21 Փետրվար 2025 - 08:38 AMT
Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունն (ԱՏՁՄ) 2025 թվականին նախատեսում է ամրապնդել նախորդ տարվա ձեռքբերումները՝ մի շարք ռազմավարական ուղղություններով։ Կազմակերպության գլխավոր նպատակներից են անդամակցության շարունակական աճի ապահովումը, «Արմաթ» լաբորատորիաների ավելի քան 100 աշխատանոցի արդիականացումը, DigiTec տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի միջազգային ճանաչման բարձրացումը, ինչպես նաև աշխարհի 100 առաջատար վենչուրային հիմնադրամներից 10-ի և արհեստական բանականության ոլորտի 10 լավագույն մասնագետների Հայաստան հրավիրելը։ Այդ մասին ասել է ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը։
Նա նշել է, որ 2024 թ․ միության համար նշանակալի առաջընթացի շրջան է եղել, հայտնում է Արմենպրեսը։
«ԱՏՁՄ անդամների թիվը կրկնապատկվել է՝ հասնելով 216-ի, ինչպես նաև կազմակերպել ենք մեր երբևէ անցկացրած ամենամեծ DigiTec-ը։ Բացի այդ, արդիականացրել ենք «Արմաթի» 50-ից ավելի աշխատանոցներ, որոնք հիմնադրման պահից սկսած արդեն վերազինման կարիք ունեին։ 2025 թվականին նախատեսվում է «Արմաթի» խմբավարների աշխատավարձերի բյուջեի 97 մլն դրամով ավելացում, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշից 45 մլն դրամով բարձր է։ Ավելին, անցած տարի բացվել է ևս 17 նոր աշխատանոց, և 2025-ին դրանց թիվը կրկին կավելանա։ Մինչև տարվա ավարտը նախատեսում ենք վերազինել ավելի քան 100 աշխատանոց՝ բարելավելով կրթական որակը։
Մեծ ձեռքբերումներից էր նաև Երևանում անցկացված WCIT2024 համաշխարհային տեխնոլոգիական համաժողովը, որին մասնակցել են 80-ից ավելի պատվիրակություններ, մոտ 500 արտասահմանցի հյուրեր, ներդրողներ ու ձեռներեցներ, որոնք ծանոթացել են DigiTec-ին ու Հայաստանի տեխնոլոգիական համայնքին։ Համաժողովն ընդգրկել է նաև 14 միջազգային առաջատար լրատվամիջոցներ, որոնք Հայաստանի մասին լայնածավալ լուսաբանում են իրականացրել”,–ասել է նա։
Կարապետյանը 2024-ի կարևոր նվաճում է համարել այն, որ ԱՏՁՄ-ն ընդգրկվել է Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուների շարքում՝ ապահովելով ՏՏ ոլորտի հարկային մուտքերի 73%-ը։
Խոսելով հրապատպ խնդիրների մասին՝ նա ասել է, որ չնայած պետական կառույցները, ներառյալ կառավարությունն ու Ազգային ժողովը, մեծ ուշադրություն են դարձնում տեխնոլոգիական ոլորտին, անհրաժեշտ է ավելի արդյունավետ աշխատանքային ձևաչափերի ներդրում։
«Մեզ համար զգալի մարտահրավեր է դրամի արժևորումը 20%-ով, ինչը մեծ ազդեցություն է ունեցել արտաքին պատվերների վրա աշխատող ընկերությունների շահույթի վրա։ Եթե նախկինում այդ ընկերությունները գործել են 15-30% շահութաբերությամբ, ապա այժմ այդ ցուցանիշը կտրուկ նվազել է։
Մեկ այլ լուրջ խնդիր է արհեստական բանականության արագ զարգացումը, որը հանգեցնում է աշխատանքների ավտոմատացման։ Սա հատկապես ազդում է սկսնակ և միջին որակավորման ծրագրավորողների վրա, քանի որ, եթե նախկինում մեկ փորձառու մասնագետի ղեկավարությամբ աշխատում էր մոտ 10 սկսնակներ, ապա այժմ նա կարող է միայնակ կատարել այդ նույն աշխատանքը։ Արդյունքում, 2024-ին Հայաստանում մոտ 2000 աշխատատեղ պակասել է»,–ասել է նա։
Կարապետյանը նշել է, որ 2025 թվականի գլխավոր նպատակներից է տեխնոլոգիական համայնքի համախմբումը և ԱՏՁՄ անդամների թիվը 300-ից ավելի դարձնելը։
«Արմաթ»-ի զարգացման ծրագրերն արդեն մանրամասն ներկայացրել եմ։ DigiTec-ը մտադիր ենք հասցնել միջազգային բարձր մակարդակի։
Մեզ համար կարևոր քայլ է աշխարհի առաջատար 100 վենչուրային հիմնադրամներից 10-ին և արհեստական բանականության ոլորտի 10 լավագույն մասնագետներին Հայաստան հրավիրելը։ Սա հնարավորություն կընձեռի մեր համայնքի ներկայացուցիչներին՝ ստեղծել նոր կապեր, խորացնել համագործակցությունը և միջազգային շուկաների համար մրցունակ արտադրանք մշակել։ Միևնույն ժամանակ, ներդրողներն ավելի մոտիկից կծանոթանան Հայաստանի ներդրումային միջավայրին ու պայմաններին»,–ասել է նա։

