Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ անհուսալի վարկեր ունեցող անձանց աջակցության ծրագրի մեկնարկից ի վեր հաստատվել է 1000 շահառուի դիմում։
«Կարծում եմ՝ լավ ցուցանիշ է։ Դիմումներն ընդունում ենք հիմնականում օնլայն տարբերակով, ովքեր չունեն նույնականացման քարտ, կարող են դիմել Միասնական սոցիալական ծառայություն, նույն գործընթացը շատ արագ կիրականացվի մեր աշխատակիցների օգնությամբ»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ դիմումների ընդունումը մեկնարկել է փետրվարի 1-ին և շարունակվելու է մինչև հաջորդ տարվա հունվարի 31-ը։
«2024 թվականի հոկտեմբերի տվյալներով, նման կարգավիճակ ունեցող անձանց թիվը մոտ 220 հազար է։ Կարծում եմ, դեռ փոփոխություններ կլինեն, միգուցե թիվն ավելացած լինի։ Մենք կարծում ենք, որ 220 հազարի 60 տոկոսն ի վիճակի է ու կարող է դառնալ ծրագրի շահառու»,- ասել է պաշտոնյան։
Փոխնախարարը նաև ընդգծել է, որ ծրագրից կարող են օգտվել այն քաղաքացիները, որոնք Կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզավորված բանկերից ու վարկային կազմակերպություններից վերցրած վարկ կամ վարկեր ունեն, որոնք առնվազն երեք տարի չեն սպասարկվել և դասակարգվել են որպես անհուսալի։ Միևնույն ժամանակ, վարկերի մայր գումարի հանրագումարը չպետք է գերազանցի 1 մլն դրամը։

На встрече с журналистами заместитель министра труда и социальных вопросов Давид Хачатрян заявил, что 1000 заявок уже получили одобрение в рамках государственной программы поддержки лиц с проблемными кредитами.
«Считаю, что это хороший показатель. Заявки в основном подаются онлайн. Граждане, не имеющие удостоверения личности, могут обратиться в Единое социальное обслуживание, где наши сотрудники помогут им быстро пройти процесс», — сказал он, передает Panorama.am.
Прием заявок начался 1 февраля и продлится до 31 января следующего года.
«По состоянию на октябрь 2024 года около 220 000 человек подпадают под этот статус. Возможно, число изменится, даже увеличится. Мы предполагаем, что 60% из них смогут воспользоваться программой», — отметил Хачатрян.
Замминистра подчеркнул, что программой могут воспользоваться граждане, имеющие кредиты в банках или кредитных организациях, лицензированных Центральным банком. Для участия кредит или кредиты должны не обслуживаться не менее трех лет и быть классифицированы как безнадежные. При этом общая сумма основного долга не должна превышать 1 млн драмов.