Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ԱՄԷ-ում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Ուկրաինան չի մասնակցում Սաուդյան Արաբիայում կայանալիքՌԴ-ԱՄՆ բանակցություններին և չի պատրաստվում ընդունել դրանց արդյունքները։ Նրա խոսքերը հրապարակել է նախագահի աշխատակազմը, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Ուկրաինան չի մասնակցում։ Ուկրաինան այս մասին ոչինչ չգիտեր։ Ուկրաինան ցանկացած բանակցություններ Ուկրաինայի մասին առանց Ուկրաինայի համարում է անհիմն։ Մենք չենք կարող ընդունել մեր մասին որևէ պայմանավորվածություն առանց մեր մասնակցության։ Եվ մենք չենք ընդունի այդ պայմանավորվածությունները»,– շեշտել է Զելենսկին։
Նա նաև հավելել է, որ իր առաջիկա այցը Սաուդյան Արաբիա, որը նախատեսված է մոտ օրերս, որևէ կերպ կապված չէ ռուս-ամերիկյան հանդիպման հետ։
«Դա որևէ առնչություն չունի այն ամենի հետ, ինչ կատարվում է Սաուդյան Արաբիայում ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի ներկայացուցիչների մակարդակով։ Իհարկե, ես կհարցնեմ արքայազն Մոհամեդ բեն Սալմանին, երբ լինեմ Սաուդյան Արաբիայում, թե ինչ է նա մտածում այդ մասին։ Պարզապես հետաքրքիր է»,– հավելել է Ուկրաինայի նախագահը։
Զելենսկին նաև նշել է, որ Սաուդյան Արաբիա կմեկնի փետրվարի 19-ին։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտնել էր, որ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը Վլադիմիր Պուտինի հանձնարարությամբ մեկնում են Էր-Ռիյադ՝ ԱՄՆ ներկայացուցիչների հետ բանակցությունների։ Փետրվարի 18-ին նախատեսված հանդիպման օրակարգում է Մոսկվայի և Վաշինգտոնի հարաբերությունների վերականգնումը։

Президент Украины Владимир Зеленский на пресс-конференции в ОАЭ заявил, что Украина не принимала участия в переговорах России и США, состоявшихся в Саудовской Аравии, и не намерена признавать их результаты. Видео его выступления было опубликовано в официальном канале офиса главы государства.
«Украина не участвует. Украина ничего про это не знала. Украина расценивает какие-либо переговоры про Украину без Украины как не имеющие результатов. Мы не можем признавать какие-либо договоренности про нас без нас. И мы не будем признавать такие договоренности», — подчеркнул Зеленский, передает ТАСС.
Он также отметил, что его предстоящий визит в Саудовскую Аравию, запланированный на ближайшие дни, не связан с российско-американскими переговорами.
«Это не имеет никакой связи с тем, что происходит в Саудовской Аравии на уровне представителей США и РФ. Безусловно, я спрошу у его Высочества принца Мухаммеда бен Сальмана, когда буду в Саудовской Аравии, что он про это знает. Просто интересно», — добавил президент Украины.
Зеленский также уточнил, что прибудет в Саудовскую Аравию 19 февраля.
«Вчера была наша вице-премьер в Саудовской Аравии, вы знаете, я буду через два дня там», — отметил он.
Ранее пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил, что министр иностранных дел Сергей Лавров и помощник президента Юрий Ушаков по поручению Владимира Путина отправляются в Эр-Рияд на встречу с представителями США. Переговоры, запланированные на 18 февраля, будут посвящены восстановлению отношений между Москвой и Вашингтоном.