ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի անդամ Թադևոս Ավետիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով տնտեսական իրավիճակին, գրել է, որ տնտեսական աճի արտաքին գործոնն էապես նվազում է։
Նա նշել է, որ մոտ 200 միլիարդ դրամի չափով հարկերի թերհավաքագրման հետևանքով պետբյուջեի պակասուրդն ավելացել է 187 միլիարդ դրամով, իսկ պետական պարտքն աճել է 8․5 տոկոսով։
«1․ 2024 թվականի տնտեսական ակտիվության ընդհանուր ցուցանիշը կազմել է 8 տոկոս՝ առաջին կիսամյակի համեմատ նվազելով 2․5 տոկոսային կետով։
2․ Շարունակվում է գյուղատնտեսության ազատ անկումը։ Նախորդ տարվա համեմատ՝ 2024 թվականին ոլորտն ունեցել է զրոյականին մոտ աճի ցուցանիշ (1․6 տոկոս), որը տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ նվազել է 2․5 անգամ։
Գյուղատնտեսական արտադրանքի շուկաների շրջանառությունը 2024 թվականին նվազել է մոտ 4 տոկոսով։
3․ Արդյունաբերության ոլորտի աճը 2024 թվականին կազմել է ընդամենը 4․7 տոկոս՝ առաջին կիսամյակի ցուցանիշի համեմատ նվազելով մոտ 4 անգամ։
4․ Կացության կազմակերպման ծառայությունների ոլորտի (հյուրանոցներ, հանրային սնունդ և այլն) 2024 թվականի աճի ընդհանուր ցուցանիշը նվազել է մոտ 30 տոկոսով՝ առաջին կիսամյակի համեմատ։
5․ 2024 թվականին մոտ 200 միլիարդ դրամի չափով հարկերի թերհավաքագրման հետևանքով ՀՀ պետական բյուջեի պակասուրդն ավելացել է 187 միլիարդ դրամով։
6․ 2024 թվականին պետական պարտքն աճել է 8․5 տոկոսով (1 միլիարդ ԱՄՆ դոլարով)՝ գրեթե 1․5 անգամ ավելի բարձր չափով, քան տնտեսությունը՝ ՀՆԱ-ի աճը։
7․ Արձանագրվում է օտարերկրյա կապիտալի «փախուստ»․ 2024 թվականի ամբողջական ցուցանիշները դեռևս հրապարակված չեն, սակայն առաջին կիսամյակում արդեն իսկ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներհոսքը նվազել է 334 միլիոն ԱՄՆ դոլարով, Հայաստանից մոտ 55 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով ավելի շատ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ են դուրս եկել, քան ներհոսքն է կազմել։
8․ 2024 թվականի 4-րդ եռամսյակում նույնիսկ մեկ անձի հաշվով նվազագույն սպառողական զամբյուղի ամսական արժեքը գերազանցում է նվազագույն ամսական աշխատավարձի չափը՝ կազմելով 75811 դրամ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը հայտարարել է, որ Երևանում քաղաքային տրանսպորտի թանկացումից գնաճը կարող է կազմել ոչ ավելի, քան 0.1%:

6 Февраль 2025 - 09:23 AMT
Депутат НС Армении от фракции «Армения» и член Верховного органа АРФД Тадевос Аветисян написал на своей странице в Facebook, что внешний фактор экономического роста значительно снижается.
По его словам, из-за недосбора налогов на сумму около 200 млрд драмов бюджетный дефицит увеличился на 187 млрд драмов, а государственный долг вырос на 8,5%.
-Общий показатель экономической активности в 2024 году составил 8%, что на 2,5 процентных пункта ниже, чем в первом полугодии.
-Сельское хозяйство продолжает падение, его рост составил всего 1,6%, что в 2,5 раза ниже показателя первого полугодия. Оборот рынка сельскохозяйственной продукции снизился примерно на 4%.
-Рост промышленного сектора в 2024 году составил всего 4,7%, что почти в 4 раза ниже, чем в первом полугодии.
-Сфера гостиничного бизнеса и общественного питания продемонстрировала 30-процентное снижение темпов роста по сравнению с первым полугодием.
-Недосбор налогов на сумму около 200 млрд драмов привел к увеличению бюджетного дефицита на 187 млрд драмов.
-Госдолг в 2024 году вырос на 8,5% (примерно на $1 млрд), что почти в 1,5 раза превышает рост ВВП.
-Наблюдается отток капитала: приток прямых иностранных инвестиций сократился на $334 млн в первом полугодии 2024 года. Кроме того, из страны вывели на $55 млн больше инвестиций, чем поступило.
-В четвертом квартале 2024 года минимальная потребительская корзина на человека превысила размер минимальной зарплаты, составив 75 811 драмов.
Глава Центрального банка Мартин Галстян, в свою очередь, заявил, что повышение тарифов на общественный транспорт в Ереване может привести к росту инфляции не более чем на 0,1%.