19 Փետրվար 2025 - 10:59 AMT
2026 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանի ամբողջ տարածքում բոլոր աշխատանքային պայմանագրերը պետք է կնքվեն բացառապես էլեկտրոնային թվային համակարգով։ Մինչ այդ, 2025 թվականի հուլիսի 1-ից, այդ համակարգի կիրառումը գործելու է կամավորության սկզբունքով։ Այդ մասին ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատանքի և զբաղվածության վարչության պետ Ժորա Սարգսյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Պետական եկամուտների կոմիտեի հարթակում լինելու է պորտալ, որտեղ մուտք են գործելու գործատուները։ Նրանք լրացնելու են աշխատանքային պայմանագրի պարտադիր դաշտերը։ Բացի դրանից, գործատուն կարող է աշխատողի հետ համաձայնությամբ ավել պայմաններ ավելացնել պայմանագրում, եթե դրա կարիքը տեսնում է։ Գործատուն և աշխատողն իրենք կարող են որոշել՝ հարթակում այդ ինֆորմացիան ավելացնեն, թե դա լինի առանձին համաձայնագրերի միջոցով»,– ասել է Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ գործատուն, լրացնելով պայմանագրի բոլոր պարտադիր դաշտերը, այն կստորագրի էլեկտրոնային եղանակով։ Նա նաև կարող է այլ անձի լիազորել իր անունից ստորագրելու համար։ Աշխատանքի ընդունվողն իր էլեկտրոնային հասցեին ծանուցում կստանա պայմանագրի ստեղծման մասին։
«Աշխատիքի ընդունվողի համար այդ ամենը տեղի է ունենում «Ես եմ» հարթակում։ Մուտք գործելով հարթակ՝ աշխատանքի ընդունվողը տեսնում է իր համար ստեղծված պայմանագիրը, և եթե համաձայն է, դնում է իր էլեկտրոնային ստորագրությունը»,– պարզաբանել է Սարգսյանը։
Բացի պայմանագրի ստորագրման գործընթացից, համակարգում հնարավոր կլինի նաև փոփոխություններ կատարել պայմանագրերում, ինչպես նաև նույն հարթակի միջոցով կտրվեն աշխատանքից ազատվելու հրամանները։
Նա հավելել է, որ 2026 թվականի հունվարի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը գործատուները պետք է թվային հարթակում լրացնեն նաև այն աշխատողների պայմանագրերը, ովքեր մինչ այդ արդեն աշխատել են իրենց մոտ։
«Պետք է լրացնել այն աշխատողների տվյալները, որոնք դեռ աշխատում են իրենց մոտ»,– ասել է Սարգսյանը։
Սարգսյանը շեշտել է, որ այս փոփոխությունը հնարավորություն կտա խուսափել օրենսդրությանը չհամապատասխանող պայմանագրերից, քանի որ եթե գործատուն չլրացնի պայմանագրի պարտադիր դաշտերից որևէ մեկը, համակարգը չի թույլատրի շարունակել լրացման գործընթացը։

С 1 января 2026 года все трудовые договоры в Армении должны заключаться исключительно в электронном цифровом формате. До этого момента, с 1 июля 2025 года, использование системы будет добровольным. Об этом на пресс-конференции сообщил Жора Саргсян, начальник управления труда и занятости Министерства труда и социальных вопросов Армении.
«На платформе Комитета государственных доходов будет доступен портал, через который работодатели смогут входить в систему. Они должны будут заполнить все обязательные поля трудового договора. Кроме того, работодатель сможет добавить дополнительные условия по согласованию с работником, если в этом есть необходимость. Работодатель и работник могут самостоятельно решить, вводить эту информацию в систему или оформлять отдельным соглашением», — пояснил Саргсян, передает Sputnik Армения
Он отметил, что после заполнения всех обязательных полей работодатель подпишет договор в электронном формате. Также он сможет уполномочить другое лицо подписать документ от его имени. Соискатель получит электронное уведомление о создании договора.
«Для нового сотрудника весь процесс будет проходить через платформу "Yes Em". Войдя в систему, работник увидит подготовленный для него контракт и, если согласен с условиями, поставит свою электронную подпись», — уточнил Саргсян.
Помимо подписания договоров, система позволит вносить изменения в документы, а также оформлять увольнения через ту же платформу.
Кроме того, в период с 1 января по 31 декабря 2026 года работодатели должны будут внести в цифровую систему данные о сотрудниках, работавших у них ранее.
«Необходимо будет заполнить информацию обо всех работающих у работодателя сотрудниках», — подчеркнул Саргсян.
Он отметил, что нововведение позволит исключить несоответствующие законодательству трудовые договоры, так как система не позволит продолжить оформление, если не заполнены все обязательные поля.