«ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ» ՓԲԸ – ն եւ Գերմանահայկական հիմնադրամի (KFW` Բնակարանային ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում ) երկամյա համագործակցության ընթացքում Բանկն արդեն իսկ զբաղեցնում է առաջին տեղը ` թվով 10 բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների կողմից տեղաբաշխված վարկերի ընդհանուր ծավալում ` տրամադրելով հիփոթեքային վարկեր ՀՀ քաղաքացիներին : Ի դեպ , նշված ծրագրի շրջանակներում տեղաբաշխված վարկերի ընդհանուր ծավալում «ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ» ՓԲԸ – ի տեսակարար կշիռը կազմում է 19.5% (4.4 մլրդ ՀՀ դրամ ), հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը:
2009 թ – ի ապրիլի 30- ի դրությամբ Բանկից հիփոթեքային վարկ ստացած վարկառուների թիվը 156 է , որոնց տրամադրված վարկերի ընդհանուր ծավալը կազմում է 931.8 մլն ՀՀ դրամ : Ընդ որում , բնակարանների ձեռքբերման վարկերը կազմում են ընդհանուր պորտֆելի 47.2%- ը , իսկ մնացած մասը բաժին է ընկնում վերանորոգման նպատակով տրամադրված վարկերին :
Հիմնադրվել է բանկի հիմնադիրների ընդհանուր ժողովի որոշմամբ` 1994 թվականի դեկտեմբերի 14-ի հիմնադիր համաձայնագրի համաձայն, որով բանկը հանդես է գալիս որպես 1991 թվականի սեպտեմբերին հիմնադրված «Հայինվեստբանկ» փայատիրական բանկի իրավահաջորդ:
Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական Բանկի թիվ 40 լիցենզիա` տրված 10.12.1991թ.:
2006 թվականին «Հայինվեստբանկի» բաժնետոմսերի 35%-նոց փաթեթներ ձեռք բերեցին ուկրաինական «Ուկրպրոմբանկը» եւ ուկրաինական «Ալֆա-Գարանտ» ապահովագրական ընկերությունը: Նույն թվականին բանկի 30 % բաժնետոմսերի սեփականատերը դարձավ բրիտանական Վիրգինյան կղզիներում գրանցված «Քրիսթի Մենեջմենթ» ընկերությունը:
2006 թ. օգոստոսի 10-ին «Հայինվեստբանկ»-ի բաժնետերերի արտահերթ ժողովում միաձայն որոշվեց բանկը վերանվանել «Հայբիզնեսբանկի»:
Բանկը հանդիսանում է SWIFT,Western Union, Anelik, Contact, ինչպես նաեւ ԱրՔա եւ MasterCard վճարային համակարգերի անդամ:
Բանկն ունի 18 մասնաճյուղ, որոնցից 8-ը` Երեւանում, մեկական Գյումրիում, Վանաձորում, Քաջարանում, Թալինում, ինչպես նաեւ ԼՂՀ-ում` Ստեփանակերտում, Մարտունիում, Հադրութում, Ասկերանում, Մարտակերտում եւ Արմավիրում:
2008թ. նոյեմբերի 30-ի դրությամբ բանկն ունի 347 աշխատակից:
31.03.2009թ. դրությամբ «Հայբիզնեսբանկ» ՓԲԸ-ի ընդհանուր ակտիվները կազմել են 46 322 881 հազ.դրամ, ընդհանուր պարտավորությունները`39 494 142 հազ.դրամ, իսկ ընդհանուր կապիտալը`6 828 739 հազ.դրամ:

ЗАО «Армбизнесбанк» в течение многолетнего сотрудничества с Германо-армянским фондом (KFW- в рамках программы Финансирование жилья) занимает первое место среди 10 армянских банков и кредитных организаций по объему предоставления ипотечных кредитов населению республики в общем объеме размещенных кредитов. Об этом сообщает пресс-служба банка.
В сообщении отмечается, что в рамках указанной программы в общем объеме размещеннных кредитов удельный вес «Армбизнесбанка» состовляет 19.5% (4.4 млрд. драмов).
По состоянию на 30 апреля 2009 года число клиентов, получивших ипотечный кредит от банка, составляет 156 человек, а общий объем предоставленных кредитов – 931.8 млн. драмов. При этом, согласно сообщению, полученные для приобретения жилья кредиты составляют 47.2% от общего портфеля банка, а остальная часть приходится на предоставленные для ремонта жилья кредиты.
ЗАО «Армбизнесбанк» выступает в качестве правопреемника паевого «Арминвестбанка», основанного в сентябре 1991 года. Лицензия Центрального Банка РА № 40 от 10.12.91 года.
В 2006 году по 35% акций «Арминвестбанка» приобрели украинский «Укрпромбанк» и украинская страховая компания «АЛЬФА-ГАРАНТ». В том же году владельцем 30 % акций банка стала зарегистрированная на британских Виргинских островах компания «Кристи Менеджмент».
10 августа 2006 года на внеочередном собрании акционеров «Арминвестбанка» было принято единогласное решение о переименовании банка в «Армбизнесбанк». Банк является членом SWIFT,Western Union, Anelik, Contact, а также ArCA и MasterCard. Банк имеет 18 филиалов, из них 8 в Ереване и по одному в Гюмри, Ванадзоре, Каджаране, Талине, а также в НКР – Степанакерте, Мартуни, Гадруте, Аскеране, Мартакерте и Армавире.
Число сотрудников банка по состоянию на 30 ноября 2008 года – 347.
По состоянию на 31 марта 2009 года: общий капитал – 6 828 739 тыс. драмов, активы – 46 322 881 тыс. драмов, обязательства – 39 494 142 тыс. драмов.