Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ պատրաստ է հեռանալ նախագահի պաշտոնից, եթե դա կնպաստի երկրում խաղաղության հաստատմանը, կամ եթե իր հրաժարականը լինի ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի անդամակցելու պայման։ Նա այդ մասին ասել է փետրվարի 23-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Հարցին՝ արդյոք նա պատրաստ է լքել պաշտոնը, եթե դա խաղաղություն ապահովի, Զելենսկին պատասխանել է. «Եթե Ուկրաինայի համար խաղաղություն է, եթե ձեզ շատ պետք է, որ ես հեռանամ իմ պաշտոնից, ապա ես պատրաստ եմ։ Երկրորդ պատմությունն այն է, որ կարող եմ դա փոխանակել ՆԱՏՕ-ի հետ, եթե նման պայման կա։ Անմիջապես (ասում եմ – խմբ․), որպեսզի երկար չխոսենք այդ մասին», հայտնում է Pravda.com.ua-ն։
Պետության ղեկավարը նշել է, որ իր հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացած է երկրի անվտանգության ապահովման վրա «ոչ թե 20 տարի անց, այլ հենց այսօր»՝ հավելելով, որ մտադիր չէ երկար մնալ իշխանության ղեկին։
«Դա հավանաբար իմ հիմնական ուղղվածությունն է և ցանկալի երազանքս», – հավելել է նա։
Զելենսկին կրկին շեշտել է, որ ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունը մնում է Ուկրաինայի անվտանգության երաշխավորման ամենաարդյունավետ և ծախսարդյունավետ տարբերակը։
«Ամեն դեպքում, ուզում է դա որևէ մեկը, թե ոչ, աջակցում է այդ գաղափարին, թե ոչ, այդ թեման առկա է սեղանին։ Եվ անվտանգության երաշխիքների և բանակցությունների սեղանին այդ թեման կլինի։ Ես չգիտեմ, թե ինչով կավարտվեն բանակցությունները, բայց ցանկացած ձևաչափով, ցանկացած դեպքում դա սեղանին կլինի։ Մենք այս հարցը կքննարկենք մեր գործընկերների հետ»։
Նա ընդգծել է, որ Ուկրաինան բանակցությունների հրավիրված կողմ չէ, այլ հենց բանակցությունների նախաձեռնողն է, քանի որ պատերազմն ընթանում է իր տարածքում։
«Եվ այստեղ շատ կարևոր է, որ բոլորս հասկանանք՝ սա ոչ թե բանակցությունների սեղան է, ուր հրավիրում են Ուկրաինային։ Սա մեր սեղանն է, որովհետև պատերազմն ընթանում է Ուկրաինայում։ Սա մենք ենք հրավիրում, առաջին հերթին, մեր եվրոպացի առաջնորդներին, քանի որ պատերազմն ընթանում է Ուկրաինայում, իսկ մենք հանդիսանում ենք այս մայրցամաքի՝ Եվրոպայի, ապագա Եվրամիության անբաժանելի մասը», – նշել է Զելենսկին։
Նրա խոսքով՝ խաղաղության և անվտանգության երաշխիքների հարցով բանակցությունների սեղանի շուրջ պետք է լինեն Եվրոպան և ԱՄՆ-ն։
«Մենք ցանկանում ենք ավարտել պատերազմը, և մեր գործընկերներն էլ են ցանկանում։ Նրանք ցանկանում են, որ այնտեղ լինի նաև Ռուսաստանը, և Ռուսաստանը կլինի։ Ես իսկապես հավատում եմ, որ ԱՄՆ նախագահ Թրամփը ցանկանում է և կօգնի մեզ ավարտել այս պատերազմը, բայց խաղաղությունը ուժի միջոցով նախ և առաջ նշանակում է ուժը ուղղել դեպի Ռուսաստան», – եզրափակել է Զելենսկին։
Եվրոպայի մի շարք երկրներում ցույցեր են անցկացվել՝ հաջակցություն Ուկրաինայի։
Փետրվարի 23–ին Բրյուսելում անցկացվել է խաղաղ ցույց, որին մասնակցել է մի քանի հազար մարդ։ Ցուցարարները կատարել են Ուկրաինայի օրհներգը և վանկարկել․ «Ռուսաստանը պետք է պատասխան տա», «Փառք Ուկրաինային», «Խաղաղություն Եվրոպային, հաղթանակ Ուկրաինային», հայտնում է «Էխո Կավկազա»–ն։
Ցույցի ընթացքում հնչեցվել է օդային տագնապի ազդանշան, որը Ուկրաինայի բնակիչները գրեթե ամեն օր լսում են ռուսական հրթիռակոծությունների ժամանակ։
Նույն օրը Ուկրաինայի աջակցության երթ է անցկացվել նաև Պրահայում։ Հազարավոր մարդիկ հավաքվել են քաղաքի կենտրոնում՝ Հին քաղաքի հրապարակում։ Բազմությանը դիմել է Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելը՝ ընդգծելով, որ Ուկրաինա ներխուժելով՝ Ռուսաստանը դարձել է ագրեսոր և խախտել միջազգային իրավունքը։

Президент Украины Владимир Зеленский объявил, что готов уйти в отставку, если это поспособствует установлению мира в стране или если его уход будет условием для вступления Украины в НАТО. Об этом он заявил 23 февраля на пресс-конференции.
На вопрос о том, готов ли он покинуть пост ради мира, Зеленский ответил: «Если это принесет Украине мир, если вам так необходимо, чтобы я ушел с поста, то я готов. Второй вариант – это обмен на членство в НАТО, если есть такое условие. Говорю сразу, чтобы долго не обсуждать этот вопрос», – передает Pravda.com.ua.
Глава государства подчеркнул, что его главный приоритет – обеспечение безопасности страны «не через 20 лет, а прямо сейчас», добавив, что не намерен долго оставаться у власти.
«Вероятно, это моя главная цель и заветная мечта», – добавил он.
Зеленский вновь подчеркнул, что членство в НАТО остается самым эффективным и экономически выгодным вариантом для обеспечения безопасности Украины.
«Нравится это кому-то или нет, поддерживают ли это или нет, этот вопрос стоит на повестке дня. И в переговорах по гарантиям безопасности, и за столом переговоров он будет обсуждаться. Я не знаю, чем закончатся переговоры, но в любом формате, при любых условиях этот вопрос останется. Мы будем обсуждать его с нашими партнерами».
Он отметил, что Украина не является просто приглашенной стороной на переговорах, а является их инициатором, так как война идет на ее территории.
«Важно, чтобы все это понимали: это не стол переговоров, куда приглашают Украину. Это наш стол, потому что война идет в Украине. Именно мы приглашаем, в первую очередь, наших европейских лидеров, так как война идет в Украине, а мы являемся неотъемлемой частью этого континента и будущего Европейского Союза», – заявил Зеленский.
По его словам, Европа и США должны участвовать в переговорах по гарантиям безопасности и мира.
«Мы хотим закончить войну, и наши партнеры тоже. Они хотят, чтобы Россия также участвовала в переговорах, и она там будет. Я действительно верю, что президент США Трамп хочет и поможет нам завершить эту войну, но мир через силу означает в первую очередь направить эту силу против России», – заключил он.
В то же время в нескольких городах Европы прошли акции в поддержку Украины, участники которых скандировали лозунги против России и призывали к победе Украины.