21 Փետրվար 2025 - 09:15 AMT
Ըստ հրապարակված տվյալների՝ ՀՆԱ-ի ընդհանուր 5․95 % աճի հիմնական մասն ապահովել են առևտուրն ու ծառայությունները, ներառյալ ֆինանսական ոլորտն ու ՏՏ ոլորտը՝ 5․23 %։ Շինարարության ներդրումը կազմել է 0․94 %, արդյունաբերությանը՝ 0․52 %, իսկ գյուղատնտեսությանն՝ ընդամենը 0․08 %։
2024 թվականին ՀՆԱ-ն, բացարձակ թվերով, կազմել է մոտ 10 տրլն 127․2 մլրդ դրամ, գրում է Sputnik Արմենիան։
ԵԱՏՄ-ում տնտեսական աճը 2024-ի արդյունքներով գնահատվում է 4 %։
Մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ-ն 2024-ին կազմել է 3․3 մլն դրամ, մինչդեռ 2023-ին այդ ցուցանիշը 3․1 մլն դրամ էր։
Համաձայն Համաշխարհային բանկի դասակարգման՝ այդ մակարդակը համարժեք է միջինից բարձր եկամուտ ունեցող երկրների խմբին։ Այդ կատեգորիայի ստորին շեմը 4 516 դոլարն է (1․7 մլն դրամ), իսկ վերին շեմը՝ 14 005 դոլար (5․4 մլն դրամ)։

21 Февраль 2025 - 09:36 AMT
Валовой внутренний продукт (ВВП) Армении в 2024 году вырос на 5,9%, сообщает Статистический комитет. Основными драйверами этого роста стали торговля и услуги, включая финансовый и ИТ-секторы, обеспечившие 5,23% увеличения. Строительство внесло вклад в размере 0,94%, промышленность — 0,52%, а сельское хозяйство — всего 0,08%.
В абсолютных цифрах ВВП за 2024 год составил примерно 10 трлн 127,2 млрд драмов, пишет «Sputnik Армения».
Евразийский экономический союз (ЕАЭС) сообщил об экономическом росте на уровне 4% за 2024 год.
ВВП на душу населения в Армении в 2024 году составил 3,3 млн драмов, по сравнению с 3,1 млн драмов в 2023 году.
Согласно классификации Всемирного банка, этот уровень соответствует группе стран с доходом выше среднего. Нижний порог для этой категории составляет 4 516 долларов (1,7 млн драмов), верхний — 14 005 долларов (5,4 млн драмов).