Հայկական ընկերություններից մեկը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել իրանական «Չաբահար» նավահանգստի ազատ առևտրի գոտում գրանցվելու և լոգիստիկ գործունեություն սկսելու վերաբերյալ։ Այդ մասին հայտնել են էկոնոմիկայի նախարարությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ընկերության գրանցումը «Չաբահար» ազատ առևտրի գոտում արդյունք է հայկական ընկերությունների և իրանական կողմի միջև ստորագրված փոխըմբռնման և համագործակցության հուշագրի։
Գերատեսչությունից հիշեցրել են, որ հուշագիրը ստորագրվել է 2024 թվականի նոյեմբերի 11-14-ը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Նարեկ Հովակիմյանի գլխավորած պատվիրակության այցի ընթացքում։
Այնուամենայնիվ, բեռնափոխադրումների արժեքի վերաբերյալ դեռ հստակ տվյալներ չկան։
«Տնտեսական արդյունավետության ցուցանիշը հասկանալու առումով անհրաժեշտ է որոշակի քանակությամբ բեռների փոխադրումներ իրականացնել, որոնց ուղղությամբ ևս ներկայում աշխատանքներ են իրականացվում»,- նշել են նախարարությունում։
Երևանը շահագրգռված է Իրանի և Հնդկաստանի միջև առևտրային միջանցքի ստեղծմամբ և աշխատում է «Չաբահար» նավահանգստով դեպի Հնդկաստան, Չինաստան և հակառակ ուղղությամբ բեռնափոխադրումների կազմակերպման վրա։
Նախարարությունը շեշտել է, որ Հայաստանը ջանքեր է գործադրում արտաքին աշխարհի հետ լոգիստիկ կապերի դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ, և «Չաբահար»-ի ներառումը կարող է դառնալ այդ ծրագրերից մեկը։
Ըստ գնահատականների՝ Հնդկաստանից Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ կանոնավոր բեռնափոխադրումների հաստատումը թույլ կտա կրճատել փոխադրումների ժամանակը և նպաստել առևտրային հարաբերությունների զարգացմանը։
2024-ի մայիսին նախատեսվում էր «Չաբահար» նավահանգստով նոր առևտրային ուղի գործարկել՝ Հայաստանը կապելով Հնդկաստանի հետ։ Այս նախագիծը պետք է կարևոր օղակ դառնար տարածաշրջանային լոգիստիկ ցանցի ամրապնդման գործում։
Երթուղու գաղափարը ծագել է 2023 թվականին, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարությամբ ստեղծվել է միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ՝ բեռնափոխադրումների կազմակերպման և «Չաբահարում» գործառնական կետ բացելու համար։ Սակայն երթուղու գործարկման ժամկետները դեռևս անորոշ են։
Ըստ նախնական նախագծի՝ բեռները պետք է տեղափոխվեն Հնդկաստանի «Մումբայ» նավահանգստից դեպի «Չաբահար», այնուհետև ցամաքային ճանապարհով Հայաստան, ապա Վրաստան։ Վրացական նավահանգիստները կարող են դառնալ ելակետ դեպի Եվրոպա, իսկ «Վերին Լարս» անցակետով՝ Ռուսաստան առաքումների համար։

17 Февраль 2025 - 07:47 AMT
Одна из армянских компаний договорилась о регистрации в свободной торговой зоне порта Чабахар в Иране и начале логистической деятельности, сообщили в Министерстве экономики Армении, передает Sputnik Армения.
Регистрация компании в свободной торговой зоне Чабахар стала результатом меморандума о взаимопонимании и сотрудничестве, подписанного между армянскими и иранскими сторонами.
В министерстве напомнили, что меморандум был подписан во время визита армянской делегации под руководством заместителя министра экономики Нарека Овакимяна с 11 по 14 ноября 2024 года.
Однако конкретных данных о стоимости грузоперевозок пока нет.
«Для понимания экономической эффективности необходимо осуществить определенный объем перевозок. В этом направлении сейчас ведется работа», — отметили в министерстве.
Ереван заинтересован в создании торгового коридора между Ираном и Индией и работает над организацией грузоперевозок через Чабахар в Индию, Китай и обратно.
В министерстве подчеркнули, что Армения стремится диверсифицировать свои логистические связи, и включение Чабахара в эту систему может стать важной частью данной стратегии.
По оценкам, установление регулярных грузоперевозок между Индией и Арменией позволит сократить время транспортировки и поспособствует развитию торговли.
В мае 2024 года планировалось запустить новый торговый маршрут через порт Чабахар, связывающий Армению с Индией. Этот проект должен был стать важным элементом региональной логистической сети.
Идея маршрута возникла в 2023 году, когда премьер-министр Никол Пашинян поручил создать межведомственную рабочую группу для организации грузоперевозок и открытия операционного центра в Чабахаре. Однако сроки запуска маршрута пока остаются неопределенными.
Согласно предварительному плану, грузы будут отправляться из индийского порта Мумбаи в Чабахар, затем наземным транспортом в Армению, а далее в Грузию. Грузинские порты могут стать отправной точкой для экспорта в Европу, а через КПП «Верхний Ларс» — в Россию.