13 Փետրվար 2025 - 12:00 AMT
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու նրա ամերիկացի գործընկեր Դոնալդ Թրամփը համակարծիք են, որ Ուկրաինայի հակամարտությունը հնարավոր է լուծել խաղաղ ճանապարհով։ Այդ մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Կա համաձայնություն, որ այս կարգավորումը հնարավոր է խաղաղ բանակցային ճանապարհով, պետք է սպասել համատեղ աշխատանքի արդյունքներին», – նշել է Պեսկովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի նախագահների հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել փետրվարի 12–ին՝ տևելով մոտ մեկ ու կես ժամ։ Քննարկվել են Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի քաղաքացիների փոխանակման, ինչպես նաև Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորման հարցերը։
Բացի այդ, ՌԴ և ԱՄՆ նախագահները խոսել են Մերձավոր Արևելքի կարգավորման, իրանական միջուկային ծրագրի զարգացման և ռուս-ամերիկյան տնտեսական հարաբերությունների մասին։ Զրույցի ավարտին Պուտինն ու Թրամփը պայմանավորվել են շարունակել անձնական շփումները, այդ թվում՝ հանդիպում կազմակերպելու հնարավորության շուրջ։

13 Февраль 2025 - 11:42 AMT
Президент России Владимир Путин и его американский коллега Дональд Трамп выразили общее мнение о том, что конфликт на Украине поддается мирному разрешению, сообщил пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков.
«Есть согласие относительно того, что это урегулирование возможно мирными переговорными средствами, дальше нужно дождаться результатов работы совместной», — отметил Песков, сообщает РИА Новости.
Переговоры президентов России и США состоялись в среду по телефону и длились около полутора часов. В ходе беседы главы государств обсудили вопросы, касающиеся обмена гражданами двух стран, а также перспективы урегулирования конфликта на Украине.
Кроме того, лидеры затронули широкий круг тем, включая ситуацию на Ближнем Востоке, развитие иранской ядерной программы и состояние российско-американских экономических отношений. В завершение разговора Путин и Трамп договорились продолжать личные контакты, в том числе обсудили возможность организации очной встречи.