10 Փետրվար 2025 - 14:41 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 10-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Փարիզ, նա կմասնակցի Արհեստական բանականության գործողությունների գագաթնաժողովին:
Համաշխարհային առաջնորդներն ու տեխնոլոգիական հայտնի ընկերությունների ղեկավարները հավաքվել են Ֆրանսիայում՝ քննարկելու արհեստական բանականության կառավարման առանձնահատկությունները, հայտնում է 1lurer.am –ը։
Գագաթնաժողովի մասնակիցների ուշադրության կենտրոնում է լինելու նաև հարցը, թե ինչպես կարելի է արհեստական բանականության առավելությունները հասանելի դարձնել զարգացող երկրներին՝ ավելի մատչելի ու հասանելի մոդելների միջոցով: Գագաթնաժողովը համանախագահում են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին:
Գագաթնաժողովին ընդառաջ, Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ առաջիկա տարիներին երկրում արհեստական բանականության ոլորտում կներդրվի 109 միլիարդ եվրո։ Նրա խոսքով՝ այդ գումարը կտրամադրեն Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, ամերիկյան և կանադական խոշոր ներդրումային հիմնադրամները և ֆրանսիական ընկերությունները։

Премьер-министр Никол Пашинян 10 февраля прибыл с рабочим визитом в Париж для участия в Саммитe действий в области искусственного интеллекта.
Мировые лидеры и руководители крупнейших технологических компаний собрались во Франции, чтобы обсудить особенности регулирования искусственного интеллекта, сообщает 1lurer.am .
В центре внимания саммита – вопрос о том, как сделать преимущества ИИ более доступными для развивающихся стран с помощью недорогих и инклюзивных моделей. Саммит возглавляют президент Франции Эммануэль Макрон и премьер-министр Индии Нарендра Моди.
Накануне саммита Эммануэль Макрон заявил, что в ближайшие годы Франция инвестирует 109 миллиардов евро в сферу искусственного интеллекта. По его словам, финансирование будет обеспечено Объединенными Арабскими Эмиратами, крупными инвестиционными фондами США и Канады, а также французскими компаниями.