Թրամփը հերքում է Մոսկվա այցի մասին ենթադրությունները, մինչդեռ Կրեմլը հաստատում է, որ նման պլաններ չկան։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հերքել է լուրերը, որոնց համաձայն նա նախատեսում է մասնակցել մայիսի 9-ին Մոսկվայում կայանալիք Հաղթանակի օրվա շքերթին։
Կրեմլը նույնպես հաստատել է, որ Թրամփի այցի վերաբերյալ ոչ մի պայմանավորվածություն չկա
Մամուլի ասուլիսի ժամանակ Թրամփը արձագանքել է այս խոսակցություններին՝ հայտարարելով. «Ոչ, ոչ, ես ոչ»։
Նա ընդգծել է, որ չի նախատեսում մոտ ապագայում մեկնել Ռուսաստան և այս լուրերը որակել է որպես անհիմն, գրում է Republic-ը։
Մոսկվա հնարավոր այցի մասին ենթադրությունները սկսեցին շրջանառվել այն բանից հետո, երբ մի շարք լրատվամիջոցներ հաղորդեցին, որ Թրամփը կարող է մասնակցել Հաղթանակի օրվա միջոցառումներին և հանդիպել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Որոշ աղբյուրներ պնդում էին, որ նման այցը կարող է դիվանագիտական նշանակալի քայլ դառնալ ԱՄՆ-Ռուսաստան հարաբերությունների ներկա լարված ֆոնի վրա։
Փետրվարի 12-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում Թրամփը և Պուտինը համաձայնել են փոխադարձ այցերի հնարավորության հարցում։ Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ Պուտինը հրավիրել է Թրամփին Մոսկվա, և նրանք կարող են հանդիպել մինչև փետրվարի վերջ։
Թրամփը կոչ է արել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին բանակցել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմի դադարեցման շուրջ՝ ընդգծելով, որ «պետք է միասին նստել և դադարեցնել պատերազմը՝ միլիոնավոր մարդկանց սպանությունը վերջ տալու համար»։
Ռուսաստանում մայիսի 9-ը նշվում է որպես Հաղթանակի օր՝ ի հիշատակ 1945 թվականին ֆաշիստական Գերմանիայի նկատմամբ տարած հաղթանակի։ ԽՍՀՄ–ը վճռորոշ դեր է խաղացել ֆաշիզմի դեմ հաղթանակում, կորցրել է ավելի քան 27 միլիոն մարդ՝ բոլոր երկրների շարքում ամենամեծ կորուստը, ինչի համար այս պատերազմը Ռուսաստանում կոչում են «Մեծ Հայրենական պատերազմ»։

Президент США Дональд Трамп опроверг сообщения СМИ о том, что он собирается посетить Москву 9 мая для участия в параде Победы. Кремль также подтвердил, что подготовка к визиту Трампа в Россию не ведется.
На пресс-конференции Трамп ответил на эти слухи, заявив: «Нет, нет, я нет». Он подчеркнул, что не планирует поездку в Россию в ближайшее время, назвав подобные сообщения беспочвенными, сообщает Republic World.
Предположения о возможном визите Трампа в Москву появились после того, как ряд СМИ сообщили, что он может принять участие в праздновании Дня Победы и встретиться с президентом России Владимиром Путиным. Некоторые источники утверждали, что такой визит мог бы стать важным дипломатическим шагом на фоне продолжающейся напряженности в отношениях между США и Россией.
Во время телефонного разговора 12 февраля Трамп и Путин договорились о возможности взаимных визитов. Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков подтвердил, что Путин пригласил Трампа посетить Москву, и их встреча может состояться до конца февраля.
Трамп призвал президента России Владимира Путина и президента Украины Владимира Зеленского договориться о прекращении войны между Россией и Украиной, заявив, что они должны «сесть за стол переговоров, чтобы остановить войну и прекратить убийства миллионов людей».
В России 9 мая отмечается День Победы в честь разгрома нацистской Германии во Второй мировой войне. Советский Союз, в который входили Россия, Украина, Белоруссия и другие республики, сыграл решающую роль в победе над фашистской Германией в 1945 году. Война унесла жизни более 27 миллионов советских граждан — это самые большие потери среди всех стран.