Տասներորդ տարին անընդմեջ Ամերիաբանկը ճանաչվում է լավագույն ներդրումային բանկը Հայաստանում՝ ըստ Global Finance ամսագրի: Մրցանակաբաշխության հաղթողները գնահատվել և ընտրվել են ամսագրի խմբագրական թիմի և ոլորտի փորձագետների կողմից մի շարք չափանիշների հիման վրա, այդ թվում` բանկային հավելվածները, մասնաբաժինը շուկայում, գործարքների թիվը և ծավալը, սպասարկման որակը, շուկայի իրավիճակին արձագանքելու կարողությունը, նորարարությունը, գնային քաղաքականությունը, տեղաբաշխված արժեթղթերի շարժը երկրորդային շուկայում, ինչպես նաև համբավը շուկայում:
«Ներդրումային բանկինգի ոլորտը կայուն է, սակայն ենթարկվում է որոշակի ցնցումների` կապված շարունակաբար բարձր տոկոսադրույքների (թեև դրանք փոքր ինչ նվազել են), կարգավորող մարմինների կողմից իրականացվող խիստ վերահսկողության և աշխարհաքաղաքական անորոշությունների հետ, որոնք ազդեցություն են գործում գործարքների կնքման վրա», – նշել է Global Finance-ի հիմնադիր և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Դ. Ջիարապուտոն:
«Միևնույն ժամանակ, միաձուլումների և ձեռքբերումների գծով նկատվում են որոշակի վերականգնման նշաններ, և բանկերը աճ են արձանագրում խորհրդատվական ծառայություններում և կապիտալի շուկաներում, մասնավորապես այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տեխնոլոգիաները և վերականգնվող էներգետիկան: Global Finance-ը հպարտությամբ է արձանագրում ներդրումային բանկինգի ոլորտի առաջատար հաստատությունների ձեռքբերումները` անցկացնելով 2025թ. «Աշխարհի լավագույն ներդրումային բանկ» մրցանակաբաշխությունը»,–հավելել է նա։
Ամերիաբանկի Կապիտալի շուկաների բաժնի ղեկավար Շուշանիկ Հովսեփյանը, խոսելով Ամերիաբանկի ձեռքբերումների մասին, նշել է. «Մենք անչափ հպարտ ենք, որ տասներորդ տարին անընդմեջ ճանաչվում ենք լավագույն ներդրումային բանկը Հայաստանում: Տարիներ շարունակ այս մրցանակը վկայում է մեր հաճախորդների համար բարդ գործարքների կառավարման և կնքման գործում մեր անվիճելի առաջնորդության մասին: Այն ընդգծում է մեր փորձառությունը մեր հաճախորդների համար ֆինանսական լուծումներ մշակելու և ներդրումային հնարավորություններ ստեղծելու հարցում: Տոնելով այս ձեռքբերումը՝ մենք հավատարիմ ենք մնում սպասարկման գերազանց որակ ապահովելու, նորարարությունը խթանելու և իրենց հավակնոտ ֆինանսական նպատակներն իրագործելու հարցում մեր հաճախորդներին աջակցելու առաքելությանը»:
Ամերիաբանկը Հայաստանի առաջատար կորպորատիվ և ներդրումային բանկն է ըստ բոլոր հիմնական ցուցանիշների: Այն առաջարկում է ներդրումային բանկինգի և խորհրդատվական լուծումների ամբողջական փաթեթ՝ հիմնվելով տվյալ ոլորտում իր ունեցած մեծ փորձի վրա:
2024թ. ընթացքում Ամերիաբանկը զգալի նվաճումներ է ունեցել ներդրումային բանկինգի ոլորտում: Կապիտալի շուկաների բաժինը հաջողությամբ իրականացրել է կորպորատիվ պարտատոմսերի 23 տեղաբաշխում, այդ թվում՝ 4 խոշոր ծրագիր պարտատոմսերի շուկաներում «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի (ՀԷՑ) համար: Հատկանշական է, որ Ամերիաբանկը հանդես է եկել որպես միակ տեղաբաշխողը հուլիս և օգոստոս ամիսներին թողարկված կանաչ պարտատոմսերի երկու տրանշի (յուրաքանչյուրը` 30 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով) համար, որին հաջորդել են պարտատոմսերի երկու լրացուցիչ թողարկումներ նոյեմբերին՝ 35 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Ամերիաբանկը կազմակերպել է նաև Հայաստանում կայուն զարգացման հետ կապված առաջին պարտատոմսերի թողարկումը «Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ-ի համար՝ 75 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով: Բանկը պահպանել է իր առաջատար դիրքը տեղական շուկայում նաև որպես թողարկող` 2025թ. հունվարի դրությամբ ունենալով 34% մասնաբաժին: 2024թ. ընթացքում բանկը թողարկել և տեղաբաշխել է պարտատոմսերի 14 տրանշ՝ մոտ 212 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով։
2025թ. Ամերիաբանկն ամրապնդել է իր առաջատար դիրքը շուկայում` մեկնարկելով Վիվա Արմենիա ընկերության կողմից թողարկված` 80 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով բաժնետոմսերի տեղաբաշխման գործընթացը, որը խոշորագույն գործարքներից մեկն է կապիտալի տեղական շուկայում:
