Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ չի նախատեսում անմիջապես զորքեր ուղարկել Ուկրաինա, սակայն ընդգծել է, որ Ֆրանսիան կարող է անվտանգության երաշխիքներ տրամադրել, երբ զինադադարը ուժի մեջ մտնի։
Մակրոնը նախատեսում է փետրվարի 24–ին այցելել Սպիտակ տուն՝ հանդիպելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։
Համացանցային հարցուպատասխանի ժամանակ Մակրոնը նշել է, որ Ֆրանսիան մոտ ապագայում Ուկրաինա զորքեր չի ուղարկի, գրում է France24–ը։
«Ես չեմ որոշել, որ վաղը զորքեր պետք է ուղարկել Ուկրաինա, ոչ»,– – ասել է նա։
Այնուամենայնիվ, նա հավելել է, որ ֆրանսիական ուժերը կարող են ներգրավվել խաղաղության ապահովման գործում, երբ բանակցությունները հաջողությամբ ավարտվեն։
«Մենք դիտարկում ենք ոչ թե զորքեր ուղարկելը, այլ խաղաղություն երաշխավորող ուժեր տեղակայելը, երբ այն կհաստատվի”,– – ասել է Մակրոնը։
Նա նաև նշել է, որ նախատեսում է Թրամփին հորդորել կոշտ դիրքորոշում ընդունել Ռուսաստանի նկատմամբ՝ զգուշացնելով, որ թուլությունը կարող է վտանգավոր լինել Պուտինի հետ հարաբերություններում։
«Ես նրան ասելու եմ. «Դուք չեք կարող թույլ լինել նախագահ Պուտինի հետ։ Դա ձեր ոճը չէ, դա ձեր շահերից չի բխում»,– ասել է Մակրոնը։
Սպիտակ տունը հաստատել է, որ երկուշաբթի Թրամփը Վաշինգտոնում կընդունի Մակրոնին, իսկ հինգշաբթի կհանդիպի Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հետ։
Թրամփի՝ Պուտինի հետ նոր դիվանագիտական բանակցություններ սկսելու պատրաստակամության մասին հայտարարությունները մտահոգել են եվրոպական դաշնակիցներին, քանի որ դրանք կարող են շրջանցել Կիևին և Եվրոպայի մյուս առաջնորդներին։
Ֆրանսիացի պաշտոնյաները վերջերս ընդգծել են Կրեմլից բխող սպառնալիքի լրջությունը՝ կարևորելով հանրության իրազեկվածությունը։ Մակրոնն ավելի վաղ լրագրողներին հայտնել էր, որ Ռուսաստանը եվրոպացիների համար գոյաբանական սպառնալիք է ներկայացնում։

21 Февраль 2025 - 09:43 AMT
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил в четверг, что не планирует отправлять войска в Украину в ближайшее время, но подтвердил, что Франция может предоставить гарантии безопасности после достижения перемирия. Макрон посетит Белый дом в понедельник для встречи с президентом США Дональдом Трампом.
Отвечая на вопросы пользователей французских соцсетей перед поездкой в Вашингтон, Макрон подчеркнул, что Франция не готовится к немедленной отправке войск в Украину.
"Я не решил отправлять войска в Украину завтра, нет," – сказал он.
При этом он допустил возможность участия французских сил в поддержании стабильности после завершения мирных переговоров.
"Мы рассматриваем не отправку войск, а развертывание сил для обеспечения мира, когда он будет достигнут," – отметил Макрон.
Он также подчеркнул, что намерен убедить Трампа занять жесткую позицию в отношении России, предупреждая, что проявление слабости перед Владимиром Путиным может быть опасным.
"Я скажу ему: 'Вы не можете быть слабым перед президентом Путиным. Это не в вашем стиле, это не отвечает вашим интересам'," – заявил Макрон.
Белый дом подтвердил, что в понедельник Трамп примет Макрона в Вашингтоне, а в четверг встретится с премьер-министром Великобритании Кейром Стармером.
Заявления Трампа о готовности возобновить переговоры с Путиным с целью урегулирования трехлетнего конфликта в Украине вызвали тревогу среди европейских союзников, поскольку они могут обойти Киев и другие европейские столицы.
Французские официальные лица в последние дни подчеркивают серьезность угрозы со стороны Москвы, призывая общественность осознать ее масштабы.
Ранее на этой неделе Макрон заявил: "Россия представляет экзистенциальную угрозу для европейцев."
В четверг он вновь подчеркнул необходимость усиления обороноспособности Европы в условиях изменения международной обстановки.
"Я убежден, что мы входим в новую эру, которая потребует от нас выбора," – сказал Макрон. "Мы, европейцы, должны увеличить наши военные усилия."