13 Փետրվար 2025 - 11:48 AMT
Երևանում ոսկու վաճառքով զբաղվող տնտեսվարողները կրկին հավաքվել են կառավարության շենքի մոտ՝ իրենց դժգոհությունը հայտնելու Հարկային օրենսգրքում կատարված վերջին փոփոխությունների կապակցությամբ։
«Ասում են՝ կուզեք աշխատեք, չեք ուզի՝ մի աշխատեք։ Այդ քաղաքականությունը վարում էին միշտ։ Ինչո՞ւ մերժեցինք նախորդ իշխանություններին։ Իրենց մոտ հարց չի՞ առաջանում։
Որպեսզի հարկերը վճարենք ու տեսնենք, թե իրենք ինչ ցոփ ու շռայլ կյանք են վարում, որ երկիր ուզում են, գնում են ընտանիքներով, անսահման պարգևավճարներ են տալիս։ Ինչի՞ հաշվին։ Եթե մարդ չի ունենում ֆինանսական եկամուտներ, իրեն մաքսիմում մեղմ է պահում, որպեսզի կարողանա տնտեսի իր ունեցածը։ Իսկ մենք դա չենք տեսնում»,- ասել է տնտեսվարողներից մեկը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Մեկ այլ տնտեսավորղ ասել է, որ առևտրի ոլորտում չափազանց վատ վիճակ է՝ եթե լինում է առևտուր, ամառվա 1-2 ամսվա ընթացքում։
«25 տարուց ավելի ոսկու առևտրով ենք զբաղվում։ Ամեն տարի պակասում են գնորդները։ Ոչ մեկ առևտուր չի անում։ Ի՞նչ անենք։ Եղածն էլ փակե՞նք, ճամպրուկները հավաքե՞նք։ Դա՞ է իրենց ուզածը։ Դա չի լինելու։ Կան մարդիկ, ովքեր, իրոք, սիրում են այս երկիրը, ուզում են ապրել այս երկրում»,- ասել է տնտեսվարողներից մեկը։
Բողոքողներն ընդգծում են, որ փոփոխություններն իրականացվել են առանց իրենց հետ որևէ քննարկման կամ կարծիքը հաշվի առնելու։
«Եկել ենք պահանջելու, ստիպելու ու արտադրելու, որ վերջին հարկային փոփոխությունները չեղարկեն»,- կառավարության մոտ բողոքի ակցիայի ընթացքում հայտարարել է տնտեսվարողներից մեկը, գրում է Panorama.am-ը։
Նրանք ընդգծում են, որ իշխանությունները փորձում են պետական բյուջեն համալրել ժողովրդի հաշվին՝ բարձրացնելով իրենց աշխատավարձերը և ապահովելով շքեղ կենցաղ։
«Ծոծրակներդ կտեսնեք առանց հայելու օգնությամբ, բաց այս ժողովրդին չոքած չեք տեսնի, ձեր ծոծրակներդ կտեսնենք, ձեր քաղաքականությունը հանդուրժող ժողովուրդ չեք տեսնի։ Ժամանակն է եկել»,- հայտարարել է ակցիայի մասնակից տնտեսվարողներից մեկը։

В Ереване продавцы золота снова собрались у здания правительства, чтобы выразить недовольство недавними изменениями в Налоговом кодексе.
«Они говорят: “Хотите – работайте, не хотите – не работайте”. Такую политику они всегда вели. Но почему мы отвергли предыдущие власти? У них не возникает этот вопрос?
Мы платим налоги, а они ведут роскошную жизнь, ездят за границу с семьями, выписывают себе бесконечные премии. За чей счет? Если у человека нет доходов, он старается экономить, чтобы выжить. Но мы этого от них не видим», – заявил один из протестующих, сообщает Panorama.am .
Другой предприниматель отметил, что в сфере торговли сложилась катастрофическая ситуация, а продажи бывают только один-два месяца летом.
«Мы занимаемся торговлей золотом более 25 лет. С каждым годом покупателей становится меньше. Никто ничего не покупает. Что нам делать? Закрыть лавку и уехать? Это их цель? Этого не будет. Есть люди, которые искренне любят эту страну и хотят здесь жить», – сказал один из протестующих.
Участники акции подчеркивают, что налоговые изменения были приняты без какого-либо обсуждения с ними и учета их мнения.
«Мы пришли требовать, добиваться и добьемся, чтобы эти последние налоговые реформы отменили», – заявил один из участников акции, пишет Panorama.am .
По их мнению, власти пытаются пополнить госбюджет за счет народа, повышая собственные зарплаты и обеспечивая себе комфортную жизнь.
«Вы увидите свои затылки без зеркала, но не увидите этот народ склонившимся на колени. Вы увидите свой конец. Время пришло», – заявил один из протестующих.