ՀՀ օդանավակայաններում կներդրվեն բիոմետրիկ և նոր սերնդի սարքավորումներ։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Նախատեսվում է ներդնել մուտքի հսկողության կենսաչափակն սարքավորումներ և «Rapiscan RTT110» տիպի ուղեբեռների զննման նոր սերնդի սարքավորում, որը կապահովի ուղեբեռների 98%-ի զննում, իսկ 2%-ի զննումը, որը սարքավորումը ավտոմատ կուղարկի 2–րդ փուլ, կիրականացվի առանձին սարքավորմամբ»,– ասված է որոշման մեջ։
Սա հնարավորություն կտա օդանավակայաններում ապահովել ուղեբեռների արագ զննման ընթացակարգեր՝ լիարժեք պահպանելով ԻԿԱՕ-ի (Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպություն) կողմից սահմանված չափորոշիչները։
Որոշվել է նաև սահմանել քաղաքացիական ավիացիայի տեսուչի վկայականի և օդանավի անձնակազմի անդամի վկայականների նոր ձևաչափեր, հայտնում է «Հետքը»։
Սահմանվել են նաև օդանավակայանների հատուկ վերահսկելի և վերահսկելի գոտիներ աշխատողների և այցելուների մուտքի համար հատկացվող անցագրերի տեսակները և ձևաչափերը։
Կառավարությունը որոշել է սահմանել քաղաքացիական ավիացիայի տեսուչի վկայականի, օդանավի անձնակազմի անդամի վկայականի համար դիմած տեսուչների և օդաչուների, օդանավակայանների հատուկ վերահսկելի և վերահսկելի գոտիներ անցագիր ստանալու համար դիմած անձանց բժշկական ստուգման պայմանները։ Պետք է հստակ լինի, որ այդ անձինք հաշվառված կամ գրանցված չեն նարկոլոգիական դիսպանսերներում և չունեն հոգեկան խանգարումներ, չեն տառապում թմրամոլությամբ, չեն օգտագործում թմրանյութեր և քիմիական հոգեմետ նյութեր։

В аэропортах Армении появятся биометрические системы и оборудование нового поколения, соответствующее решение было принято на заседании правительства, сообщает Sputnik Армения.
В рамках этого решения будет установлено биометрическое оборудование для контроля доступа, а также система досмотра багажа "Rapiscan RTT110", которая обеспечит автоматический досмотр 98% багажа. Оставшиеся 2% будут направлены на дополнительную проверку с использованием отдельного устройства.
Эта модернизация позволит ускорить процедуры досмотра багажа при полном соблюдении стандартов Международной организации гражданской авиации (ICAO).
Кроме того, правительство установило новые форматы сертификатов для авиационных инспекторов и членов экипажа воздушных судов, сообщает Hetq.
Определены также новые виды и форматы пропусков для сотрудников и посетителей, имеющих доступ к специальным контролируемым зонам аэропортов.
Правительство также установило требования к медицинским обследованиям для лиц, подающих заявки на получение сертификатов авиаинспекторов и членов экипажа, а также на доступ к охраняемым зонам аэропортов. Соискатели не должны состоять на учете в наркологических диспансерах, иметь психические расстройства, страдать наркоманией или употреблять наркотические и психотропные вещества.