Չճանաչված Աբխազիայի Հանրապետությունում տեղի կունենա նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ։ Այդ մասին հայտնել է հանրապետության Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ղեկավար Դմիտրի Մարշանը։
Նախնական տվյալների համաձայն՝ փետրվարի 15-ին կայացած առաջին փուլում որևէ թեկնածու չի կարողացել հաղթահարել 50 տոկոսի շեմը, որը պահանջվում է առաջին փուլում հաղթելու համար, հայտնում է Svoboda.org-ը։
Երկրորդ փուլը նախատեսվում է երկու շաբաթ անց։ Դրանում կմրցեն Աբխազիայի նախագահի պաշտոնակատար Բադրա Գունբան, որը ընտրարշավի ընթացքում հրաժարվել էր իր լիազորություններից, և նախկին փոխվարչապետ, «Աբխազիայի ժողովրդական շարժում» կազմակերպության առաջնորդ Ադգուր Արձինբան։
Ըստ «Կովկասի արձագանք» լրատվականի՝ առաջին փուլում Գունբան ստացել է մոտ 46% ձայն, իսկ Արձինբան՝ 37%։ Ընդհանուր առմամբ, քվեաթերթիկում եղել է հինգ թեկնածու։
Երկու թեկնածուներն էլ կողմնորոշված են Ռուսաստանի հետ սերտ հարաբերությունների վրա։ Նախագահական ընտրությունները տեղի են ունենում այն բանից հետո, երբ անցյալ տարվա նոյեմբերին Ասլան Բժանիան լքեց նախագահի պաշտոնը՝ ռուսական ներդրումային համաձայնագրի դեմ ուղղված բողոքների պատճառով։ Դեկտեմբերին այդ համաձայնագիրը չեղարկվեց, իսկ փետրվարին կողմերը պայմանավորվեցին այն վերանայել։ Այն ժամանակ Գունբան նշել էր, որ Աբխազիան ձգտում է ռուսական ներդրումներ ներգրավել իր տնտեսության մեջ։
Աբխազիայի ԿԸՀ-ն առաջին փուլում չհաստատեց դիտորդների ներկայությունը Ռուսաստանի ԿԸՀ-ից։ Ռուսական կողմը հայտարարեց, որ բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացվել են, և պատասխան պետք է ստացվեր մինչև փետրվարի 11-ը, սակայն այդպես էլ չի ստացվել։ Աբխազական ընտրական հանձնաժողովում պարզաբանել են, որ դիտորդների թվի շուրջ համաձայնության չեն եկել, բայց վստահեցրել են, որ երկրորդ փուլում բոլոր դիտորդները կստանան հավատարմագրեր։
Պաշտոնական Թբիլիսին բողոքել է ընտրությունների անցկացման դեմ՝ դրանք անվանելով ոչ լեգիտիմ։
ՄԱԿ-ի անդամ երկրների մեծ մասը շարունակում է Աբխազիան և Հարավային Օսիան համարել Վրաստանի տարածք։ Խորհրդային տարիներին այս շրջանները Վրացական ԽՍՀ-ի կազմում ինքնավարության կարգավիճակ ունեին։ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո՝ 1990-ականների սկզբին, նրանք հայտարարեցին իրենց անկախության մասին և այդ ժամանակվանից դուրս են վրացական իշխանությունների վերահսկողությունից։ 2008 թվականի ռուս-վրացական պատերազմի արդյունքում Ռուսաստանը ճանաչեց նրանց անկախությունը և այնտեղ տեղակայեց իր ռազմական բազաները։

17 Февраль 2025 - 07:45 AMT
В самопровозглашённой республике Абхазия пройдёт второй тур президентских выборов. Об этом сообщил глава ЦИК республики Дмитрий Маршан. По предварительным данным подсчёта голосов в первом туре, состоявшемся 15 февраля, ни один из кандидатов не сумел преодолеть 50-процентный барьер, необходимый для победы.
Второй тур голосования намечен на две недели спустя. В нём примут участие исполняющий обязанности президента Абхазии Бадра Гунба, который сложил полномочия на время кампании, и бывший вице-премьер, лидер «Абхазского народного движения» Адгур Ардзинба.
По данным «Эхо Кавказа», в первом туре Гунба получил около 46% голосов, а Ардзинба – 37%. В выборах участвовали пять кандидатов.
Оба претендента придерживаются пророссийской ориентации. Президентские выборы проходят после того, как в ноябре прошлого года Аслан Бжания покинул пост главы республики под давлением протестов против инвестиционного соглашения с Россией. В декабре соглашение было отклонено, а в феврале стороны договорились о его пересмотре. Тогда Гунба заявлял, что Абхазия стремится привлечь российские инвестиции для развития экономики.
ЦИК самопровозглашённой республики отказался аккредитовать наблюдателей от ЦИК России на первый тур выборов. Российская сторона заявила, что документы были поданы вовремя, и ответ ожидался до 11 февраля, однако так и не поступил. В абхазском ЦИК объяснили ситуацию несогласием по количеству наблюдателей, но заверили, что на второй тур все заявки будут удовлетворены.
Официальный Тбилиси осудил проведение выборов, назвав их нелегитимными.
Большинство стран ООН продолжают считать Абхазию и Южную Осетию частью территории Грузии. В советский период эти регионы имели статус автономий в составе Грузинской ССР. После распада СССР в начале 1990-х годов они заявили о независимости и с тех пор не находятся под контролем Тбилиси. В 2008 году, после вооружённого конфликта с Грузией, Россия признала их независимость и разместила там свои военные базы. Грузия официально рассматривает эти территории как оккупированные российской армией.