Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ աշխատաժողով կանցկացնի 2024–ին 50 միլիոն դրամ և ավելի հարկ վճարած ընկերությունների ղեկավարների մասնակցությամբ։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Կառավարման ոլորտում առկա թերությունները բոլորս գիտենք, ոչ ոք դա չի ժխտում: Գործարար համայնքին հուզող շատ հարցերի Կառավարության ներկայացուցիչները, ինքս անձամբ, առնչվում ենք տարբեր նամակների բերումով: Այդ դիմումների հետ իմ աշխատանքից հանգել եմ եզրակացության, որ տնտեսական գործունեության եւ ներդրումային միջավայրում առկա խնդիրներին եւ հնարավորություններին, կառավարման արդյունավետության բարձրացման և բարեփոխումների առաջնահերթություններին Կառավարություն-ԱԺ-ՏԻՄ-Գործարար համայնք համատեղ ձևաչափով անդրադառնալու և համատեղ որոշումներ կայացնելու անհրաժեշտություն կա: Առաջիկայում մտադիր եմ մի նման աշխատաժողով կազմակերպել»,- գրել է նա։
Վարչապետը նշել է, որ աշխատաժողովին հրավիրվում են ոչ միայն խոշոր հարկատու ընկերությունների ղեկավարները, այլև գործարար համայնքն ու ՓՄՁ-ների ներկայացուցիչները, ովքեր ցանկանում են քննարկման բերել իրենց խնդիրները։
«Աշխատաժողովին հրավիրում եմ մասնակցել 2024 թվականին 50 մլն դրամ եւ ավել հարկ վճարած այն ընկերությունների ղեկավարներին, ովքեր հետաքրքրված են կիսվել գործարարությամբ զբաղվելու մեր միջավայրը ավելի բարենպաստ դարձնելու իրենց գաղափարներով: Հրավիրում եմ նաեւ գործարար, այդ թվում ՓՄՁ համայնքը միավորող կազմակերպությունների ղեկավարներին, որպեսզի քննարկման բերեն աշխատաժողովին ուղղակի մասնակցության հնարավորություն չունեցող իրենց անդամներին հուզող հարցերը»,- հավելել է վարչապետը։
Աշխատաժողովին մասնակցելու հայտերը կարելի է ուղարկել մինչև փետրվարի 28-ը՝ [email protected] էլեկտրոնային հասցեին՝ նշելով նաև երեք հարց, որոնք վերաբերում են առկա խնդիրներին։ Ամենահաճախ հիշատակված հարցերը կդառնան աշխատաժողովի օրակարգի մաս։
Աշխատաժողովը նախատեսվում է անցկացնել 2024 թվականի ապրիլին, իսկ հրավիրյալները օրվա և տեղի մասին կտեղեկացվեն աշխատանքային կարգով։

17 Февраль 2025 - 13:33 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил о проведении рабочего совещания с руководителями компаний, уплативших 50 миллионов драмов и более налогов в 2024 году. Об этом он сообщил на своей странице в Facebook.
«Мы все знаем о существующих недостатках в системе управления, и никто этого не отрицает. Вопросы, волнующие бизнес-сообщество, регулярно поступают в правительство, в том числе лично мне, в виде обращений. Анализируя эти запросы, я пришел к выводу, что необходимо объединенное обсуждение – в формате правительство–парламент–местные органы–бизнес-сообщество – для выявления проблем в экономической и инвестиционной среде, повышения эффективности управления и определения приоритетов реформ. В ближайшее время я намерен организовать такое совещание», – написал Пашинян.
Премьер-министр уточнил, что участие в совещании предлагается не только руководителям крупнейших налогоплательщиков, но и представителям малого и среднего бизнеса (МСБ), а также всему предпринимательскому сообществу.
«Я приглашаю принять участие руководителей компаний, уплативших 50 миллионов драмов и более налогов в 2024 году, особенно тех, кто готов поделиться идеями по улучшению бизнес-среды. Также приглашаю руководителей организаций, объединяющих предпринимателей, включая МСБ, чтобы они озвучили проблемы своих членов, не имеющих возможности участвовать в совещании напрямую», – добавил он.
Заявки на участие принимаются до 28 февраля на [email protected], при этом необходимо указать три наиболее актуальные проблемы, касающиеся бизнес-среды. Наиболее часто упоминаемые вопросы войдут в повестку совещания.
Совещание запланировано на апрель 2024 года, а приглашенные участники получат информацию о дате и месте проведения в рабочем порядке.