Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացրել է, որ այն անձինք, որոնք արդեն ներկայացրել են եկամուտների հայտարարագիր և տարվա ընթացքում իր կամ իր ընտանիքի անդամների համար իրականացրել են սոցիալական ծախսեր՝ առողջապահության կամ կրթության ոլորտում, համապատասխան հաշվարկային փաստաթղթի առկայության դեպքում կարող են դիմել և ստանալ այդ գումարների փոխհատուցումը։
Այդ գործընթացն իրականացնելու համար անհրաժեշտ է կատարել հետևյալ քայլերը․
Քայլ 1․ Մուտք գործեք Ֆիզիկական անձանց էլեկտրոնային ծառայությունների միասնական համակարգ՝ ապա «Հարկային հաշվեկշիռ» բաժնում «Սոցիալական ծախսեր» պատուհանում տեսեք վերադարձման ենթակա գումարի չափը։
Քայլ 2․ Վերադարձեք գլխավոր էջ, մուտք գործեք «Հայտարարագրեր» բաժին, ապա «Հայտարարագրերի ձևեր»-ից ընտրեք «Դիմում՝ միասնական հաշվից գումարները վերադարձնելու համար»։
Քայլ 3․ Բացված պատուհանում լրացրեք Ձեր բանկային հաշվեհամարը և փոխհատուցման ենթակա գումարը։ Հաշվեհամարը մուտքագրելուց հետո բանկի անվանումը կլրացվի ինքնաշխատ։ Դիմումը լրացնելուց հետո սեղմեք «Գրանցել» կոճակը։ Եթե համակարգի «Անձնական տվյալներ» բաժնում բանկի տվյալները նախապես լրացված են, ապա դրանք ինքնաշխատ կտեղադրվեն դիմումում։
Քայլ 4․ Դիմումը գրանցելուց հետո բացվող պատուհանում անհրաժեշտ է սեղմել «Մարում/վերադարձ» կոճակը, որպեսզի գումարը փոխանցվի Ձեր միասնական հաշվին։ Նշված կոճակը հասանելի է նաև «Հարկային հաշվեկշիռ» էջում։
Քայլ 5․ Գրանցված դիմումը կհայտնվի «Լրացված հայտարարագրեր» բաժնում։ Վերջնական քայլով անհրաժեշտ է սեղմել «Ստորագրել» կոճակը, ընտրել ստորագրության տեսակը և էլեկտրոնային ստորագրությամբ հաստատել դիմումը, ապա սեղմել «Հանձնել ՊԵԿ»։
«Այս գործընթացն ավարտելուց հետո սոցիալական ծախսի փոխհատուցման գումարը կփոխանցվի Ձեր նշած հաշվեհամարին դիմումը ներկայացնելուց հետո մինչև երրորդ աշխատանքային օրը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

14 Февраль 2025 - 10:11 AMT
Комитет государственных доходов (КГД) сообщил, что лица, подавшие декларацию о доходах и осуществившие социальные расходы на себя или членов своей семьи в сфере здравоохранения или образования, могут подать заявку на компенсацию при наличии соответствующих расчетных документов.
Процесс оформления включает следующие шаги:
Шаг 1: Войдите в Единую систему электронных услуг для физических лиц. В разделе «Налоговый баланс» откройте вкладку «Социальные расходы», чтобы проверить сумму, подлежащую возврату.
Шаг 2: Вернитесь на главную страницу, откройте раздел «Декларации» и выберите «Формы деклараций». Затем найдите форму «Заявление на возврат средств с единого счета».
Шаг 3: В открывшемся окне введите номер банковского счета и сумму, подлежащую возврату. Название банка заполнится автоматически. После заполнения заявления нажмите кнопку «Зарегистрировать». Если банковские данные уже указаны в разделе «Личные данные» системы, они автоматически подставятся в заявление.
Шаг 4: После регистрации заявления в появившемся окне нажмите кнопку «Погашение/возврат», чтобы перевести сумму на ваш единый счет. Эта кнопка доступна также на странице «Налоговый баланс».
Шаг 5: Зарегистрированное заявление появится в разделе «Заполненные декларации». На завершающем этапе нажмите кнопку «Подписать», выберите тип подписи, подтвердите заявление с помощью электронной подписи и нажмите «Отправить в КГД».
«После завершения этого процесса сумма компенсации за социальные расходы будет переведена на указанный банковский счет в течение трех рабочих дней после подачи заявления», — говорится в сообщении КГД.