23 Մայիս 2009 - 07:03 AMT
Մայիսի 22-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովում պաշտոնապես ներկայացվեց ԼՂՀ 2008թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը, որով եւ մեկնարկեցին փաստաթղթի նախնական քննարկումները:
Միջոցառմանը, որը վարում էր ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ներկա էին վարչապետ Արա Հարությունյանը, կառավարության անդամներ, խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների նախագահներ, պատգամավորներ:
Գործադիրի լիազորմամբ հանդես գալով բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ հաղորդմամբ` փոխվարչապետ, ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թեւոսյանը հանգամանալի ներկայացրեց հաշվետու տարում հանրապետության կենսագործունեության տարբեր բնագավառներում ու ոլորտներում արձանագրված ցուցանիշները, նշեց առաջընթացի եւ զարգացման միտումները:
2008թ. ձեւավորված ֆինանսատնտեսական իրավիճակի, ինչպես եւ ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի ֆինանսատնտեսական առաջընթացի միտումների վերաբերյալ ամփոփ հաղորդմամբ ներկաների առջեւ հանդես եկավ նաեւ կառավարության ղեկավարը` ի պատասխան նիստի մասնակիցների հարցերի պարզաբանելով երկրի կենսագործունեության առանձին ոլորտների առնչվող խնդիրներ:
Նիստի ավարտին խորհրդարանի նախագահը հայտարարեց, որ 2008թ. պետական բյուջեի կատարողականի խոհրդարանական քննարկումները կշարունակվեն ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում եւ պատգամավորական խումբ-խմբակցություններում` համաձայն նախապես մշակված եւ հաստատված ժամանակացույցի, հաղորդում է ԼՂՀ խորհրդարանի մամլո ծառայությունը:

23 Май 2009 - 07:03 AMT
В Национальном Собрании НКР официально был представлен Годовой отчет о выполнении государственного бюджета Карабаха 2008 года.
Представив доклад относительно выполнения бюджета, вице-премьер Нагорного Карабаха, министр финансов Спартак Тевосян подробно сообщил показатели, зарегистрированные в отчетном году в различных сферах и отраслях жизнедеятельности республики, указал тенденции прогресса и развития.
В ходе заседания выступил также премьер-министр НКР Ара Арутюнян с итоговым сообщением о сформированной финансово-экономической ситуации 2008 года, а также о тенденциях финансово-экономического прогресса первого квартала текущего года.
По окончании заседания председатель Национального Собрания Карабаха Ашот Гулян объявил, что парламентские обсуждения о выполняемости госбюджета 2008 года продолжатся в постоянных комиссиях НС НКР, депутатских фракциях и группах согласно заранее разработанному и утвержденному графику, сообщает пресс-служба парламента НКР