ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին պետք է շնորհակալ լինի ԱՄՆ–ին աջակցության համար, այլ ոչ թե հրապարակայնորեն դժգոհություն հայտնի։
Վենսի խոսքով՝ առանց ԱՄՆ-ի առատաձեռնության, ո՛չ Զելենսկին, ո՛չ էլ Ուկրաինան չէին գոյատևի։
«Զելենսկին պետք է շնորհակալ լինի, ոչ թե վիրավորի մեզ՝ առանց ԱՄՆ–ի առատաձեռնության ինքն էլ, Ուկրաինան էլ գոյություն չէին ունենա»,–ասել է նա ԱՄՆ-ի մայրաքաղաքում ընթացող CPAC պահպանողական համաժողովի շրջանակներում, գրում է Fakti.bg-ն։
Ավելի վաղ Թրամփը հրապարակայնորեն քննադատել էր Զելենսկուն Վաշինգտոնի վերաբերյալ նրա հայտարարությունների համար՝ անվանելով նրան «ընտրությունների բացակայությամբ բռնապետ» և ընդգծելով, որ առանց ԱՄՆ-ի Ուկրաինան չէր կարողանա խաղաղ համաձայնության գալ Ռուսաստանի հետ։ Նա նաև մեղադրել էր Կիևին՝ ամերիկյան էական օգնության «անհետացման» համար։
Վենսը նշել է, որ Զելենսկու հրապարակային քննադատությունները Թրամփի դիրքորոշումը չեն փոխի և խորհուրդ է տվել Ուկրաինայի ղեկավարին ուղիղ երկխոսություն վարել Սպիտակ տան հետ։
Մյունխենի անվտանգության համաժողովում Զելենսկին նշել է, որ բաց է Ուկրաինայում ընտրությունների հարցը քննարկելու համար, սակայն քաղաքացիները մտահոգված են, որ ռազմական դրության չեղարկումը կարող է թուլացնել երկրի պաշտպանունակությունը։

Вице-президент США Джей Ди Вэнс заявил, что президент Украины Владимир Зеленский должен благодарить Соединенные Штаты за их поддержку, а не выражать публичное недовольство. По словам Вэнса, без американской помощи не существовали бы ни Зеленский, ни Украина.
Вэнс подчеркнул, что если Зеленский не согласен с позицией Дональда Трампа, то должен обсудить это напрямую, а не критиковать американского лидера во время поездок по Европе.
Ранее Трамп публично критиковал Зеленского за его высказывания о Вашингтоне, назвав его «диктатором без выборов» и подчеркнув, что без Соединенных Штатов Украина не сможет достичь мирного соглашения с Россией. Он также обвинил Киев в том, что значительная часть американской помощи «исчезает».
Вэнс отметил, что публичные нападки Зеленского на Трампа не изменят его позиции, и посоветовал украинскому лидеру вести прямой диалог с Белым домом.