Կառավարությունը նախատեսում է խստացնել էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներմուծման վերահսկողությունը և բացառել դրանց ապամոնտաժման դեպքերը պահեստամասերի համար։ Փոփոխությունների նախագիծը մշակվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից։
Ներմուծված էլեկտրական մեքենաները պահեստամասերի վերածելու համար կսահմանվեն խոշոր տուգանքներ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Համաձայն ՀՀ հարկային օրենսգրքի 64-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 58-րդ կետի՝ մինչև 2026 թվականի հունվարի 1-ը ավելացված արժեքի հարկից (ԱԱՀ) ազատվում են որոշ կատեգորիաների էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը և (կամ) օտարումը։ Սա նպաստել է, որ նման տրանսպորտային միջոցների ներմուծումն ավելի շահավետ դառնա։
Սակայն, ըստ կառավարության գնահատման, որոշ ներկրողներ օգտվում են արտոնությունից ոչ թե մեքենաները շահագործելու, այլ դրանց ապամոնտաժմամբ և պահեստամասերի վաճառքով զբաղվելու համար՝ խուսափելով համապատասխան հարկերից։ Սա տնտեսվարողների համար ստեղծում է անարդար մրցակցային պայմաններ։
Նախագծով նախատեսվում է փոփոխություններ կատարել Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում՝ ավելացնելով խախտումների համար նոր տուգանքներ․ եթե ներմուծված էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցը սահմանված ժամկետում չի գրանցվում, սեփականության իրավունքը չի ձևակերպվում, ապա նախատեսվում է տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկի չափով։
Եթե ներմուծված էլեկտրական մեքենան մեկ տարվա ընթացքում հանվում է հաշվառումից (բացառությամբ վթարի մասին ՆԳՆ տեղեկանքի առկայության), ապա ներմուծողին կտուգանեն նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկի չափով։
Նախագծի ընդունմամբ կառավարությունը նպատակ ունի կանխել մեքենաների ներմուծման կեղծ սխեմաները, երբ դրանք երկրում գրանցման չեն ենթարկվում և փոխարենը ապամոնտաժվում են պահեստամասերի համար, խթանել օրենքով սահմանված կարգով գործելու պարտավորությունը և ապահովել արդար մրցակցություն ավտոպահեստամասերի շուկայում, ապահովել պետական եկամուտների աճը`կանխելով հարկերից խուսափելու դեպքերը։
Վերջին տարիներին ՀՀ–ում էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներմուծման արտոնություն է գործում։

Правительство намерено ужесточить контроль за ввозом электромобилей и предотвратить их разборку на запчасти. Соответствующий проект поправок разработан Министерством экономики.
Как сообщает Арменпресс, за превращение импортированных электромобилей в запчасти будут введены серьезные штрафы.
Согласно статье 64, части 2, пункту 58 Налогового кодекса Армении, некоторые категории электромобилей освобождены от НДС при ввозе и перепродаже до 1 января 2026 года, что делает их импорт более выгодным.
Однако власти выявили случаи, когда импортеры злоупотребляют налоговыми льготами, не эксплуатируя автомобили, а разбирая их на запчасти и уклоняясь от налогов, что создает недобросовестную конкуренцию.
Внесенные в Кодекс административных правонарушений изменения предусматривают новые штрафы:
Если ввезенный электромобиль не зарегистрирован или право собственности не оформлено в установленные сроки, на импортера накладывается штраф в 1 000-кратном размере минимальной зарплаты.
Если электромобиль снимается с учета в течение года (за исключением аварий, подтвержденных МВД), на импортера также будет наложен штраф в 1 000-кратном размере минимальной зарплаты.
Этими мерами правительство стремится предотвратить мошеннические схемы импорта, обеспечить соблюдение законодательства, сформировать честную конкуренцию на рынке автозапчастей и увеличить государственные доходы за счет борьбы с уклонением от налогов.
В последние годы в Армении действуют налоговые льготы на ввоз электромобилей для стимулирования экологически чистого транспорта.