Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) ղեկավարության և արդեն վեցերորդ օրը գործադուլ անող աշխատակիցների միջև փետրվարի 5–ին կայացած և երկու ժամից ավելի շարունակված բանակցություններն ավարտվել են անարդյունք։
«Տնօրինությունը չի ընդունել 120-150 հազար դրամով աշխատավարձերը բարձրացնելու գործադուլավորների առաջարկը։ Անգամ մերժել է սիմվոլիկ չափով որևէ բարձրացում անել, պահանջելով անհապաղ վերադառնալ աշխատանքի», – ասել է գործադուլը համակարգող խորհրդի անդամ Վահե Մխիթարյանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Գործադուլի դուրս եկած աշխատակիցները նաև կասկածի տակ են դնում Մետալուրգների արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միության ղեկավար Էդուարդ Փահլևանյանի անաչառությունը՝ հաշվի առելով այն հանգամանքը, որ «արհմիությունը չի տրամադրել աշխատակիցների գործատուի հետ կնքված կոլեկտիվ պայմանագիրը, արհմիության կանոնադրությունը և օրեր առաջ տեղի ունեցած քվեարկության արձանագրությունը, ինչը, ըստ Վահե Մխիթարյանի, պարտավոր էր անել:
Գործադուլը համակարգող խորհրդի անդամը հանդիպումից առաջ ասել էր, որ «մինչև խնդիրը չլուծվի, ընդվզումը շարունակվելու է»։ Մխիթարյանը նաև պարզաբանել էր՝ աշխատավարձի արժանապատիվ բարձրացման իրենց պահանջը ենթադրում է աշխատավարձի բարձրացում 120-150 հազար դրամով։
Գործադուլավորներից մեկն էլ ասել է․ «Էստեղ ոչ մեկը հենց էնպես չի հավաքվել, մարդիկ բոլորն էլ գիտակցում են: Թող էսօր իրանք որ ասում են՝ «ձեր աշխատավարձը բարձր ա», բա իրանց աշխատավարձերը ինչքա՞ն ա, որ տաքուկ կաբինետներում նստած են՝ մեզանից մի 40-50 անգամ ավել փող են ստանում, բա դա արդարացի՞ ա: Մարդիկ էլ փոշիների, մեքենաների մեջ ռիսկավատներ են անում»։
Հայաստանի խոշորագույն հարկատուն արդեն վեց օր շարունակ չի գործում։ Գործադուլավորները պնդում են, որ իրենց պահանջն արդարացի է և չեն պատրաստվում զիջումների գնալ, մինչդեռ գործատուի առաջարկները համարում են անընդունելի։
Մետալուրգների արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միության ղեկավար Էդուարդ Փահլևանյանը հանդիպումից առաջ ասել էր, որ գործընթացը մտել է փակուղի՝ ընդգծելով, որ ստեղծված իրավիճակը լուրջ վնասներ է պատճառում պետությանը։
«Նախ մի կողմ դնենք, որ ամենաառաջին հարկատուն է Հայաստանի Հանրապետությունում, շատ մեծ հարակից կազմակերպություններ ուղղակի սնվում են, աշխատում են Պղնձամոլիբդենային կոմբինատի հետ՝ 50 հազար մարդ։ Երկրորդը՝ ժողովուրդը՝ Գորիսը, Կապանը, Քաջարանը, Ագարակը, բոլորն այստեղ են աշխատում, սոցիալական որևէ էդպիսի աջակցություն … ես չեմ գովազդում, ես փաստերով եմ ասում: Կոմբինատը պիտի՛ աշխատի, միանշանակ, դա ռազմական, կենսական, ամեն նշանակություններով դա Հայաստանի Հանրապետության համար արհավիրք է, դուք պատկերացնում ե՞ք դա ինչ արհավիրք է»,-ասել է նա։
Փահլևանյանը նշել է, որ եթե գործադուլավորները չվերադառնան աշխատանքի, ապա նրանց քայլերն օրինական դաշտից դուրս կգան, քանի որ գործադուլը կդառնա ոչ օրինական։ Նրա առաջարկն է եղել դադարեցնել գործադուլը՝ գործատուին տրամադրելով 14 օր իրենց պահանջները կատարելու համար։ Եթե այդ ժամկետում հարցը չկարգավորվի, ապա աշխատակիցները կարող են նորից գործադուլ սկսել՝ արդեն օրենքի սահմաններում։ Սակայն, ըստ նրա, գործադուլավորները չեն ընդունել այս տարբերակը։
«Եթե դուրս գային աշխատանքի, մենք արդեն արհկոմի որոշումով մտնում էինք օրենսդրության նորմի համաձայն և դարձնում էինք սա օրինական գործադուլ՝ 14 օր տալով գործատուին, որպեսզի աշխատավորների պահանջը բավարարի, չբավարարելու պահով մենք կարող էինք օրենքով սահմանված կարգով գործադուլի գործընթացը սկսեինք, բայց չհամաձայնվեցին: Բողոքի ակցիայի մասնակիցները ոչ մեկի չեն հավատում՝ «մենք գնում ենք կտրուկ քայլերի», – նշել է Փահլևանյանը։
