Ազգային ժողովում Կառավարություն-ԱԺ հարցուպատասխանի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է առևտրային գործունեությամբ զբաղվող և շրջանառության հարկով աշխատող քաղաքացիների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալներ։
Նա ընդգծել է, որ կառավարությունը ոչ թե ավելացրել, այլ նվազեցրել է հարկերը, հայտնում է 1lurer.am –ը։
«Մենք ի՞նչ ենք արել: Մենք հարկը ընդհակառակը նվազեցրել ենք: Վերջին ասուլիսում էլ, գրաֆիկը ցույց տալով, ասել եմ, որ եթե քաղաքացին մեր հաշվարկով իր ապրանքներն օրինական գրանցում է, հարկերը նվազում են: Օրենքով սահմանված հարկերը նվազում են, դառնում են 1 տոկոս», – նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետը հիշեցրել է նաև, որ ավելի վաղ հայտարարել էր՝ այս համակարգով պետք է մի քանի ամիս աշխատել, ապա դիտարկել արդյունքները, և եթե պարզվի, որ հաշվարկներում սխալ է թույլ տրվել, Կառավարությունը պատրաստ է այն ընդունել, քանի որ նպատակը բիզնեսին վնասել չէ, այլ օգնել։
Նրա խոսքով՝ այդ ոլորտում շրջանառության հարկ վճարողների 61․7%-ը տարեկան հայտարարում է մինչև 10 միլիոն դրամ շրջանառություն,։
«Եթե մենք վերցնենք, որ 10 միլիոն է հենց, բայց պարզ է, որ 10 միլիոն չէ, 10 միլիոնի հաշվարկով ստացվում է, որ օրը մոտավորապես 27 հազար դրամի առևտուր են անում մեր սիրելի հայրենակիցները», – ասել է Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ այս պարագայում տնտեսագիտական հաշվարկներով նման բիզնեսները պետք է գոյություն չունենային, քանի որ տարեկան հարկային պարտավորությունները կազմում են 500 հազար դրամ։
«61 տոկոսը բիզնեսի տնտեսագիտական հաշվարկով գոյություն չունի: Ո՞նց գոյություն ունի… որովհետև պետք է ինչ-որ ապրանք ձեռք բերի, վարձակալության վճար վճարի, ծախսեր անի: Ցույց տված շրջանառությունը բավարար չէ իրենց գոյության համար: Այսինքն՝ Կառավարությունը պետք է նստի, նայի, ասի՝ հա՛, այդպես էլ կա՞», – նշել է վարչապետը։
Նոր օրենքի համաձայն՝ 2025 թվականի հունվարի 1-ից շրջանառության հարկը կրկնապատկվել է՝ դառնալով 10% բոլոր այն տնտեսվարողների համար, որոնք չեն ներկայացնում ապրանքի ձեռքբերման փաստաթղթեր։ Սակայն պատշաճ փաստաթղթավորման դեպքում հարկը նվազում է՝ կազմելով շրջանառության ընդամենը 1%։ Օրենքը նաև պահանջում է գույքագրել առկա ապրանքը։

Во время сессии вопросов и ответов между правительством и Национальным собранием премьер-министр Никол Пашинян представил статистические данные о гражданах, занимающихся коммерческой деятельностью и работающих по системе налога с оборота.
Он подчеркнул, что правительство снизило налоги, а не увеличило их, сообщает 1lurer.am .
"Мы фактически снизили налог. На моей последней пресс-конференции я показал график и сказал, что если граждане легально регистрируют свои товары, налоги уменьшаются. Законодательно установленные налоги снижаются до 1%", — отметил Пашинян.
Премьер-министр также напомнил, что ранее заявлял, что эта система должна работать несколько месяцев, после чего результаты будут пересмотрены. Если выяснится, что были допущены ошибки в расчетах, правительство готово их признать, поскольку цель не в том, чтобы навредить бизнесу, а помочь ему.
По его словам, 61,7% плательщиков налога с оборота в этом секторе заявляют годовой оборот до 10 миллионов драмов.
"Если мы примем за основу 10 миллионов, хотя ясно, что это не точно 10 миллионов, исходя из этого расчета, наши дорогие соотечественники делают около 27 000 драмов торговли в день", — сказал Пашинян.
Он отметил, что в этом случае, согласно экономическим расчетам, такие бизнесы не должны существовать, поскольку их годовые налоговые обязательства составляют 500 000 драмов.
"61% бизнесов, согласно экономическим расчетам, не существуют. Как они существуют… потому что им нужно приобретать какие-то товары, платить аренду, нести расходы. Заявленный оборот недостаточен для их существования. Так что, правительство должно сидеть и говорить: 'Да, так оно и есть'?" — отметил премьер-министр.
Согласно новому закону, с 1 января 2025 года налог с оборота удвоен до 10% для всех предприятий, которые не предоставляют документацию на приобретение товаров. Однако при наличии надлежащей документации налог снижается до всего 1% от оборота. Закон также требует проведения инвентаризации существующих товаров.