Փետրվարի 10-ին Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում ԲՏԱ նախարարության և Mistral AI ընկերության միջև համաձայնագիր է ստորագրվել, որով նախատեսվում է խթանել արհեստական բանականության (ԱԲ) ոլորտում համատեղ նախաձեռնությունները։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը նշել է, որ այս գործընկերությունը կարևոր նշանակություն ունի հզոր տեխնոլոգիական էկոհամակարգ ձևավորելու համար, որն իր մեջ կներառի տաղանդավոր մասնագետներին և ԱԲ լուծումներն օգտագործելով՝ կբարելավի կառավարման արդյունավետությունն ու արագությունը։
Mistral AI ընկերության գործադիր տնօրեն Արթուր Մեսչն ընդգծել է, որ Հայաստանի ԱԲ էկոհամակարգը դինամիկ զարգանում է, և իրենք հպարտ են իրենց ԱԲ լուծումներով աջակցելու երկրի պետական կառավարման համակարգին, ստարտափներին ու տեխնոլոգիական տաղանդներին։
Փաստաթղթով նախատեսվում է Հայաստանում ԱԲ ենթակառուցվածքների բարելավում, ԱԲ-հենքով բիզնես լուծումների աջակցություն և հանրային կառավարման արդիականացում՝ GovTech ծրագրի միջոցով։ Նախատեսվում է, որ այդ գործընթացներում կօգտագործվի Mistral AI-ի փորձառությունը՝ առևտրային և բաց կոդով ԱԲ տեխնոլոգիաների ոլորտում։
Ակնկալվում է, որ այս համաձայնագիրը կնպաստի Հայաստանին դառնալ տարածաշրջանային ԱԲ կենտրոն՝ խթանելով նորարարությունն ու տեխնոլոգիական զարգացումը։ Փաստաթուղթը միտված է տեխնիկական աջակցության և գիտելիքների փոխանակման միջոցով ամրապնդել Հայաստանի ԱԲ էկոհամակարգը, ներդնել նորարարական հարթակներ բիզնես լուծումների մշակման համար և խթանել ԱԲ գործիքների կիրառումը պետական կառավարման ու ծառայությունների մատուցման ոլորտներում։
ՀՀ կառավարության և արդյունաբերական ոլորտի համագործակցության շրջանակում Հայաստանի կառավարությունը կապահովի ենթակառուցվածքային ու կարգավորող աջակցություն, մինչդեռ Mistral AI-ը Հայաստանում կիրագործի իր մասնագիտական փորձառությունը՝ վերապատրաստումների կազմակերպման և ԱԲ լուծումների տրամադրման միջոցով։

11 Февраль 2025 - 10:09 AMT
10 февраля Министерство высокотехнологичной промышленности Армении и компания Mistral AI подписали соглашение в Париже, направленное на развитие совместных инициатив в области искусственного интеллекта (ИИ).
Первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности Армении Геворг Манташян отметил, что это партнерство играет ключевую роль в формировании мощной технологической экосистемы, объединяющей талантливых специалистов и способствующей повышению эффективности управления за счет ИИ-решений.
Генеральный директор Mistral AI Артур Менш подчеркнул, что ИИ-экосистема Армении активно развивается, и компания гордится возможностью поддерживать государственный сектор, стартапы и технологические таланты страны своими передовыми решениями.
Согласно соглашению, планируется развитие ИИ-инфраструктуры в Армении, поддержка ИИ-ориентированных бизнес-решений и модернизация системы государственного управления в рамках программы GovTech. В этих процессах будет задействован опыт Mistral AI в коммерческих и open-source технологиях ИИ.
Инициатива направлена на превращение Армении в региональный центр искусственного интеллекта, стимулируя инновации и технологическое развитие. Документ предусматривает укрепление ИИ-экосистемы страны за счет технической поддержки и обмена знаниями, разработку платформ для бизнес-решений и интеграцию ИИ-инструментов в государственное управление и оказание услуг.
В рамках сотрудничества правительства Армении и технологического сектора государство обеспечит инфраструктурную и нормативную поддержку, а компания Mistral AI реализует свои компетенции через программы обучения и внедрение ИИ-решений.