Չնայած կոմբինատը հինգ օր շարունակ չի արտադրում, կառավարությունը, որը կառույցի 22 տոկոսի բաժնետերն է, դեռևս որևէ արձագանք չի հայտնել ոչ գործադուլին, ոչ էլ աշխատակիցների բարձրաձայնած խնդիրներին։ Կոմբինատի բաժնետոմսերի մեծ մասը պատկանում է ռուսաստանցի միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյի հետ փոխկապակցված ընկերություններին և անձանց։

Переговоры между руководством Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗПМК) и бастующими рабочими, которые продолжались более двух часов 5 февраля, завершились безрезультатно, сообщает «Азатутюн».
«Руководство отклонило требование о повышении зарплат на 120-150 тысяч драмов. Оно даже отказалось рассмотреть символическое повышение, потребовав немедленного возвращения к работе», — заявил Ваге Мхитарян, член совета по координации забастовки.
Бастующие также сомневаются в беспристрастности Эдуарда Пахлеваняна, главы Республиканского союза профсоюзов металлургов. По словам Мхитаряна, профсоюз не предоставил рабочим коллективный договор, подписанный с работодателем, устав организации и протокол недавнего голосования, что он был обязан сделать.
Перед встречей Мхитарян заявил, что забастовка будет продолжаться, пока вопрос не решится. Он уточнил, что требование рабочих о достойной зарплате означает повышение на 120-150 тысяч драмов.
Один из бастующих сказал: «Никто здесь не собрался просто так. Все осознают ситуацию. Они говорят, что наши зарплаты высокие. А сколько получают они? Они сидят в теплых кабинетах и зарабатывают в 40-50 раз больше, а мы работаем в пыли и рискуем жизнью. Это справедливо?»
Крупнейший налогоплательщик Армении не работает уже шесть дней. Рабочие настаивают, что их требования справедливы, и не собираются уступать, считая предложения работодателя неприемлемыми.
Перед встречей Эдуард Пахлеванян заявил, что процесс зашел в тупик и что сложившаяся ситуация серьезно вредит государству.
«Во-первых, это крупнейший налогоплательщик Армении. Около 50 000 человек из связанных компаний зависят от работы комбината. Во-вторых, здесь работают жители Гориса, Капана, Каджарана, Агарака. Это не просто экономическая проблема, это катастрофа для страны. Вы понимаете, какой это удар для Армении?» — сказал он.
Он подчеркнул, что если рабочие не вернутся к своим обязанностям, забастовка выйдет за рамки закона, став незаконной. Пахлеванян предложил приостановить забастовку и дать работодателю 14 дней на выполнение требований. Если за это время вопрос не будет решен, рабочие смогут официально возобновить забастовку. Однако бастующие отказались.
«Если бы они вернулись на работу, мы могли бы оформить забастовку в правовом поле, предоставив работодателю 14 дней на выполнение требований. Если бы они не были выполнены, мы могли бы возобновить процесс в рамках закона. Но они отказались. Протестующие никому не верят и заявляют, что готовы к радикальным шагам», — отметил Пахлеванян.
Несмотря на то что комбинат не работает уже пять дней, правительство Армении, владеющее 22% акций ЗПМК, пока никак не отреагировало на забастовку и требования работников. Основная часть акций компании принадлежит компаниям и лицам, связанным с российским миллиардером Романом Троценко.