Ռուսաստանի և ԱՄՆ-իպատվիրակությունների բանակցություններն ավարտվել են, և դրանք կարելի է հաջողված համարել, հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
Բանակցությունները տևել են ավելի քան 4 ժամ։
«Տեղի ունեցավ շատ լուրջ խոսակցություն բոլոր այն հարցերի շուրջ, որոնք ցանկանում էինք քննարկել», –նշել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հանդիպման արդյունքում կողմերը ձեռք են բերել հետևյալ պայմանավորվածությունները.
-Մոսկվան և Վաշինգտոնը մտադիր են հաշվի առնել միմյանց շահերը և աշխատել երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ, քանի որ դա շահավետ է երկու երկրների համար։
-Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի հանդիպման անցկացումը մոտ ապագայում քիչ հավանական է, իսկ կոնկրետ ամսաթվերի քննարկում դեռ չի եղել՝ անհրաժեշտ է մանրակրկիտ նախապատրաստական աշխատանք։
-Կողմերը կշարունակեն աշխատել առաջնորդների հանդիպման համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ։
-Ռուսական և ամերիկյան պատվիրակությունները ներկայացրել են իրենց սկզբունքային դիրքորոշումները Ուկրաինայի հարցով։
-Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ը կսկսեն Ուկրաինայի վերաբերյալ բանակցային գործընթացը՝ որոշակի ժամանակացույցով։
Ուշակովը նաև ասել է, որ Ռուսաստանի բանակցային խմբի կազմը կորոշի նախագահ Պուտինը, մինչդեռ ԱՄՆ-ն դեռ չի նշանակել իր ներկայացուցիչներին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Դեռևս անհասկանալի է։ Նախագահն ինքը կորոշի, երբ ստանանք ամերիկացի մասնակիցների անունները», — ասել է Ուշակովը։
Նա նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ն դեռևս չի նշանակել իր ներկայացուցիչներին։
Հանդիպմանը մասնակցել են Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։ Ամերիկյան կողմը ներկայացրել են պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլտցը և Մերձավոր Արևելքի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆը։
Մեկ շաբաթ առաջ Վլադիմիր Պուտինը և Դոնալդ Թրամփը հեռախոսազրույց էին ունեցել, որը տևել էր մոտ մեկուկես ժամ։ Զրույցի ընթացքում առաջնորդները քննարկել են Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի քաղաքացիների փոխանակման հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների դադարեցումը։

18 Февраль 2025 - 14:54 AMT
Переговоры между делегациями России и США завершились, и их можно считать успешными, заявил помощник президента России Юрий Ушаков.
Переговоры длились более четырех часов.
«Состоялся очень серьезный разговор по всем вопросам, которые мы хотели обсудить», — отметил он, сообщает РИА Новости.
По итогам встречи стороны достигли следующих договоренностей:
-Москва и Вашингтон намерены учитывать интересы друг друга и работать над укреплением двусторонних отношений, поскольку это выгодно обеим странам.
-Встреча Владимира Путина и Дональда Трампа в ближайшее время маловероятна, а конкретные даты пока не обсуждались, так как требуется тщательная подготовка.
-Стороны продолжат работу по созданию необходимых условий для встречи лидеров.
-Российская и американская делегации представили принципиальные позиции по вопросу Украины.
-Россия и США запустят переговорный процесс по Украине с определенным графиком.
Ушаков также заявил, что состав российской переговорной группы определит президент Путин, тогда как США пока не назначили своих представителей, сообщает РИА Новости.
«Пока неясно. Президент сам примет решение, когда получим имена американских участников», — сказал Ушаков.
Он также отметил, что США пока не назначили своих представителей.
Во встрече участвовали министр иностранных дел России Сергей Лавров и помощник президента Юрий Ушаков. Американскую сторону представляли государственный секретарь Марко Рубио, советник президента по национальной безопасности Майк Уолтц и специальный посланник по Ближнему Востоку Стивен Уиткофф.
Неделю назад Владимир Путин и Дональд Трамп провели телефонный разговор, который длился около полутора часов. В ходе беседы лидеры обсудили вопросы обмена граждан России и США, а также прекращение военных действий на Украине.