2023թ-ից Ամերիաբանկը նաև բրոքերային ծառայությունների ոլորտի նորարարությունների առաջնագծում է` շնորհիվ MyInvest ներդրումային հարթակի գործարկման: Հարթակը նախատեսված է բրոքերային ծառայությունները պարզեցնելու և կատարելագործելու համար: MyInvest-ը ներդրողներին հնարավորություն է տալիս անխափան օգտվել շուկայի հնարավորություններից և էապես մեծացնում է մանրածախ շուկայի մասնակցությունն Ամերիաբանկի կողմից կապիտալի շուկաներում կնքվող գործարքներին:

20 Февраль 2025 - 10:17 AMT
Десятый год подряд Америабанк становится «Лучшим инвестиционным банком» Армении по версии журнала Global Finance. Победители оценивались и отбирались редакторами журнала и отраслевыми экспертами на основании ряда критериев, таких, как банковские приложения, доля рынка, количество и объем транзакций, качество обслуживания, респонсивность в отношении динамики рынка, инновации, ценовая политика, обращение размещенных ценных бумаг на вторичном рынке, а также репутация банка.
«Сектор инвестиционного банкинга остается устойчивым, однако сталкивается со сдерживающими факторами в связи с высокими процентными ставками (несмотря на некоторое понижение), а также со строгим контролем со стороны регулирующих органов и с геополитической неопределенностью, влияющей на заключение транзакций», – отметил Джозеф Д. Джиаррапуто, основатель и главный редактор журнала Global Finance. – «Между тем наблюдается определенное восстановление активности в сфере слияний и поглощений, банки отмечают рост в сфере консультационных услуг и рынков капитала, особенно в таких секторах, как технологии и возобновляемая энергетика. Global Finance с гордостью отмечает достижения ведущих организаций в сфере инвестиционного банкинга наградой «Лучшие инвестиционные банки мира в 2025г.».
Шушаник Овсепян, руководитель отдела рынков капитала Америабанка, прокомментировала достижение Америабанка: «Мы невероятно гордимся тем, что уже десятый год подряд удостаиваемся звания лучшего инвестиционного банка Армении. На протяжении всех этих лет эта награда служит доказательством нашего неоспоримого лидерства по части управления и заключения сложных сделок для наших клиентов. Она подчеркивает наш опыт в структурировании финансовых решений и создании инвестиционных возможностей. Отмечая это достижение, мы остаемся верными нашей цели обеспечения превосходного качества обслуживания, развития инноваций и поддержки наших клиентов в достижении их амбициозных финансовых целей».
Америабанк является ведущим корпоративным и инвестиционным банком Армении, занимающим лидирующие позиции по всем ключевым показателям. Банк предлагает полный спектр инвестиционно-банковских и консультационных решений с глубокой отраслевой экспертизой.
2024 год принес Америабанку существенные достижения в сфере инвестиционного банкинга. Отдел рынков капитала успешно осуществил 23 размещения корпоративных облигаций, включая 4 крупных проекта на рынках заемного капитала для ЗАО «Электрические сети Армении». Примечательно, что Америабанк выступил в роли единственного организатора размещения двух траншей зеленых облигаций в июле и августе, по 30 млн долларов США каждый, за которыми последовали два дополнительных выпуска облигаций в ноябре, на общую сумму 35 млн долларов США.
За отчетный период Америабанк также организовал первый в истории Армении выпуск облигаций, привязанных к устойчивому развитию, для ОАО «Телеком Армения», на общую сумму 75 млн долларов США. Банк сохранил лидерство на местном рынке и как эмитент с долей 34% по состоянию на январь 2025г., выпустив и разместив 14 траншей облигаций в 2024г. на сумму порядка 212 млн долларов США.
Америабанк укрепил свои лидирующие позиции на рынке в 2025г., начав год с размещения облигаций компании «Вива Армения» на сумму 80 млн долларов США, что стало одной из крупнейших сделок на местном рынке капитала.
С 2023г. Америабанк находится в авангарде инноваций также и в сфере брокерских услуг, запустив MyInvest – передовую инвестиционную платформу, предназначенную для упрощения и усовершенствования процесса предоставления брокерских услуг. MyInvest предлагает инвесторам беспрепятственный доступ к возможностям рынка и значительно расширяет участие розничного рынка в сделках, заключаемых Америабанком на рынках капитала.