13 Փետրվար 2025 - 11:22 AMT
Եկամտի հայտարարագիր ներկայացնող քաղաքացիների համար սոցիալական կրեդիտների վերադարձի շրջանակը կընդլայնվի։ Գործադիրը որոշում է կայացրել։
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ պետությունը տարեկան մինչև 100,000 դրամով կփոխհատուցի նաև երաժշտական, արվեստի, պարարվեստի դպրոցների, արտադպրոցական կազմակերպությունների, մարզադպրոցների համար կատարված ուսման վարձավճարները, ատամնաբուժական ծառայությունների ծախսերը։
Նախարարի խոսքով՝ եկամտային հարկից փոխհատուցում ստանալու հնարավորությունը կգործի նաև 2024թ. համար՝ հետադարձ ուժով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով նախագծին, նշել է, որ մինչ այժմ քաղաքացիներն ունեցել են սոցիալական կրեդիտ ստանալու հնարավորություն մանկապարտեզների, դպրոցների, բուհերի ուսման վարձերի, ինչպես նաև առողջապահական ապահովագրության դեպքում։
«Այժմ, կառավարության կողմից սահմանված ուղղություններով ծախսեր անելու դեպքում մարդիկ, հայտարարագիր ներկայացնելուց հետո, իրենց՝ այդ ուղղությամբ արած ծախսերից կարող են ետ ստանալ մինչև 100.000 դրամ»,–ասել է նա
Փաշինյանը հավելել է, որ «խոսքը միայն ու միայն աշխատած և եկամտահարկ վճարած քաղաքացիների մասին է»։
Ավելի վաղ Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում, անդրադառնալով եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման պահանջին, ասել էր, որ լրացվող հայտարարագրերի հիման վրա հնարավոր է, որ սոցիալական կրեդիտների միջոցով քաղաքացիներին վերադարձվի մինչև 70 մլրդ դրամ՝ գրեթե 200 մլն դոլար։

13 Февраль 2025 - 11:40 AMT
Правительство решило расширить рамки возврата социальных кредитов для граждан, подающих налоговые декларации.
Министр финансов Ваге Ованнисян сообщил, что государство компенсирует до 100 000 драмов в год за оплату обучения в музыкальных, художественных, хореографических школах, внешкольных организациях и спортивных секциях, а также за стоматологические услуги.
По словам министра, возможность налогового возврата будет действовать задним числом и на 2024 год.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что ранее граждане могли получать социальные кредиты за оплату детских садов, школ, университетов, а также страхования здоровья.
«Теперь, если граждане понесли расходы по направлениям, установленным правительством, и подадут налоговую декларацию, они смогут вернуть до 100 000 драмов от этих расходов», — заявил он.
Пашинян подчеркнул, что программа распространяется только на работающих граждан, уплачивающих подоходный налог.
Ранее в эфире Общественного телевидения Пашинян заявлял, что на основе новой системы обязательного декларирования доходов гражданам может быть возвращено до 70 млрд драмов (почти 200 млн долларов) через социальные кредиты.