19 Փետրվար 2025 - 14:43 AMT
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ պատրաստ է հանդիպել ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ և զգում է, որ վերջինս նույնպես հետաքրքրված է հանդիպումով։ Սակայն, նրա խոսքով, բանակցությունների անցկացումն անհնար է առանց մանրակրկիտ նախապատրաստման, հատկապես՝ Ուկրաինայի հարցի կարգավորման ուղղությամբ, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Ես մեծ հաճույքով կհանդիպեմ Դոնալդի հետ, մենք վաղուց չենք տեսնվել։ Կարծում եմ, որ նա նույնպես ցանկանում է, դա զգացվում էր մեր հեռախոսազրույցի բնույթից», – նշել է Ռուսաստանի ղեկավարը։
Պուտինը նաև ընդգծել է, որ հանդիպումը պետք է ունենա հստակ օրակարգ և լինի արդյունավետ։
«Բայց մենք գտնվում ենք այնպիսի իրավիճակում, – շարունակել է նա, – երբ պարզապես հանդիպելն ու թեյ կամ սուրճ խմելը, ապագայի մասին զրուցելը բավարար չէ։ Անհրաժեշտ է, որ մեր թիմերը նախապես պատրաստեն այնպիսի հարցեր, որոնք չափազանց կարևոր են թե՛ ԱՄՆ-ի, թե՛ Ռուսաստանի համար, այդ թվում՝ ուկրաինական ուղղությամբ, որպեսզի գտնվեն երկու կողմերի համար ընդունելի լուծումներ»։
Ռուսաստանի և ԱՄՆ ներկայացուցիչները պայմանավորվել են վերականգնել դեսպանատների լիարժեք աշխատանքը Մոսկվայում և Վաշինգտոնում։

Президент России Владимир Путин заявил о своем желании встретиться с бывшим президентом США Дональдом Трампом и отметил, что чувствует взаимное стремление к диалогу. Однако, по его словам, такая встреча должна быть основательно подготовлена, особенно в свете критически важных тем, включая урегулирование конфликта в Украине.
«Я с удовольствием встречусь с Дональдом, мы давно очень не виделись. Я думаю, что он тоже, это было видно по характеру нашего телефонного разговора», – отметил российский лидер, сообщает ТАСС.
Продолжая тему, Путин подчеркнул, что одной лишь личной встречи недостаточно: «Но мы находимся в таком положении, – продолжил он, – что недостаточно встретиться, чтобы просто чай и кофе попить, посидеть, поговорить о будущем. Нужно добиться того, чтобы наши команды подготовили вопросы, чрезвычайно важные как для США, так и для России, в том числе и на украинском треке, с тем чтобы выйти на приемлемые для обеих сторон решения».