Ֆիզիկական անձանց համընդհանուր հայտարարագրման շրջանակում քաղաքացիներին հնարավորություն է տրվում մինչև 100, 000 հազար դրամ փոխհատուցում ստանալ առողջապահական և կրթական որոշ ծախսերի դիմաց։ Այդ մասին ասուլիսում մեկ անգամ ևս ասել է ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը։
Բուհերի և քոլեջների ուսման վարձերի հետ միասին այժմ հնարավոր կլինի փոխհատուցում ստանալ նաև ոչ ֆորմալ կրթական ծառայություններից օգտվելու դեպքում։ Օրինակ՝ եթե քաղաքացին 2024 թվականին անգլերենի դասերի է հաճախել, երեխային ընդգրկել է ջութակի դասերի կամ մարզադպրոց է ուղարկել, վճարած գումարները կփոխհատուցվեն՝ հայտարարագրի սոցիալական կրեդիտի բաղադրիչով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Սոցիալական ծախսերի մեջ ներառվում են նաև երաժշտական, արվեստի, գեղարվեստի, պարարվեստի դպրոցների, արտադպրոցական կենտրոնների, մանկապատանեկան մարզադպրոցների և կրթության պետական կառավարման լիազոր մարմնի կողմից երաշխավորված այլ կրթական ծրագրերի վճարները։
Պողոսյանը նշել է, որ այս փոփոխությունները վերաբերում են բացառապես անկանխիկ կատարված վճարումներին։
«Նոր որոշման նպատակն է ընդլայնել առողջապահության և կրթության գծով սոցիալական ծախսերի շրջանակը, որպեսզի ավելի շատ քաղաքացիներ օգտվեն այս հնարավորությունից»,– ասել է նա։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը ընդգծել է, որ ոչ ֆորմալ կրթական ծառայություններ մատուցողները պետք է երաշխավորված լինեն ԿԳՄՍՆ-ի կողմից։
«Այդ անհատները կամ կազմակերպությունները պետք է դիմում ներկայացնեն նախարարությանը, որպեսզի ծրագիրը փորձաքննության ենթարկվի»,– նշել է Սվաջյանը։
Եթե քաղաքացին ստացել է ծառայություն կազմակերպությունից, որը դեռ երաշխավորված չէ, ապա այդ կազմակերպությունը կարող է դիմել ԿԳՄՍՆ՝ կարգավորելու իր կարգավիճակը։
«Փորձելու ենք գործընթացը հնարավորինս արագացնել, որպեսզի քաղաքացիներն օգտվեն փոխհատուցման իրավունքից»,– հավելել է նա։
Արման Պողոսյանը նաև անդրադարձել է հաշվարկային փաստաթղթերի հարցին՝ նշելով, որ տնտեսվարողները կարող են հետին թվով դուրս գրել անհրաժեշտ փաստաթղթերը։
«Սովորաբար, երբ ծառայությունից օգտվում է ֆիզիկական անձը, տրամադրվում է ՀԴՄ կտրոն, բայց ոչ հաշվարկային փաստաթուղթ։ Այժմ քաղաքացին կարող է խնդրել կազմակերպությանը, որ այն տրամադրի համապատասխան փաստաթուղթ»,– նշել է Պողոսյանը։

В рамках системы всеобщего декларирования доходов гражданам предоставляется возможность получить до 100 000 драмов компенсации за определенные расходы на здравоохранение и образование. Об этом на пресс-конференции вновь заявил заместитель министра финансов Арман Погосян.
Помимо оплаты обучения в вузах и колледжах, теперь компенсация будет доступна и за услуги неформального образования. Например, если гражданин в 2024 году посещал курсы английского языка, записал ребенка на уроки игры на скрипке или отправил его в спортивную школу, оплаченные суммы будут возмещены через социальный кредит в декларации, сообщает «Арменпресс».
В перечень социальных расходов, подлежащих компенсации, включены платежи за обучение в музыкальных, художественных, танцевальных школах, внешкольных центрах, детско-юношеских спортивных школах и других образовательных программах, рекомендованных государственными органами управления образованием.
Погосян отметил, что эти изменения касаются исключительно безналичных платежей.
«Цель нового решения – расширить перечень социальных расходов на здравоохранение и образование, чтобы как можно больше граждан могли воспользоваться этой возможностью», – заявил он.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Араксия Сваджян подчеркнула, что поставщики услуг неформального образования должны быть аккредитованы министерством.
«Эти физические лица или организации должны подать заявление в министерство для прохождения экспертной оценки программы», – отметила Сваджян.
Если гражданин получил услугу от организации, которая еще не прошла аккредитацию, она может обратиться в министерство для урегулирования своего статуса.
«Мы постараемся максимально ускорить этот процесс, чтобы граждане могли воспользоваться правом на компенсацию», – добавила она.
Арман Погосян также затронул вопрос финансовых документов, отметив, что предприниматели могут оформлять необходимые бумаги задним числом.
«Как правило, при получении услуги физическому лицу выдается кассовый чек, но не расчетный документ. Теперь гражданин может запросить у организации соответствующую документацию», – пояснил Погосян.