ԵՄ ներմուծման ընթացակարգերում կատարվել են փոփոխություններ, որոնք ուժի մեջ են մտնում 2025 թվականի ապրիլի 1-ից։
Մասնավորապես, 2025–ի ապրիլի 1-ից Եվրամիության մաքսային նախաժամանման ապահովության և անվտանգության համակարգը՝ «Ներմուծման վերահսկման համակարգ 2» (Import Control System 2 – ICS2), երկաթուղային և ավտոմոբիլային փոխադրողներից կպահանջի տրամադրել տվյալներ ԵՄ երկրներ ուղարկվող կամ դրանց տարածքով անցնող ապրանքների մասին՝ մինչև դրանց ժամանումը, «Մուտքի ամփոփիչ հայտարարագիր (Entry Summary Declaration – ENS)» փաստաթղթի միջոցով:
Տնտեսվարողները, որոնք պատրաստ չեն լինի մինչև նշված ամսաթիվը, պետք է դիմեն ԵՄ անդամ պետության Ազգային սպասարկման գրասենյակ (National Service Desk), որտեղ գրանցվել և ստացել են իրենց «EORI» համարը, որ պահանջեն տեղակայման պատուհան (Deployment window)՝ մինչև 2025 թվականի մարտի 1-ը: Տեղակայման պատուհանները տրվում են միայն դիմումի հիման վրա:
Ամբողջական տեղեկատվական փաթեթը կարելի է ներբեռնել կայքից։
Եվրոպական հանձնաժողովը կազմակերպում է ամենամսյա վեբինարներ (անգլերեն), որտեղ տնտեսվարողները կարող են բարձրացնել հարցադրումներ ICS2-ի գործառնական և տեխնիկական խնդիրների վերաբերյալ: Հաջորդ վեբինարը նախատեսված է մարտի 5-ին, իսկ մանրամասները հասանելի են կայքում։
Բացի այդ, Հանձնաժողովը կարող է կազմակերպել երկրի կամ տարածաշրջանի համար հատուկ ICS2 վեբինարներ՝ համաձայն հայցի:
ICS2-ի պահանջները վերաբերում են նաև փոստային և էքսպրես փոխադրողներին, ինչպես նաև այլ շահագրգիռ կողմերին, ինչպիսիք են լոգիստիկ մատակարարները: Որոշակի հանգամանքներում ԵՄ-ում հաստատված վերջնական բեռն ստացողները նույնպես պետք է ներկայացնեն ENS-ի տվյալները ICS2-ին: Ապահովության և անվտանգության տվյալների նմանատիպ պահանջներն արդեն ուժի մեջ են օդային, ծովային և ներքին ջրային բեռների փոխադրումների համար:

18 Февраль 2025 - 07:30 AMT
В частности, с 1 апреля 2025 года система таможенного обеспечения безопасности и защиты ЕС Import Control System 2 (ICS2) обяжет железнодорожных и автомобильных перевозчиков предоставлять данные о товарах, направляемых в ЕС или проходящих транзитом через его территорию, до их прибытия. Эта информация должна быть подана через документ Entry Summary Declaration (ENS).
Те экономические операторы, которые не успеют подготовиться к указанному сроку, должны обратиться в Национальную службу поддержки (National Service Desk) государства-члена ЕС, где они зарегистрированы и получили свой EORI-номер, и запросить окно развертывания (Deployment Window). Заявку необходимо подать до 1 марта 2025 года.
Полный информационный пакет доступен для загрузки на официальном сайте.
Европейская комиссия проводит ежемесячные вебинары (на английском языке), где компании могут задавать вопросы по техническим и операционным аспектам ICS2. Следующий вебинар запланирован на 5 марта, подробности доступны онлайн.
Кроме того, Комиссия может организовать специальные вебинары по ICS2 для отдельных стран или регионов по запросу.
Требования ICS2 распространяются также на почтовых и экспресс-перевозчиков, а также логистических операторов. В некоторых случаях конечные грузополучатели, зарегистрированные в ЕС, также должны будут подавать ENS-данные. Аналогичные требования к безопасности уже действуют для авиа-, морских и внутренних водных грузоперевозок.