Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին նշել է, որ չի վիրավորվել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունից, որը նրան «դիկտատոր» էր անվանել՝ պատերազմի ընթացքում ընտրություններ անցկացնել չցանկանալու պատճառով։
Մամուլի ասուլիսի ժամանակ Զելենսկուն խնդրել են մեկնաբանել Թրամփի խոսքերը։ Ի պատասխան՝ Ուկրաինայի ղեկավարը նշել է, որ դրանք հաճոյախոսություն չի համարում, բայց վիրավորվելու պատճառ էլ չի տեսնում, գրում է Pravda.com-ua-ն։
«Այստեղ հույզերի տեղ չկա։ Ես պրագմատիկ մոտեցում ունեմ այսօրվա վարչակազմի (ԱՄՆ – խմբ.) հետ հարաբերություններում և շարունակելու եմ այդպես։ Բայց, իհարկե, ես Թրամփի այդ խոսքերը հաճոյախոսություն չէի անվանի, մեղ ասած։ Ես դա այսպես եմ հասկանում։ Բայց ինչո՞ւ վիրավորվել։ Կվիրավորվեր նա, ով իսկապես բռնապետ է։ Իսկ այսպես՝ ինչ արած, պիտի շարունակենք ապրել ԱՄՆ-ի հետ։
Դիկտատոր հաստատ չենք լինի։ Պարզապես հետաքրքիր չէ։ Ես օրինական ընտրված նախագահ եմ, ոչ թե ուժով եմ եկել իշխանության։ Ինձ ընտրել են 73%-ով։ Ի դեպ, այն խորհրդարանականներին, որոնք այդ ժամանակ ընտրվել են, նույնպես ոչ ոք չի նշանակել, նրանց ընտրել է ուկրաինացի ժողովուրդը։ Ռազմական դրության ավարտից հետո կլինեն ընտրություններ, և մարդիկ կանեն իրենց ընտրությունը»,–ասել է նա։
Նախագահը հավելել է, որ չի ծրագրում իշխանության մնալ «տասնամյակներով», բայց նաև չի թույլատրի, որ Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինը վերահսկի Ուկրաինան։
Զելենսկին ընդգծել է, որ ժամանակի ընթացքում այս խոսքերը կմոռացվեն, և գուցե հետագայում ինչ-որ մեկը դրական արտահայտվի իր մասին։
Նա նշել է, որ իր համար կարևոր է, թե ինչ են մտածում ուկրաինացիները իր մասին, այնպես, ինչպես Թրամփի համար կարևոր է ամերիկացիների կարծիքը։

24 Февраль 2025 - 08:30 AMT
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что не обиделся на слова бывшего президента США Дональда Трампа, который охарактеризовал его как «диктатора» из-за отказа проводить выборы во время военного положения. Он подчеркнул, что не намерен удерживать власть незаконными методами.
Во время пресс-конференции Зеленскому предложили прокомментировать высказывание Трампа. В ответ украинский лидер отметил, что не рассматривает его слова как лестные, но не видит в них повода для обиды, сообщает Украинская Правда
«Здесь нет возможности для эмоций. Я имею прагматический подход к отношениям с сегодняшней администрацией (США – ред.) и буду продолжать именно так. Но, безусловно, я бы не назвал эти слова президента Трампа в мой адрес комплиментами, мягко говоря. Я понимаю это так. Но для чего обижаться? Обижался бы на слово диктатор тот, кто есть диктатор. А так я это воспринимаю – ну что же сделаешь, будем как-то жить с США.
Диктаторами точно не будем. Просто не интересно. Я законно избранный президент, не через какую-то силу пришел к власти. Меня избрали 73%. Кстати, парламентариев, которые приходили в то же время, также никто не назначал, парламент выбирал народ Украины. После окончания военного положения будут выборы, и люди сделают свой выбор».
Президент добавил, что «не планирует оставаться у власти десятилетия, но и не позволит российскому лидеру Владимиру Путину контролировать Украину.»
Зеленский также подчеркнул, что слова со временем забудутся, а, возможно, в будущем кто-то выскажется о нем более позитивно.
Он отметил, что его главная забота – мнение украинского народа, так же как для Трампа важно, что думают о нем американцы.