Союз компаний передовых технологий (UITE ) в 2025 году намерен укрепить успехи 2024 года, реализуя ряд стратегических инициатив. Среди ключевых задач — увеличение числа членов, модернизация более 100 лабораторий «Армат», повышение международного статуса технологической выставки DigiTec, а также приглашение 10 ведущих венчурных фондов и 10 лучших специалистов в области искусственного интеллекта в Армению. Об этом сообщил исполнительный директор UITE Саргис Карапетян.
По его словам, 2024 год стал для союза периодом значительного прогресса, передает Armenpress.
«Количество членов UITE удвоилось и достигло 216. Мы также организовали крупнейшую в нашей истории выставку DigiTec. Кроме того, мы модернизировали более 50 лабораторий «Армат», которые нуждались в обновлении. В 2025 году планируется увеличить бюджет на зарплаты преподавателей «Армат» на 97 миллионов драмов, что на 45 миллионов драмов больше, чем в прошлом году. Более того, в 2024 году было открыто 17 новых лабораторий, и их число продолжит расти. До конца года мы планируем модернизировать более 100 лабораторий, улучшая качество образования.»
Крупным достижением стало и проведение в Ереване глобального технологического форума WCIT 2024, который собрал более 80 делегаций, почти 500 международных гостей, инвесторов и предпринимателей. Участники форума познакомились с DigiTec и технологической экосистемой Армении. 14 ведущих мировых СМИ широко освещали это событие.
Карапетян также отметил важное достижение: включение UITE в список 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении, при этом на долю союза пришлось 73% налоговых поступлений IT-сектора.
Говоря о текущих вызовах, он подчеркнул, что, несмотря на высокий интерес государственных структур, включая правительство и парламент, необходимо внедрение более эффективных форматов сотрудничества.
«Серьезным вызовом для нас является укрепление драма на 20%, что существенно снизило прибыль компаний, работающих с зарубежными заказами. Ранее их рентабельность составляла 15-30%, но теперь этот показатель резко сократился.
Еще одна сложность — стремительное развитие искусственного интеллекта, которое приводит к автоматизации рабочих процессов. Это особенно затрагивает начинающих и специалистов среднего уровня. Если раньше один опытный разработчик курировал около 10 младших сотрудников, то теперь он может выполнить тот же объем работы в одиночку. В результате в 2024 году в Армении было сокращено около 2000 рабочих мест в IT-сфере.»
Говоря о перспективах, Карапетян отметил, что одной из главных задач 2025 года станет объединение технологического сообщества и увеличение числа членов UITE более чем до 300.
«Мы уже представили детальный план развития «Армат». Наша цель — вывести DigiTec на международный уровень.
Важным шагом станет приглашение в Армению 10 венчурных фондов из числа 100 ведущих в мире и 10 лучших специалистов в области искусственного интеллекта. Это позволит нашему сообществу установить новые связи, углубить сотрудничество и разрабатывать конкурентоспособные продукты для мирового рынка. В то же время инвесторы смогут ближе познакомиться с инвестиционной средой и возможностями Армении.»