Արաբական Միացյալ Էմիրությունները (ԱՄԷ) և Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) նախատեսում են առաջիկա երկու-երեք ամիսներին ստորագրել ազատ առևտրի գոտու ստեղծման համաձայնագիր։ Այս մասին հայտնել է ԱՄԷ արտաքին առևտրի հարցերով պետական նախարար Թանի բեն Ահմեդ ալ-Զեյուդին։
«Անցած տարվա ևս մեկ կարևոր իրադարձություն էր ԱՄԷ-ի և Եվրասիական տնտեսական միության, որում ընդգրկված է նաև Ռուսաստանը, միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի նախապատրաստումը։ Այս փաստաթղթի մշակումը տևել է գրեթե մեկուկես տարի : Մենք անհամբերությամբ սպասում ենք, որ այն ստորագրվի երկու կամ երեք ամսից», – ասել է նա Աբու Դաբիում Ռուսաստանի արտահանման կենտրոնի կողմից կազմակերպված «Պատրաստված է Ռուսաստանում» տոնավաճառի բացման ժամանակ, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում ԱՄԷ-ի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է՝ 3․5 միլիարդ դոլարից հասնելով 10 միլիարդի։ Նրա խոսքով՝ ազատ առևտրի գոտու ստեղծումը կնպաստի փոխադարձ առևտրի հետագա ընդլայնմանը։
Ավելի վաղ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի հարցերով նախարար Անդրեյ Սլեպնևը նշել էր, որ ԱՄԷ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև համաձայնագրի բանակցությունները ավարտվել են։ Ռուսաստանի առաջին փոխվարչապետ Դենիս Մանտուրովը հայտնել է, որ փաստաթուղթը կարող է ստորագրվել 2025 թվականի կեսերին։
ԱՄԷ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև բանակցությունները մեկնարկել են 2023 թվականի մարտին։ Այդ ընթացքում կողմերը մի քանի փուլով խորհրդակցություններ են անցկացրել։ Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարարությունը, փաստաթուղթը կարգավորելու է սակագների նվազեցման, մաքսային և ճյուղային համագործակցության, էլեկտրոնային առևտրի ու մտավոր սեփականության պաշտպանության, ինչպես նաև առևտրի պաշտպանության միջոցների հետ կապված հարցերը։

22 Февраль 2025 - 09:49 AMT
Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) и Евразийский экономический союз (ЕАЭС) намерены заключить соглашение о создании зоны свободной торговли в течение ближайших двух-трех месяцев. Об этом сообщил государственный министр ОАЭ по вопросам внешней торговли Тани бен Ахмед аз-Зейуди, передает ТАСС.
«Еще одним важным событием прошлого года стала подготовка соглашения о свободной торговле между ОАЭ и Евразийским экономическим союзом, в который входит Россия. Работа над этим соглашением заняла почти полтора года . Мы с нетерпением ждем подписания документа через два или три месяца», — заявил он в ходе открытия ярмарки «Сделано в России», организованной Российским экспортным центром в Абу-Даби.
Министр также подчеркнул, что за последние три года объем торговли между ОАЭ и Россией вырос с 3,5 до 10 миллиардов долларов. По его словам, заключение соглашения о зоне свободной торговли будет способствовать дальнейшему увеличению товарооборота между странами.
Переговорный процесс по заключению договора между ОАЭ и ЕАЭС стартовал в марте 2023 года. За этот период было проведено несколько раундов консультаций. Как ранее сообщало Министерство экономического развития России, документ будет охватывать вопросы снижения тарифных барьеров, таможенного и отраслевого взаимодействия, регулирования электронной коммерции и защиты интеллектуальной собственности, а также меры торговой защиты.
Ранее министр по торговле Евразийской экономической комиссии Андрей Слепнев заявил, что переговорный процесс по соглашению между ОАЭ и ЕАЭС завершен. Первый вице-премьер России Денис Мантуров отметил, что подписание договора может состояться в середине 2025 года.
ЕАЭС представляет собой экономическое объединение, в которое входят Россия, Армения, Белоруссия, Казахстан и Киргизия. Статус наблюдателей при организации имеют Иран, Куба, Молдавия и Узбекистан.