10 Փետրվար 2025 - 13:15 AMT
Նախագիծ․ Հաշվետվությունները ժամանակին չներկայացնելու համար տույժը կհասնի 3 մլն դրամի՝ խախտումը չվերացնելու դեպքում
Կառավարությունն առաջարկում է խստացնել ֆինանսական հաշվետվություններն օրենքով սահմանված կարգով չներկայացնելու համար կիրառվող տույժերը։ Այս մասին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովում, ներկայացնելով Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում փոփոխությունները, ասել է ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը։
Նրա խոսքով՝ նախատեսվող փոփոխություններով տուգանքների չափը համադրելի կլինի հաշվետվությունների աուդիտի համար սահմանված միջին արժեքի հետ, գրում է Panorama.am-ը։
Այս խնդրի կարգավորման նպատակով կառավարությունն առաջարկում է կտրուկ բարձրացնել տուգանքները։ Առաջին անգամ խախտում թույլ տալու դեպքում նախատեսվում է 150 հազար դրամի չափով տուգանք, եթե 30 օրվա ընթացքում այն չի վերացվում՝ 1.5 միլիոն դրամ, իսկ ևս 30 օր անց խախտումը չվերացնելու դեպքում՝ 3 միլիոն դրամ։
Գործող կարգավորումներով ներկայումս սահմանված տուգանքները շատ ավելի ցածր են. առաջին խախտման դեպքում տնտեսվարողը վճարում է 50 հազար դրամ, իսկ եթե 30 օրվա ընթացքում խախտումը չի վերացվում, տուգանքը դառնում է 500 հազար դրամ։ Արդյունքում՝ հանրագումարային գումարը չի գերազանցում 550 հազար դրամը։
Փոխնախարարը նշել է, որ Հայաստանում ֆինանսական հաշվետվություններն աուդիտի ենթարկելու միջին արժեքը կազմում է մոտ 6 միլիոն դրամ, մինչդեռ գործող տուգանքները չեն ապահովում խախտումների կանխարգելումը։
«Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ վերջին երեք տարիներին 550 աուդիտի ենթակա կազմակերպություններից միայն 50%-ն է ժամանակին ներկայացրել հաշվետվությունները»,- ընդգծել է Պողոսյանը։

Правительство предлагает ужесточить штрафы за непредставление финансовых отчетов в установленном законом порядке. Заместитель министра финансов Арман Погосян представил эти изменения на заседании постоянной комиссии Национального собрания, обсуждая поправки в Кодекс об административных правонарушениях.
По словам Погосяна, предлагаемые изменения направлены на приведение размеров штрафов в соответствие со средней стоимостью аудита финансовых отчетов. В настоящее время штрафы значительно ниже: за первое нарушение компании платят 50 000 драмов, и если нарушение не устранено в течение 30 дней, штраф увеличивается до 500 000 драмов, в общей сложности не превышая 550 000 драмов.
Для решения этой проблемы правительство предлагает существенно увеличить штрафы. За первое нарушение предлагается штраф в размере 150 000 драмов; если нарушение не устранено в течение 30 дней, штраф увеличивается до 1,5 миллиона драмов, а если нарушение продолжается еще 30 дней, штраф достигает 3 миллионов драмов.
Заместитель министра отметил, что средняя стоимость аудита финансовых отчетов в Армении составляет около 6 миллионов драмов, тогда как текущие штрафы неэффективны для предотвращения нарушений. «Статистика показывает, что за последние три года только 50% из 550 организаций, подлежащих аудиту, представили свои отчеты вовремя», — подчеркнул Погосян.