Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ աշխատաժողով կանցկացնի 2024–ին 50 միլիոն դրամ և ավելի հարկ վճարած ընկերությունների ղեկավարների մասնակցությամբ։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Կառավարման ոլորտում առկա թերությունները բոլորս գիտենք, ոչ ոք դա չի ժխտում: Գործարար համայնքին հուզող շատ հարցերի Կառավարության ներկայացուցիչները, ինքս անձամբ, առնչվում ենք տարբեր նամակների բերումով: Այդ դիմումների հետ իմ աշխատանքից հանգել եմ եզրակացության, որ տնտեսական գործունեության եւ ներդրումային միջավայրում առկա խնդիրներին եւ հնարավորություններին, կառավարման արդյունավետության բարձրացման և բարեփոխումների առաջնահերթություններին Կառավարություն-ԱԺ-ՏԻՄ-Գործարար համայնք համատեղ ձևաչափով անդրադառնալու և համատեղ որոշումներ կայացնելու անհրաժեշտություն կա: Առաջիկայում մտադիր եմ մի նման աշխատաժողով կազմակերպել»,- գրել է նա։
Վարչապետը նշել է, որ աշխատաժողովին հրավիրվում են ոչ միայն խոշոր հարկատու ընկերությունների ղեկավարները, այլև գործարար համայնքն ու ՓՄՁ-ների ներկայացուցիչները, ովքեր ցանկանում են քննարկման բերել իրենց խնդիրները։
«Աշխատաժողովին հրավիրում եմ մասնակցել 2024 թվականին 50 մլն դրամ եւ ավել հարկ վճարած այն ընկերությունների ղեկավարներին, ովքեր հետաքրքրված են կիսվել գործարարությամբ զբաղվելու մեր միջավայրը ավելի բարենպաստ դարձնելու իրենց գաղափարներով: Հրավիրում եմ նաեւ գործարար, այդ թվում ՓՄՁ համայնքը միավորող կազմակերպությունների ղեկավարներին, որպեսզի քննարկման բերեն աշխատաժողովին ուղղակի մասնակցության հնարավորություն չունեցող իրենց անդամներին հուզող հարցերը»,- հավելել է վարչապետը։
Աշխատաժողովին մասնակցելու հայտերը կարելի է ուղարկել մինչև փետրվարի 28-ը՝ [email protected] էլեկտրոնային հասցեին՝ նշելով նաև երեք հարց, որոնք վերաբերում են առկա խնդիրներին։ Ամենահաճախ հիշատակված հարցերը կդառնան աշխատաժողովի օրակարգի մաս։
Աշխատաժողովը նախատեսվում է անցկացնել 2024 թվականի ապրիլին, իսկ հրավիրյալները օրվա և տեղի մասին կտեղեկացվեն աշխատանքային կարգով։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has announced plans to hold a workshop with executives from companies that paid 50 million drams or more in taxes in 2024. He shared this information on his Facebook page.
“We are all aware of the shortcomings in governance, and no one denies them. Government representatives, including myself, regularly receive letters highlighting concerns from the business community. Based on my review of these letters, I have concluded that there is a need for a joint format—bringing together the Government, Parliament, local authorities, and the business sector—to address economic and investment environment challenges, improve governance efficiency, and set reform priorities. I plan to organize such a workshop soon,” Pashinyan wrote.
The Prime Minister emphasized that the meeting is open not only to major taxpayers but also to representatives of small and medium-sized enterprises (SMEs) and the broader business community interested in discussing their concerns.
"I invite the executives of companies that paid 50 million drams or more in taxes in 2024 to participate, particularly those who want to share their ideas on improving the business environment. I also encourage leaders of organizations representing the business sector, including SMEs, to bring forward issues affecting their members who may not have direct access to the meeting," he added.
Applications for participation must be submitted by February 28 to [email protected], including three key issues related to the current business environment. The most frequently mentioned issues will shape the workshop agenda.
The workshop is scheduled for April 2024, with selected participants to be informed of the exact date and location in due course.