Իսրայելը պաշտոնապես հայտարարել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդից դուրս գալու մասին՝ հետևելով ԱՄՆ-ի օրինակին։ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը հայտնել է, որ իր երկիրը ողջունում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը՝ դադարեցնել մասնակցությունը այդ կառույցի աշխատանքներին։
«ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհուրդը ավանդաբար պաշտպանում է մարդու իրավունքները խախտողներին՝ հնարավորություն տալով նրանց խուսափել վերահսկողությունից, իսկ դրա փոխարեն համառորեն դեմոնացնում է Մերձավոր Արևելքի միակ ժողովրդավարությունը՝ Իսրայելին», – հայտարարել է Սաարը, գրում է «Էխո Կավկազա»–ն։
Նախարարը հավելել է, որ Իսրայելը ենթարկվել է ավելի քան հարյուր դատապարտող բանաձևերի, ինչը կազմում է խորհրդի կողմից երբևէ ընդունված բոլոր որոշումների 20 տոկոսից ավելին։ Նրա խոսքով՝ դա ավելի շատ է, քան Իրանին, Կուբային, Հյուսիսային Կորեային և Վենեսուելային վերաբերող բանաձևերի թիվը միասին վերցրած։
Ավելի վաղ՝ փետրվարի 4-ին, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել էր մի հրամանագիր, որով ԱՄՆ-ն դադարեցնում է իր անդամակցությունը մի շարք միջազգային կառույցներում, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդում։ Թրամփը որպես հիմնական պատճառ նշել է ԱՄՆ-ի և մյուս երկրների ֆինանսական ներդրումների անհամապատասխանությունը։ Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ Վաշինգտոնը դադարեցնում է համագործակցությունը ՄԱԿ-ի գլխավոր գործակալության հետ, որը զբաղվում է պաղեստինցի փախստականներին աջակցությամբ։

Израиль официально объявил о выходе из Совета ООН по правам человека, последовав примеру Соединенных Штатов. Глава израильского внешнеполитического ведомства Гидеон Саар выразил поддержку решению президента США Дональда Трампа о прекращении участия в работе Совета.
«Совет по правам человека ООН традиционно защищает нарушителей прав человека, позволяя им скрываться от пристального внимания, и вместо этого навязчиво демонизирует единственную демократию на Ближнем Востоке – Израиль», – заявил Саар, сообщает «Радио Свобода».
Министр подчеркнул, что Израиль подвергся более чем сотне осуждающих резолюций, что составляет свыше 20% от всех решений, когда-либо принятых Советом. По его словам, это превышает количество резолюций, вынесенных против таких стран, как Иран, Куба, Северная Корея и Венесуэла, вместе взятых.
Ранее, 4 февраля, президент США Дональд Трамп подписал указ о выходе Соединенных Штатов из ряда международных организаций, включая Совет ООН по правам человека. Основной причиной такого шага Трамп назвал значительное несоответствие финансовых вкладов США по сравнению с другими странами. В документе также указано, что Вашингтон прекращает сотрудничество с основным агентством ООН, занимающимся оказанием помощи палестинским беженцам.