ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել է Գազայի հատվածից պաղեստինցիների վերաբնակեցման իր մտադրությունը՝ համեմատելով դա մեծ անշարժ գույքի ձեռքբերման հետ։
«Դիտարկեք դա որպես անշարժ գույքի մեծ օբյեկտ, որին տիրապետելու է Միացյալ Նահանգներին, և մենք դանդաղ, շատ դանդաղ՝ առանց շտապելու, այն կզարգացնենք», — ասել է Թրամփը լրագրողներին, հայտնում է CNN-ը։
Նա կրկին ասել է, որ Մերձավոր Արևելքի այլ երկրներ կարող են ընդունել տեղահանված պաղեստինցիներին։
«Մեծ սխալ կլինի թույլ տալ, որ մարդիկ՝ պաղեստինցիները կամ այլոք, ովքեր ապրում են Գազայի հատվածում, վերադառնան այնտեղ, և մենք չենք ցանկանում, որ ՀԱՄԱՍ-ը վերադառնա»,–ասել է նա։
Նախկինում տարածաշրջանի առաջնորդներն արդեն մերժել են Թրամփի պլանը պաղեստինյան անկլավի բնակչության վերաբերյալ։ Ակնկալվում է, որ Գազայի հատվածի բնակիչների հնարավոր վերաբնակեցումը կդառնա այս շաբաթ Սպիտակ տանը ԱՄՆ նախագահի և Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ II-ի հանդիպման հիմնական թեման, նշում է հեռուստաալիքը։
Միևնույն ժամանակ, Թրամփի ազգային անվտանգության խորհրդական Մայք Ուոլցը ենթադրել է, որ Թրամփի պլանը, հնարավոր է, առաջին քայլն է այս խնդրի վերաբերյալ այլ տարածաշրջանային խաղացողների հետ բանակցությունների ուղղությամբ։
«Եթե ձեզ նրա պլանը դուր չի գալիս, նստեք բանակցությունների սեղանի շուրջ և առաջարկեք ձեր սեփականը», — հայտարարել է Ուոլցը NBC հեռուստաալիքի եթերում։
The Jerusalem Post-ը գրել է, որ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ջանքեր է գործադրում, որպեսզի ստանա Թրամփի առաջարկի աջակցությունն ամերիկյան կոնգրեսականների կողմից։ Նեթանյահուն փորձել է ստանալ նրանց աջակցությունը Վաշինգտոն կատարած այցի ընթացքում հանդիպումների ժամանակ։ Իսրայելի վարչապետի խորհրդականները, իրենց հերթին, ակտիվորեն համագործակցում են ամերիկյան ԶԼՄ-ների հետ՝ դրդելով նրանց քարոզել Գազայի հատվածի բնակիչների վերաբնակեցման գաղափարը, հայտնել են թերթի աղբյուրները։

10 Февраль 2025 - 12:06 AMT
Президент США Дональд Трамп подтвердил свой план переселения палестинцев из сектора Газа, сравнив это с приобретением крупного объекта недвижимости.
«Подумайте об этом как о большом объекте недвижимости, которым будут владеть Соединенные Штаты, и мы будем медленно, очень медленно — мы никуда не торопимся — развивать его», — сказал Трамп журналистам, сообщает «Интерфакс».
Он вновь предположил, что другие страны Ближнего Востока могли бы разместить у себя перемещенных палестинцев, и отметил, что «было бы большой ошибкой позволять людям — палестинцам или другим, живущим в секторе Газа — вернуться туда, и мы не хотим, чтобы вернулся ХАМАС».
Ранее региональные лидеры уже отвергли план Трампа в отношении населения палестинского анклава. Как ожидается, возможное переселение жителей сектора Газа станет ключевой темой встречи американского лидера с королем Иордании Абдаллой II в Белом доме на этой неделе.
Вместе с тем советник Трампа по национальной безопасности Майк Уолц предположил, что план Трампа, возможно, является первым шагом к переговорам с другими региональными игроками по данной проблеме.
«Если вам не нравится его план, садитесь за стол переговоров и предлагайте свой», — заявил Уолц в эфире телеканала NBC.
The Jerusalem Post пишет, что премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху прилагает усилия, чтобы добиться поддержки предложения Трампа со стороны американских конгрессменов. Заручиться их поддержкой Нетаньяху пытался на встречах во время визита в Вашингтон на прошлой неделе. Советники израильского премьера, в свою очередь, активно взаимодействуют с американскими СМИ, побуждая их пропагандировать идею переселения жителей сектора Газа, сообщили источники газеты.