеспечит дополнительные 100 млрд драмов в год в государственный бюджет.
Депутат Сергей Багратян считает, что налог с оборота для игорных компаний должен быть не менее 20%.
Саргсян сообщил, что пригласил в экономический комитет представителей четырех крупнейших компаний сектора, чтобы они представили свои доходы и расходы и обосновали финансовые показатели. Если в ходе обсуждений станет ясно, что можно повысить налоговую нагрузку до 20%, депутат готов поддержать эту инициативу.
Правительство поддерживает законопроект. Однако Министерство финансов выразило сомнения в целесообразности повышения налогов, так как за последние годы налоговая нагрузка уже неоднократно увеличивалась.